Anasayfa / Emlak Haberleri / 2B Arazilerde Peşin Ödemeye İndirim Yapılacak

2B Arazilerde Peşin Ödemeye İndirim YapılacakKamuoyunda 2b olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin hak sahiplerine satışında peşin ödemelere indirim yapılacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2B arazileri olarak bilinen işgal altındaki orman vasfını yitirmiş alanlarla ilgili olarak söz konusu kanun tasarısının orman arazilerinin satışını kapsamadığını söyledi. Ergün, hak sahiplerinin peşin ödeme yapması durumunda arazi bedelleri üzerinden indirim alabileceklerini de açıkladı.

Ergün, tasarının aksine orman vasfını kaybetmiş, üzerinde yerleşim kurulmuş ve bir daha da orman vasfı kazandırılması mümkün olmayan arazilere ilişkin düzenlemeyi içerdiğini belirtti.

Karadağ gezisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün, şunları söyledi:

“Bu arazilerin bir daha orman haline getirilmesi imkânı yok ve üzerlerinde birtakım ekonomik değerler oluşturulmuş. Bunu yapan da sizin vatandaşlarınız. Yanlış iş yapılmış. Ancak kamu da 10 yıllardır bütün bu olanlara izin vermiş, göz yummuş. Geriye sadece insanların mülkiyet sahibi olması ve bu haklarını çocuklarına miras olarak bırakma hakkı kalmış. İnsanlar bunu istiyor. 2B arazileri yasasının çoktan çıkması lazımdı. Geçen dönem bunu getirdik. Ama tartışmalar başka alanlara kaydı ve Sayın Cumhurbaşkanı da destek verince bu olmadı.”
GÖZ YUMULMUŞ
Habertürk`ün haberine göre, arazilerin üzerinde yaşayanlara parayla satılmasının öngörüldüğünü ancak bazı vatandaşların ekonomik sebeplerden ötürü bunu peşin parayla almasının mümkün olamayabileceğini anlatan Ergün, söz konusu arazilere ilişkin değer tespiti ve kadastro çalışmalarının yapıldığını belirtti. Vatandaşların söz konusu arazileri alışları sırasında peşin ödeme yapmaları halinde belli bir miktar indirim getirilebileceğini belirten Ergün, bu arazilerin orada yaşamayanlara satılması diye bir şeyin söz konusu olmadığını bildirdi. Öte yandan Ergün, bakanlığı tarafından bir süreden beri hazırlığı sürdürülen 2011-2014 dönemini kapsayan Sanayi Strateji Belgesi üzerindeki çalışmaların ise tamamlandığını kaydetti. Söz konusu belgenin, bugün Bakanlar Kuruluâ`nda imzaya açılacağını ifade eden Ergün, daha sonra bir basın toplantısıyla belgenin içeriğinin kamuoyuna duyurulacağını söyledi.

  Metronun ihya edeceği üç semt, bir mahalle

BÜTÇEDEN SONRA

Ergün, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’`nda ele alınması beklenen Türk Ticaret Kanunu(TTK) ve Borçlar Kanunu tasarılarının, muhalefet partilerinin eleştirilerini görüşmelerin en başında toptan dile getirmeleri halinde 2-3 gün içinde yasalaşabileceğini bildirdi. Ergün,”Anlaşılan o ki bir an evvel bu kanun tasarılarını Meclisâ`ten çıkaralım düşüncesi ağırlık kazınıyor” dedi. Ergün, bütçenin Meclis’`ten geçmesinden sonra gündemin bu kanun tasarıları olacağını bildirdi. Ergün, bunun için muhalefet partilerinin söz konusu iki kanun tasarısının Genel Kurulâ`da ele alınması sırasında, görüşmelerin en başında istedikleri kadar süre alıp bu süre içerisinde tasarıları niçin destekledikleriyle bunlara ilişkin eleştirilerini toptan dile getirmeleri gerektiğini anlattı. Muhalefetin önerge vermemesi halinde oylamanın bir gün içinde bile tamamlanabileceğini belirten Ergün, en fazla 2-3 gün içinde bu kanun tasarılarının Meclisâ`ten çıkarılmasının mümkün olduğunu anlattı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir