Anasayfa / Kariyer ve İş / 4/C’liye Kadro Yok, 4/C’liye Aile Yardımı

4/C’liye Kadro Yok, 4/C’liye Aile Yardımı

4/C’liye Kadro Yok, 4/C’liye Aile Yardımı

Özelleştirilen kurumlarda çalışırken 4/C kapsamında diğer kamu kurumlarında geçici personel olarak görevlendirilenlere aile yardımı ödeneği verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı taslağı Başbakanlık’a sevk edildi. Devlet Personel Başkanlığı, bu personelin kadroya geçirilmesine ilişkin bir çalışmanın ise bulunmadığını açıkladı.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay ve Genel Sekreter Mehmet Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a 4/C statüsündeki geçici personelin kadroya alınması talebini içeren bir mektup gönderdi. Mektupta, 4/B statüsündeki sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasından duyulan memnuniyet ifade edildi. Sözleşmeli personelin hayallerini süsleyen icraatın, yıllardır derdini dile getirmeye çalışan geçici personele de yansıtılmasının adalet ve hakkaniyet prensiplerine denk düşen bir yaklaşım olacağı ifade edilen mektupta, hükümetin, sayıları sözleşmeli personelden daha az olan geçici personelin mağduriyetini gidereceği beklentisinde olunduğu belirtildi.BASK’ın bu başvurusuna Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla cevap geldi. Kamu kuruluşlarının özelleştirilmesinin ardından iş akdi feshedilenlerin diğer kamu kurumlarında 4/C statüsünde istihdam edildiklerine işaret edilen cevapta, özelleştirme uygulamaları dolayısıyla işsiz kalan işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarına geçici personel olarak yerleştirilmesine ilişkin uygulamanın başladığı 2005 yılından bu yana her bir mali yıl için çıkartılan Bakanlar Kurulu kararları ile başta ücret artışı olmak üzere 30 gün ücretli hastalık izni, 22 gün ücretli izin ve iş sonu tazminatı gibi geçici personelin durumunu iyileştirici düzenlemeler yapıldığına dikkat çekildi. Cevapta, geçici personele aile yardımı ödeneği verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu karar taslağının Başbakanlık’a sevk edildiği, bu personelin kadroya geçirilmesi konusunda işe başkanlık tarafından yapılmış bir çalışma bulunmadığı bildirildi. ANKARA AA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir