Anasayfa / Teknoloji / 35 yıldır etrafımızda dönen bir garip küre

35 yıldır etrafımızda dönen bir garip küre35 yıldır etrafımızda dönen bir garip küre…

Bu garip küre tam 35 yıldır Dünya’nın etrafında dönüp duruyor. Görevi ise oldukça ilginç…

Özellikle kara yoluyla yaptığınız yolculuklarda bir şehir sınırından içeri girerken o şehrin nüfusu, rakımı gibi bilgilerinin tabelalarda yer aldığını görmüşsünüzdür. Peki böyle bir tabelanın Dünya’mız için de olduğunu biliyor muydunuz?
Resimde görmüş olduğunuz silisli cam ergiyiğinden yapılmış 426 adet küp köşeli yansıtıcıdan oluşan kürenin adı LAGEOS. 1976 yılında beri Dünya’nın yörüngesinde dönen LAGEOS’un içerisinde yer küre hakkında birçok bilgi bulunuyor.

LAGEOS’un içerisinde paslanmaz çelikten yapılmış iki adet 4 x 7 inç’lik plakalar bulunuyor. Bu plakalarda Dünya hakkında bilgiler anlatılıyor. Kürenin yukarısında 1’den 10’a kadar sayılar bulunurken, sağ tarafa doğru Güneş’in etrafında dönen Dünya’nın çizimi bulunuyor ve bunun bir yıla tekabül ettiği gösteriliyor. Plakaların geri kalan kısmında ise Dünya’nın bundan 268 milyon yıl önceki hali ve kıtaların dizilimiyle beraber bugün nasıl göründüğü gösteriliyor.

  Samsung dijital fotoğraf makinesi modeli ST93Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerli Telefon Pazarı ve Yerlilik Oranları

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın “iPhone boykotu” çağrısı ve yerli üretim telefonların kullanımını teşvik eden konuşmasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir