Anasayfa / Şirket Haberleri / Avrupanın Büyüme Şampiyonu PepsiCo İçecek

Avrupanın Büyüme Şampiyonu PepsiCo İçecek“KARDA AVRUPA’NIN BUYUME ŞAMPİYONUYUZ”

Hüseyin Tulpar, PepsiCo İçecek Türkiye’nin ilk Türk genel müdürü. 15 yıl önce Pepsi’de göreve gelen Tulpar, pazarlamadan BT başkan yardımcılığına, strateji başkan yardımcılığından ciro yönetimi başkan yardımcılığına kadar çeşitli pozisyonlarda önemli projeler yönetti, 2010 Ocak başında da genel müdürlüğe terfi etti.

Tulpar, yeni görevinde 1 yılı doldurmaya hazırlanırken şirketin performansından gururlu, Son 10 çeyrektir rakipten daha hızlı büyüdüklerini söylüyor. “Son çeyrekte kolalarda rakibin yaklaşık 2 katı, buzlu çay ve meyve suyu kategorisinde yaklaşık 4 katı büyüdük” diyor.

Türkiye’nin PepsiCo ailesi için çok önemli bir ülke olduğunu belirten Tulpar, bu performansla Avrupa’da ilk 3’te, dünyada ilk 10’da oldukları bilgisini veriyor, “Kâr, satış ve pazar payında da Avrupa’nın büyüme şampiyonuyuz” diye ekliyor,

Bu büyümenin arkasındaki en büyük itici güç ise pazara yapılan yatırımlar,
PepsiCo içecek, özellikle sahaya yaptığı yatırımlarla satış noktalarının yüzde 70’inde varken artık yüzde 80’inde yer alıyor, PepsiCo’nun yerel marka ve tatlarla ilerleme stratejisi de büyümesinde önemli bir rol oynuyor, Türk tüketicisinin tercih ettiği tatları ortaya çıkararak ürünlerini zenginleştirdiklerini anlatan Tulgar, “Yedigün’ün formüllerini şu anda yurtdışına ihraç ediyoruz. Dışardaki PepsiCo ülkeleri bu başarımızı gözlemliyor, bu formülleri ve yaklaşımı kullanmaya çalışıyor” diye konuşuyor,

GÜNDEMİNDE NE VAR?

Yeni dönemde Tulgar’ın gündeminde yenilikçilik ve lokalleşmeye eskisinden daha fazla odaklanmak var. Bu stratejiyle PepsiCo içecek bundan sonra da pazar payı alma temposunu devam ettirmekte kararlı. Portakal dışındaki meyveli gazozlarda pazar lideri olduklarını belirten Tulpar, ‘Buradaki liderliği inovasyonla devam ettireceğiz. Lipton tarafında o kategorinin Türkiye’de yayılması ve büyümesi için görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Diğer kategorilerde hem organik hem inorganik büyümeleri araştıracağız. Özellikle olmadığımız kategorilerde bütün opsiyonları değerlendirmeye çalışacağız. Gazlı meşrubatta ilk 3 şirket pazarın yüzde 90’ına sahip. Gazsız içeceklerde ilk 3 şirketin payı ancak yüzde 40. Bu da gelecekte gidecek yolun olduğunu gösteriyor” diyor.

  Ford Otosan 332 Milyon Lira Kâr Etti

NİLÜFER GOZUTOK UNAL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir