Anasayfa / Haberler / 32. İstanbul Mücevher Fuarı

32. İstanbul Mücevher Fuarı
Türk ve dünya kuyumculuk sektöründe, üretimden satışa kadar her alanda hizmet veren 1.000’in üzerinde firma 17 Mart 2011’de açılacak olan 32. İstanbul Mücevher Fuarı’nda buluşuyor.

Rotaforte Uluslararası Fuarcılık A.Ş. tarafından organize edilen ve TEB Bankası’nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek fuara, 33 yabancı ülkeden çok önemli katılımcı firma ve markalar katılıyor.

Ortadoğu ve Avrupa’yı birleştiren en büyük mücevher fuarı olarak tanımlanan etkinliğe, 87 ülkeden toplamda 50.000 ziyaretçinin fuarı gezmesi bekleniyor.

Doğu ve Batı arasında köprü görevi gören İstanbul’a ve Türkiye ekonomisine 26 yıldır çok önemli bir katma değer sağlayan fuar, 400 ton altın, 300 ton gümüş işlemenin gerçekleştiği Türk Kuyum Pazarı’na, doğru alıcı ve satıcıyı buluşturarak büyük ivme kazandırıyor.

Fuarın yüzde 85’i yerli, yüzde 15’i uluslararası sektör profesyonelinden oluşan ziyaretçi sayısı her yıl ortalama yüzde 24 oranında artarak rekor kırıyor.

Fuarı ziyaret eden ilk 10 ülke Türkiye, Rusya, İran, Suriye, Yunanistan, BAE, Hindistan, Irak, İtalya ve Almanya’dan oluşuyor. Daha sonra Lübnan Azerbaycan, Bulgaristan ve diğer ülkeler geliyor.

KOSGEB ve İDMMİB (İstanbul Değerli Metal ve Mücevher İhracatçıları Birliği) tarafından desteklenen fuar 5 holde toplamda 28 bin m2 alanda gerçekleşiyor.Ayrıca fuara, DTM’in (Dış Ticaret Müsteşarlığı) organizasyonuyla yurtdışından çok kalabalık bir alım heyeti katılıyor.

Fuarda sergilenen ürünler arasında altın ve pırlanta mücevherat, değerli ve yarı değerli taşlar, montür, inci, gümüş takı, saat, makine, kuyumcu malzeme ve ekipmanları, vitrin malzemeleri ve güvenlik gereçleri bulunuyor.

Fuara katılan firmalar arasında Türkiye’den Damas Mücevherat, Atasay, Altınbaş, Pera Diamond, Gülaylar Altın, Favori, Koçak Gold, Orjinal Mücevherat, Uğur İnci, Zen Diamond, Ariş gibi sektörün lider firmaları yer alıyor.

Fuarın ziyaretçi profili, üretici tedarikçileri, ithalatçılar, ihracatçılar, toptancılar, aracı kurumlar, perakendeciler, mücevher tasarımcıları, zincir mağazalar, TV ve mail kanalı satıcıları, hediyelikçiler, değerli taş uzmanları ve mücevher koleksiyoncularından oluşuyor.

Fuar yetkilileri, Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu, bu nedenle fuara ilginin her geçen yıl giderek arttığını belirterek, dünyanın en büyük 17. Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisine sahip ülkemizin, dünya mücevher pazarında da iddialı bir konumda olduğunu vurguluyorlar.

UBM & Rotaforte Genel Müdürü Şermin Cengiz, dünyanın en büyük 12 mücevher fuarını düzenleyen bu iştirakle, Türk firmalarının yurtdışı açılımına sağladıkları katkının yanı sıra, UBM Asia’ya diğer ürün ve markalarını Türk, Doğu Avrupa, Balkan, Rus, BDT ve Orta Doğu pazarlarına sunma olanağı da yarattıklarını belirtiyor.

17-21 Mart tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi (CNR Expo) Yeşilköy’de düzenlenen fuar, sektör alıcıları tarafından 17 Mart günü 11: 30 – 19: 00, 18-19-20 Mart günlerinde 10:00–19:00 ve 21 Mart günü ise 10:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir