Anasayfa / Emlak Haberleri / 3. Köprü’de rant kavgası başladı

3. Köprü’de rant kavgası başladı3. Köprü’de rant kavgası başladı

İstanbul’un silüetini değiştiren gökdelenlerinin bulunduğu Maslak da dahil üç mahallenin Şişli’den Sarıyer’e bağlanması, iş ve emlak dünyasında da büyük yankı uyandırdı. 3. Köprü’nün yapımı ile birlikte Sarıyer bölgesinde ortaya çıkması muhtemel büyük imar hareketi, Sarıyer’in önemi çok artırıyor. Uzmanlar, son operasyonları, büyük rant kokan bölgeyi elde tutma çabası olarak değerlendiriyor.

İstanbul’un Boğaz altındaki en eski semtlerinden biri olan ve Belgrad Ormanları’na yakınlığı ile dikkat çeken Sarıyer, son yıllarda Eczacıbaşı’ndan İnanlar İnşaat’a kadar A plus konut ve villa projelerinin üssü haline geldi. SİT alanı olması nedeniyle imarlı arazi sıkıntısı çekilen semtte üretilen nitelikli konutların metrekare fiyatlan 4 bin dolardan başlıyor. Bu durum da semtin emlak bakımından ne kadar değerlendiğinin bir kanıtı.

CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından yönetilen bölgede daha önümüzdeki yıl yapılması planlanan erken yerel seçimler gelmeden rant kavgası başladı. Çünkü 3. Boğaz Köprüsü ile birlikte bir çok yerin imara açılacağı bölgede ciddi bir rant oluşacak.

İnşaatçıdan belediyeye ve avukata kadar farklı kesimlerden görüştüğümüz birçok sektör temsilcisi, haberimizde isminin yer almasını istemezken, önceki hafta Maslak ve Ayazağa semtlerinin Sarıyer’e bağlanmasını işte bu rant beklentisinin tetiklediğine inanıyor.

Çünkü büyük çaplı projelerde imar yetkisi İBB’de olurken 1/5000 ölçekli projelerdeki imar yetkisi yerel belediyelerin elinde.

2009 yerel seçimlerinde sadece yüzde 6’lık farkla Sanyer’i elinden kaçıran AKP, 19 Ekim gecesi TBMM Komisyonu’ndan geçirilen kararla Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahallesi’ni Sarıyer’e bağladı. Böylece geçen seçimlerde burun farkıyla kaybedilen Sarıyer’in yeni eklenen semtlerdeki AKP’li oy potansiyeli ile ele geçirilmesinin planlandığı ifade ediliyor.

SEÇİME HAZIRLIK…

Sarıyer’in mevcut nüfusunun 350 bin civarında olduğunu, yeni eklenmeyle birlikte 50 binlik ilave nüfusla 400 bine çıkacağı hesaplanıyor.

Boğaziçi İmar yetkisinin sınırları içinde kalan Sarıyer Belediyesi’nin 2013 için planlanan 225 milyon TL’lik geliri, yeni semtlerden gelecek emlak, tabela, çevre temizlik ve imar gelirleri ile en az 2 kat artacak. Böylece Sarıyer’in yıllık geliri 500 milyon TL’nin üzerine çıkacak.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahallesi’nin Sarıyer’e bağlandığının açıklanmasının ardından kararın kendisi için de sürpriz olduğunu belirtip “Her şeye rağmen hak yerini buldu” açıklamasını yapmıştı.

Genç, sınırların güncellenmesi için iki kez içişleri Bakanlığı’na başvurmasına rağmen olumlu yanıt alamadıklannı da açıklamıştı.
2009 yerel seçiminde, CHP’nin adayı Şükrü Genç 54 bin 909 oyla (yüzde 37.5) başkan seçilirken, AK P’nin adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu 46 bin 546 (yüzde 318) oyda kalmıştı.

Sarıyer’e bağlanan söz konusu mahallelerde, AKP’nin oy oranının, CHP’ye göre fazla olması dikkat çekiyor. 2009 yerel seçimlerinde üç mahallede AKP toplam 6.698 oy alırken, CHP 1.925’de kalmış. Ayazağa’da AKI3 5.545, CHP 1152, Huzur’da 1.011 AKP, 636 CHP, Maslak’ta 233 AKP, 137 CHP oy almıştı. Ayazağa’nın Sarıyer’e bağlanmasıyla AKI5,12 bin oyunu da Sarıyer’e taşımış oldu. Dolayısıyla sadece Ayazağa seçmeni sayesinde, CHP ile arasındaki 6 bin oyu kapattığı gibi öne geçmiş olacak. Huzur Mahallesi ile de AKP Sarıyer Belediyesi’ni alma planlama yapan AKP’nin üstüne rantı yüksek Maslak’ı da eklediği şeklinde yorumlar yapılıyor.

  Bahçeşehir çevresi projeye doymuyor!

PLAZALAR SEMTİ

İstanbul’un son yıllarda öne çıkan semtlerinden biri olan Maslak da daha çok plazaları ile dikkat çekiyor. Bununla birlikte Ağaoğlu ve Artaş İnşaat tarafından planlanan uydu kentlerin faaliyete geçmesi ile birlikte bölgeye en az 15 bin yeni nüfus da eklenmiş olacak.

Bölgenin şu andaki konut ve işyeri dağılımı ise şöyle:

Ayazağa’da mesken sayısı 10 bin 537, bina sayısı 2 bin 571, işyeri sayısı bin 338, Huzur Mahallesi’nde mesken sayısı 3 bin 270, bina sayısı 625, işyeri sayısı bin 160 olurken Maslak’ta ise, mesken sayısı 2 bin 176, bina sayısı 450, işyeri sayısı 4 bin 329 oluyor. Mas-lak’taki Maslak 1453 gibi büyük projelerin yanı sıra, Sanyer’in önemini artıran en büyük etkenlerden biri, yapılacak 3- Köprü’nun Avrupa Yakası’ndaki ayağını oluştunnası. Adını vermek istemeyen bir inşaat şirketinin başkanı, “Hükümet, 3- Köprü’nün de geçtiği bu bölgede kontrolün tamamen kendisinde olmasını istiyor. Bu değişikliği de öyle okumak gerekiyor” diyor.

SARIGÜL’ÜN ALANI DARALDI

Kararla birlikte AKP’nin yıkamadığı kalelerden biri olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sangül’ün yetki alanı da daraltılmış oldu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de kararın ardından yazılı bir açıklama yaparak, söz konusu mahallelerin ilçesinden ayrılması yasa tasarısını doğnı bulmadığını açıklamıştı.

Konuştuğumuz Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu, bahsi geçen semtlerde yaşayan halkın karar karşısında şaşkın olduklaıını ve belediyelerini arayarak Sanyeı’e bağlanmak istemediklerini bildirdiklerini söylüyor. Ayazağa’nın 35 bin nüfuslu bir yerleşim olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Şişli Belediyesi olarak buraya devasa sosyal tesis yatırımlarımız mevcut. Burada çocuk evleri, tıp merkezi, engelliler, yaşlılar, kadınlar için merkezler açtık” diyor.

Eroğlu, bölgenin görüş olarak sağa yakın olmakla birlikte Sangül’ün hizmetlerinden çok memnun olduğu için oyunu ona verdiğine vurguluyor.

SONUÇLARI NE OLACAK?

•    2009 yerel seçiminde Ak Parti Sarıyer’i az bir farkla kaybetmişti. Şimdi kendi oy potansiyelinin yüksek olduğu Şişli’ye bağlı 50 bin nüfuslu bu bölgeyi Sarıyer’e bağlayarak seçimde önemli bir avantaj sağlayacak.

•    Büyük bankalar ve birçok uluslararası şirketin genel merkezi ile yeni konut projeleri Ayazağa ve Maslak’ta yerini alıyor. Bunlardan elde edilecek gelirler Sarıyer Belediyesi’ne geçecek.

•    Sarıyer Belediyesi’nin 2013 yılı planlanan geliri yaklaşık 225 milyon TL. Yeni kararla, Boğaziçi imar yetkisinin sınırları içinde kalan ilçenin emlak, tabela, çevre temizlik ve imar gelirleri en az 2 kat artacak. Böylece Sarıyer Belediyesi’nin gelirleri en az ikiyi katlanacak. 500 milyon TL’nin üzerine çıkacak.

•    3.Köprü’nün bağlantı yollarında oluşacak emlak yapılanmasını AKP kontrol edebilecek.

Levent Gökmen / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir