Anasayfa / Emlak Haberleri / Diyarbakır Konut Sektöründe Hareketli

Diyarbakır Konut Sektöründe HareketliBeş yılda 30 bin konut

Diyarbakır’ın dinamik ekonomik hayatı ve Dicle Üniversitesi ile canlanan kültürel atmosferi, kente genç nüfusu çekerken, bu gelişime paralel olarak konut sektörü de hareketleniyor. Son beş yılda yapılan 30 bin konut, hızlı gelişimin en önemli göstergesi.

diyarbakirGüneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük illerinden Diyarbakır’da henüz dört, beş yıl öncesine kadar gayrimenkul stoğunun büyük bir bölümü, eski yapılardan oluşuyordu. Ancak durum, hızla değişiyor. Düz damlı geleneksel mimariye sahip evlerin hâkim olduğu şehir siluetindeki farklılaşma, kültürel ve ekonomik hareketliliği yansıtıyor. Gerek kent merkezindeki irili ufaklı 250 civarında imalathane, gerekse Organize Sanayi Bölgesinde yer alan 120 firma, Dicle Üniversitesi ile birlikte yaklaşık bir milyon genç nüfusun kent merkezine akmasını sağlıyor. Kentteki firmaların yaklaşık üçte ikisinin inşaat sektöründe olması da Diyarbakır’da nitelikli konut sayısının hızla artmasına neden oluyor.
Değerleme raporlarını incelediğimizde, kentte son beş yılda nitelikli konut sayısının 30 bini bulduğunu görüyoruz. İnşaatlardaki hızlı artış, doğal olarak arsa fiyatlarına da yansıyor. Kentteki TOKİ konutlarının sayısı sürekli artıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 14 mahallede başlattığı kentsel dönüşüm, kentin gelişim akslarını dört ana güzergâhta oluşturuyor. Kuzeybatıdaki Kayapınar bölgesi başta olmak üzere kuzeydoğu ve güneybatıda nitelikli konutların sayısı artma eğiliminde. Özellikle Dicle Nehri çevresinde dubleks ve tripleks yapılar planlanıyor. Üç büyük alışveriş merkezinin bulunduğu kentte, dükkânların metrekare fiyatları da epey yüksek ; 7.500 -10.500 TL arasında değişiyor.

Kayapınar

Göç alan Kayapınar, inşaat faaliyetlerinin en fazla görüldüğü bölge. Konutların metrekare fiyatları 750-1.250 Harasında değişiyor. Dükkânlarınki ise 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiyor. Arsaların dönümü de 420.000-650.000 TL aralığında alıcı buluyor.

Yenişehir

Yapılaşmanın olduğu en eski ilçelerden biri. Kamu binaları ağırlıklı olarak bu ilçede bulunduğundan, çok sayıda ofis var; gayrimenkul değerleri yüksek. Öğrencilerin ev tuttukları semt olarak da biliniyor, iş yerlerinin metrekaresi 10.000-20.000 TL, konutlarınki ise700-1.100 TL arasında değişiyor. Şehitlik semti ise daha çok ruhsatsız yapılarıyla anılıyor. Bu nedenle konut fiyatları bu semtte epey düşüyor.

  Bodrum’un keşfedilmeyi bekleyen inci tadında evleri

Sur

Mesken olarak gelir düzeyi düşük olanların tercih ettiği bölgede, ruhsat sorunu var. Dükkânların değeri, konutlara göre yüksek seyrediyor. Metrekare fiyatları, 10.000-20.000 TL arasında.

Ergani

ilçe merkezindeki Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan işyerleri konutlara göre daha değerli. Meskenler ise daha çok kâgir iki katlı yapılardan oluşuyor. Fiyatları, 40.000-60.000 TL arasında değişiyor.

Bismil

Nitelikli konut yapılanması Altıok Mahallesi’nde görülüyor. Altı, yedi katlı binaların kısa zamanda Fatih, Kurtuluş ve Bozkurt Mahallelerinde de yükselmesi bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir