Kariyer ve İş

30 Bin Sözleşmeli Er Alımı Yapılacak

TSK’da sözleşmeli er dönemi için geri sayım başlarken, detaylar da netleşiyor. İlk etapta 5 bin sözleşmeli er istihdam edileceği belirtilirken, bu sayının 30 bine kadar çıkarılması hedefleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) paralı askerlik dönemini başlatan ‘sözleşmeli er’ projesinin hayata geçirilmesi, toplam 30 bin kişiye iş kapısı açacak. Sözleşmeli er projesi için geri sayım başlarken, detaylar da netleşiyor. İlk etapta 5 bin sözleşmeli er istihdam edilmesi planlanırken, bu sayının 30 bine kadar çıkarılması planlanıyor.


En Fazla 7 Yıl

Edinilen bilgiye göre; sözleşmeli erler öncelikli olarak terörle mücadelede en profesyonel birliklerin başında gelen Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’na bağlı sınır birliklerinde görev alacak. TSK’nın ihtiyacına göre her birlikte görevlendirilebilecek sözleşmeli erler, Hakkari’nin yanı sıra Siirt 3′üncü Komando Tugayı, Tunceli 4′üncü Komando Tugayı, Hakkari Yüksekova 21′inci Jandarma Sınır Tugayı, Şırnak Çakırsögüt Jandarma Komando Tugayı’nda istihdam edilecek. Çalışmaya göre, operasyon tazminatı ile birlikte ellerine aylık ortalama 2 bin lira geçecek olan sözleşmeli erler en az 3 yıl, en fazla ise 7 yıl görev yapacak. Yaş sınırı da 29 olacak.

Cezbeden Tazminat

Görev sürelerini tamamlayan sözleşmeli erlere her yıl için 10 bin TL ikramiye ödenmesi öngörülüyor. Buna göre; 7 yılı tamamlayan sözleşmeli erlere ödenecek tazminat yaklaşık 70 bin TL’yi bulacak. Ancak, tazminat konusunda Çalışma ve Maliye bakanlıklarının bazı çekinceleri bulunuyor. 70 bin TL, çok sayıda devlet memurunun 30 yılda aldığı ikramiyenin üstünde. Bu nedenle ikramiye sisteminde bazı değişikliklere gidilebileceği belirtiliyor.

Kaynak: HaberimPort


Bir Yorum

  1. ben işsizim bende sözleşmeli er olmak istiyorum ama yaşım 38 saglıgım yerinde çok şükür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu