Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Elektronik Kelepçe

Elektronik KelepçeSAKARYA – Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, Türk mevzuatında bulunmayan elektronik kelepçeye ilişkin yapılan çalışmaları anlattı.

Sapanca Güral Otel’de düzenlenen “Denetimli Serbestlik ve Elektronik İzleme” konulu  çalıştayda konuşan Kalaman, elektronik izleme yönteminin hükümlülerin topluma kazandırılması için çağdaş bir uygulama olduğunu belirterek, “Bugün gelinen noktada, ceza infaz sistemine alternatif yöntemler kazandırmak zaruri bir sonuç haline gelmiştir. Ceza infaz kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklu sayısı 120 bin civarındadır. Buna karşın ceza infaz kurumları, artırılmış kapasite olarak aralık ayı itibariyle 114 bin 348 yatak kapasitesine sahiptir. Anlaşılacağı gibi kapasitemizin üzerinde hükümlü, tutuklu mevcuduna sahip bulunmaktayız” dedi.

Elektronik izleme sistemiyle topluma kazandırılması mümkün olan kişilere şans tanımayı arzuladıklarını ifade eden Kalaman, şöyle konuştu:

“Elektronik izleme sistemi, hükümlünün aile hayatı, iş hayatı gibi sosyal çevresi içerisinde kalmasına imkan tanımaktadır. Bunun yanı sıra hükümlünün içinde bulunduğu durumu aile desteğini alarak kolay atlatmasına imkan vermektedir. Bu sistemle şu anda kontrolsüz olarak ceza infaz kurumlarından tahliye edilen kişilerin kontrol altına alınmasını, toplumun ve mağdurların korunmasını amaçlamaktayız.” 

Söz konusu sistemin mevzuatta bulunmadığına dikkati çeken Kalaman, konu üzerinde iki yıldır çalıştıklarını, çeşitli ülkelerde incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Sistemle cezaevlerindeki doluluğun azaltılacağına, tahliye edilecek hükümlü ve tutukluların takibinin sağlanacağına işaret eden Kalaman, “Bu sistem sayesinde belirli alanlara gitmekten, belirli yerlere yaklaşmaktan veya belirli alanların dışına çıkmaktan yasaklanma imkanı getirilebilecek” dedi.

Çalıştayın amacının elektronik izleme sistemi konusunda mevzuat çalışması yapılması olduğuna işaret eden Kalaman, çalıştayın sonunda düzenlenecek raporu Adalet Bakanlığına sunacaklarını bildirdi.

Image
“SİSTEMİN KİMLERE UYGULANACAĞINA MAHKEMELER KARAR VERECEK”“Elektronik izleme sistemini her tutuklu ve hükümlüye uygulayalım” diye bir şey söylemediklerini kaydeden Kalaman, sistemin kime uygulanacağına mahkemelerin karar vereceğini ifade etti. 

Adli kontrolle ilgili tedbirlerdeki üst sınırla ilgili değişiklik yapılabileceğini belirten Kalaman, AB ülkelerinde ömür boyu hapisle yargılanan insanların dahi hakim kararıyla serbest bırakıldığını bildirdi. 

  iPhone 4S Özellikler, iPhone 4S Resimleri

Kalaman, amaçlarının kontrol sağlamak olduğunu belirterek, “Kontrolsüz bırakmayalım ve yeni mağdurlar yaratmayalım. Burada bunu amaçlarken sadece cezaevlerindeki doluluğu azaltmak diye bir düşüncemiz yok. Ondan önce çalışmaya başlamışız zaten. Dışarıda yeniden suç işlenmesinin önlenmesi, insanların topluma yeniden kazandırılması ve yeni mağdurlar yaratılmaması. Denetimli serbestlik hizmetleri dediğimiz sistem yardım hizmetlerini de içeriyor. Aynı zamanda mağdurlara da yardım hizmetleri geliştiriyoruz. Tekrar mağdur yaratmayacak bir sistem kurmamız lazım, insanların tekrar suç işlemelerini önlememiz lazım. Sistemin ana amacı da bu” dedi.

ELEKTRONİK İZLEME CİHAZLARININ ÇALIŞMA PRENSİBİProjeyle ilgili olarak Adalet Bakanlığına teknoloji danışmanlığı yapan, San Diego State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Öztürk ise gazetecilere elektronik izleme sisteminin işleyişini anlattı.

Gazetecilerin, hükümlülerin sisteme müdahale edip edemeyecekleri sorusu üzerine Öztürk, şunları kaydetti:

“Tabii sistemin handikapı olacaktır ama zaman içinde sistemi uyarlayarak tedbirleri alacağız. Sonuçta bunu bir kişi tasarlayıp ideal hale getirmeye çalışıyor. Bin 500 kişi de bunu bozmaya çalışacak. Bu son 20 yıldır dünyanın hemen hemen her ülkesinde yaygın bir şekilde kullanılan bir sistem. Bugün ABD’de GPS ile izlenen kişi sayısı yüz binin üzerinde, 120 bin civarında. RF tabanlı sistemlerle izlenen kişi sayısı da yüz bin civarında. ‘Ne kadar kişiye takılıp ne kadar kişi kaçtı’ diye baktığınızda bu rakamların minimum seviyede olduğunu göreceksiniz. Bu oldukça uzun zamandır, 20 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve denenen bir sistem. İnsan faktörünü işin içine kattığınızda teknolojinin getirdiği açıklar kapanacaktır.”

Çalıştayda, elektronik izleme sistemi, ceza adalet sisteminde yapılan reformlar, denetimli serbestlik uygulamalarının değerlendirmesi, Avrupa’daki denetimli serbestlik uygulamaları, denetimli serbestliğin aksayan yönleri gibi konular ele alınacak. 

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Prof. Dr. Ahmet Gökçen, akademisyenler, hakimler ve savcıların katıldığı çalıştay, çarşamba günü sona erecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir