Kültür Sanat

33. İstanbul Film Festivali Başladı

33. İSTANBUL Film Festivali başladı. Açılış töreninde, Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş senarist Umur Bugay, oyuncu Sevda Ferdağ, yapımcı Abdurrahman Keskiner, oyuncu Eşref Kolçak, müzisyen Atilla Özdemiroğlu ile yönetmen, senarist ve yapımcı irfan Tö-züm’e Sinema Onur Ödülleri verildi.

İstanbul Film Festivali

Festival, klasikleşmiş bölümlerinin yanı sıra 2014 yılına özel bölümleriyle de ses getirecek. Türkiye sinemasının 100. yılı için sinema yazarları Fatih Özgüven ve Engin Ertan, akademisyenler Selim Eyüboğ-lu ve Umut Tümay Arslan ile İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan tarafından hazırlanan ‘Bu İkiliye Dikkat’, 2014 yılında kutlanan Polonya-Türkiye arası diplomatik ilişkilerinin tesisinin 600. yıldönümü ile ilgili kutlamaların kültür programı çerçevesinde hazırlanan ‘Polonya Canlandırma Sineması’ ve Marin Karmitz’in kurduğu prodüksiyon şirketi MK2’nin 40. yılı şerefine hazırlanan ‘MK2-40. Yıl’ festivalin heyecan verici projelerinden…Yalnızca altı film yapmasına rağmen, Rus sinemasının dünyadaki önemli temsilcilerinden biri olan, adı çoğu zaman Tarkovski’yle birlikte anılan Aleksey German’m tüm filmleri festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Festivalde ayrıca Türkiye sinemasının 100. yılı vesilesiyle, Bal-kanlar’m ilk sinemacıları Yanaki ve Milton Manaki’nin restore edilen filmlerinin tamamı gösterilecek. Türkiye’den sinemacıları uluslararası profesyonellerle bir araya getiren ‘Köprüde Buluşmalar’ın dokuzuncu-su da yine festival kapsamında yapılacak.

Beni en heyecanlandıran film ise Iain Forsyth ve Jane Pollard’m yönetmenliğinde Nick Cave’in oynadığı ‘20,000 Days On Earth / Dünyada 20.000 Gün’ filmi…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu