Anasayfa / Şirket Haberleri / 4 milyar dolarlık pazara e-ticaretle girdi

4 milyar dolarlık pazara e-ticaretle girdi4 milyar dolarlık pazara e-ticaretle girdi

Giyimden kitaba, ayakkabıdan restorana kadar pek çok alanda kendini kabul ettiren e-ticaret, gördüğü ilgiyle yeni girişimlere de kapı aralıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişle artan harcamalar bu alanda potansiyel gören Beka Grup da bu alana ofisegelsin.com ile girdi. 4 milyar dolarlık kırtasiye ürünleri pazarında e-ticaretle giren Beka Grup, bu işten aylık 10 bin TL ciro hedefliyor.

Çok değil 1996 yılında Türkiye’de inter-net hala nereye evirileceği belli olmayan, sadece bilişimcilerin ve teknoloji meraklılarının dünyası ile sınırlı bir mecra iken artık bugün ticaretin de en önemli üslerinden biri haline geldi. Giyimden kitaba, ayakkabıdan restorana kadar pek çok alanda kendini kabul ettiren e-ticaret, gördüğü ilgiyle yeni girişimleri de peşinden sürüklüyor. Yaklaşık 23 milyon internet kullanıcısının yarattığı 15 milyar dolarlık e-ticaret pazarının kervana katılan yeni ürünlerle katlanarak büyümeye devam edeceği kesin.

Internet üzerinden yapılan alışverişle artan harcamalar bu alanda potansiyel gören pek çok girişimciye de yeni kapılar aralamaya devam ediyor. Online satışın kolaylığı ve artan harcamaların cazibesine kapılan Beka Grup da yönünü bu alana çevirenlerden. Şirket, bünyesinde kurduğu Ofisegelsin.com sitesiyle kırtasiye ve ofis ürünlerini internet sitesi üzerinden daha uygun fiyatlarla satışa sunuyor. Bir ay önce devreye giren bu girişimde ana hedef, büyük alım gruplarına satış yapmak. Hastaneler, bankalar, okulları radarına alan Ofisegelsin.com, daha ilk bir aylık süreçte günlük ziyaretçi sayısını da 5 bin kişiye taşımayı başardı.

Fikri Almanya’dan aldı

Ofisegclsin.com, Beka Grup’ıın Almanya’dan yaptığı alım-larda dikkatini çekmiş. İstanbul merkezli bir dış ticaret firması olarak 2007 yılında kurulan Beka Grup’un Almanya’da da bir şubesi bulunuyor. Yurtdışından ağırlıklı yapı ürünleri, küçük ev aletleri ve çocuk araç gereçleri ithal eden Beka Grup’un Genel Müdürü Kemal Güney, Almanya’da tanıştığı bu sistemi Türkiye’de uygulamaya karar vermiş. “Ofisegelsin.com kuruluş fikri bana ait. Almanya’dan yaptığımız alımlarda ofis ürünlerde online alışverişin çok ciddi bir pazar olduğunu gördük. Buradan hareketle birçok kişinin ortak düşüncesine başvurarak bu fikri hayata geçirdik” diyen Kemal Güney, kurdukları sitenin önemli bir boşluğu dolduracağına inandıklarını söylüyor.
Bu girişime karar verirken en büyük etkenin şirket olarak kendi ofis ve kırtasiye türündeki ürünleri tedarik ederken yaşadıkları sıkıntılar olduğunu belirten Güney, bu tür ihtiyaçlarda tedarik süresi ve alış fiyatlarının çok önemli olduğu kaydederek bu anlamda profesyonel hizmet alabilecekleri bir firma bulmakta zorlandıklarını dile getiriyor. Güney “Biz Almanya’daki ofisimizde bu tür ürünlerin tedariğini online olarak büyük kuramların vveb sitelerinden uygun fiyatla ve adrese teslim olarak alıyorduk. Oradan almak yerine kendi sitemizi kurup buradaki alım gruplarına hitap etme yoluna gittik ve geçen bir ay içinde daha evvel çalıştığımız tüm firmalar, ofis ve kırtasiye malzemeleri alımında bizimle yıllık anlaşmalar yaptı” diyor.

  Mataş Matbaacılık Sermayesinin Yüzde 37.5’ini Halka Açıyor

4 milyar dolarlık pazar

Sektörde ciddi bir potansiyel olduğunu kaydeden ve buradan hareketle birkaç veriyi de paylaşan Kemal Güney, ofis ürünlerinin Türkiye’de online ve fiziksel pazar büyüklüğünün 4 milyar dolar olduğunu kaydediyor. Güney, “Sektörde 500 marka, 350 üretici ve toptancı, 120 yerli üretici, 10 yabancı üretici, 200 ithalatçı ve 30 bin de perakendeci bulunuyor. Yüzde 70’inin ithal edildiği ofis ürünleri alanında pazarın ulaştığı bu büyüklük de yeni girişimimizde bize yol gösterdi” diyor. Türkiye’de ofis ihtiyaçlarının genelde kırtasiyeler üzerinden tedarik edildiğini aktaran Güney, buna karşılık büyük çaplı alımlar yapacak grupların ise bu alanda online hizmet alarak hem fiyat hem de tedarikte önemli avantajlar elde ettiklerini belirtiyor. Güney, “Tam da bu noktada Beka Grup bünyesinde kurulan ofisegelsin.com, firmaların ofis ihtiyaçlarını online sipariş alarak kapılarına kadar en uygun fiyatlara hızlı bir şekilde teslim ediyor. İstanbul içinde kendi araç filosuyla, İstanbul dışında ise anlaşmalı olduğu kargo firmalarıyla çok uygun fiyatlara ürün teslimatını gerçekleştiriyor” diye konuşuyor.

Kuruluş aşamasında ürünleri tedarik edecekleri noktalarla anlaşmalar yaptıklarını ve fotokopi kağıdı, klasör gibi bazı ürünleri ithal etmeye karar verdiklerini ifade eden Güney, e-ticaret işinin sanıldığı kadar kolay olmadığını da sözlerine ekliyor. Bu nedenle sorun yaşamamak için bu konuda tecrübesi olan kişilerle çalışma yoluna gittiklerini de belirten Güney, çok iyi bir IT ekibi kurduklarını ve şu ana kadar teslimatlarda sıkıntı yaşanmadığını dile getiriyor.

Aylık hedef 10 bin TL ciro

Dünyada çok yaygın olan ofis ürünlerinde online çözüm sistemlerinin Türkiye’de de şimdiden çok ilgi gördüğünü dile getiren Güney, bu konuda daha ziyade profesyonel hizmet sunan Ofisegelsin.com’un üye sayısını da hızla artırdığını belirtiyor. Henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen Ofisegelsin.com’un günlük 5 bin kişinin üzerinde ziyaretçi aldığını kaydeden Kemal Güney, 7/24 online sipariş verebildiğini söylüyor. Kredi kartı, havale/EFT veya kapıda ödeme kolaylığının yanında sipariş hattından da müşterilere hizmet verdiklerini ifade eden Güney “2012 yılı sonu itibariyle aylık 10 bin TL’lik bir ciro hedefi koyduk kendimize” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir