Anasayfa / Kariyer ve İş / 300 Yetenekli Genç Aranıyor!

300 Yetenekli Genç Aranıyor!Monster ve Yetenek Akademisi, kariyerinin başındaki 300 gence destek olmak amacıyla Yeteneğini Keşfet  projesine başlıyor. Proje kapsamında Monster üzerinden toplanan CV’ler “degerlendirme merkezi  uygulaması”ndan geçecek ve seçilen 300 CV firmaların ilgili bölümlerine yönlendirilecek. Yetenek  Akademisi ‘nden Ebru Arslan projenin ayrıntılarını anlattı.

Yetenek Akademisi hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimiz 2009’da kurulmuş çok genç bir şirket. Şirket kurucu ortakları Yunus Erduran ve Ebru Arslan uzun yıllar farklı kurumsal yapılarda İK, pazarlama, satış gibi fonksiyonlarında çeşitli yönetsel seviyelerde çalıştılar. Bu tecrübeler ışığında kurulan Yetenek Akademisi, çalışanların ve işverenlerin üzerinde en çok enerji harcadıkları konuların başında gelen ”yetenek yönetimi” konusuna yenilikçi ve vizyoner çözümler getirme iddiasında. Bir yandan işverenlere İK süreçlerinde yönetim danışmanlığı hizmeti verirken, diğer yandan üniversiteden mezun / staj arayışlarında, ya da kariyerinin ilk yıllarında henüz kendisi için doğru çalışma alanını belirlememiş olan kişilere “online yetenek yönetimi portalı” aracılığı ile (www.yetenekakademisi.com) yeteneklerini doğru alana kanalize edebilmeleri yönünde destek sağlıyor.

Yetenek Akademisine kimler, neden başvurmalı?

Yetenek Akademisi’ne üniversite 3 ve 4. Sınıf öğrencileri ile kariyerinin ilk 5 yılında olan çalışanlar başvurabilirler. ”Ne iş yapmalıyım, yeteneklerim neler, yeteneklerimle doğru orantılı alanlarda çalışıyor muyum” gibi soruları olan öğrenci ve çalışanların bu sorularının cevaplarını bulmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Yetenek Akademisine başvuran kişi nasıl bir süreçten geçiyor?

Yeni neslin yeteneklerini keşfetmek için ”yeni nesil değerlendirme araçları” kullanmak gerekiyor. Bize başvuran kişileri öncelikle online bir mülakat aşamasından geçiriyoruz. Bu aşamadan geçen adaylar daha geniş bir değerlendirme merkezine giriyor ve kendilerini farklı yönlerden görebilecekleri birçok interaktif araçla ve uzman değerlendiricilerimiz aracılığıyla kendilerine 360 derece geribildirim veriliyor.

Monster ile yaptığımız işbirliği bu modeli daha geniş kitlelere ulaştırmak için önemli bir fırsat sağlıyor bize. Böylelikle şu ana kadar daha bireysel olarak vermiş olduğumuz bir servisten tüm ilgilenen kişileri faydalandırmamız mümkün olacak.

Hangi araçları kullanarak adayların kendilerini keşfetmesini ve yeteneklerinin farkına varmalarını sağlıyorsunuz?

Elimizde uluslararası alanda kredibiliteleri onaylanmış ve Türkiye adaptasyonları yapılmış birçok yetenek testi, yetkinlik envanterleri ve interaktif ölçümler yapan araçlar mevcut. Her bir değerlendirme merkezinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu araçlardan uygun olanları seçiyor ve yönlendirme yapıyoruz.
İşveren tarafında hangi firmalarla çalışıyorsunuz ve nasıl bir servis sunuyorsunuz? Firmaların açık pozisyonları için bu süreçten gecen adayların işe alınmasını sağlıyor musunuz?

İşveren firmalarda ise bu sene özellikle FMCG (hızlı dönen tüketim malzemeleri) ve ilaç sektörlerindeki firmalarla hem dış alım, hem de içeride çalışan yeteneklerin yönetilmesi konusunda farklı projelere imza attık. Bu projelerde hem içerideki yetenekli adayların bulunması ve doğru kariyer yönlendirmelerinin yapılması, hem de dışarıdan alınacak adayların bu modeller doğrultusunda profillenmesi için danışmanlık veriyoruz.

  Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2012

Monster ile yürüttüğünüz proje hakkında bilgi verebilir misiniz? Kimler katılabilir ve seçme kriteriniz nedir?

Monster ile 2010’un ortalarında, birlikte ”yeni nesil yetenek yönetimi” çözümleri konusunda neler yapabileceğimizi konuşmaya başladık. Yeteneklerin seçimi, değerlendirilmesi, geribildirimlerin verilmesi ve doğru alanlara yönlendirilmesi bizim için bütünlüklü bir yaklaşımı gerektiriyor. Monster ve Yetenek Akademisi’nin verdiği servislerin birbiriyle bu anlamda çok örtüşüyor olması ve vizyonumuzun paralel olması bizi çok heyecanlandırdı.

Üniversite 3-4. Sınıf öğrencileri ile kariyerinin ilk 5 senesindeki çalışanları hedeflediğimiz bu projede katılımcılarla Monster üzerinden topladığımız CV’lere ek olarak farklı araçların olduğu bir değerlendirme merkezi uygulaması gerçekleştireceğiz. Kriterlere uygun olan tüm adaylara açık olan bu süreç sonucunda başlangıç olarak 300 yeni mezun ya da aday ile çalışana bu projeyi uygulamak ve sonrasında bu arkadaşlarımızı çalıştığımız firmaların ilgili bölümlerine yönlendirmeyi hedefliyoruz.

Başvuru için tıklayınız.

Seçilen adayları nasıl bir süreç bekliyor?

Adaylardan öncelikle Monster.com.tr’ye CV’lerini ekleyerek projeye katılımlarını belirtmelerini istiyoruz. Gelen CV’ler arasından ilk kriterleri yerine getirenlere HRBot ismini verdiğimiz online bir mülakat aracı ile davetiye yollayacağız. Yeni neslin sosyal network’lerde kendini ifade etmesinden hareketle geliştirilen bu yeni mülakat aracımız ile uygun gördüğümüz arkadaşlarımızı yüz yüze görüşmeler ve interaktif araçlarla farklı değerlendiricilerin olduğu Uygulama Merkezimize davet edeceğiz. Bu çalışmanın sonunda farklı branşlarda yetenekleri doğrultusunda yönlendirme yapacağımız arkadaşlarımızı ise firmaların yöneticileri ile bir araya getirerek işe alımlarına aracılık edeceğiz.

Başarılı bir iş hayatı için gençlere ve genç profesyonellere neler önerirsiniz?

Son 2-3 yıl dünya işgücü piyasası için zorlu bir döneme işaret ediyor. Türkiye’de global krizden nasibini alan ülkeler arasında, dolayısıyla yeni mezun arkadaşlarımız ile çalışanlarımızın istihdam edilme olasılıklarının daha önceki yıllara göre biraz daha zor olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Tam da bu noktada yapmaya çalıştığımız şeyin önemi ortaya çıkıyor, iş hayatında başarılı olabilmek için en önemli koşul kendinizi iyi tanımaktan, bilgi-beceri ve donanımınızı kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz alanlar üzerine kurmanızdan geçiyor. Eğer nelere yatkınlığınız olduğunu erken yaşlarda keşfedip bu alanlar doğrultusunda keyif aldığınız işlere yönelirseniz iş hayatında daha mutlu ve üretken olduğunuzu hissediyorsunuz. Başarının sırrı bizim için burada yatıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir