Kariyer ve İş

5 Milyar Dolarlık Ortaklıkla 10 Bin Kişiye İş İmkanı

5 Milyar Dolarlık Ortaklıkla 10 Bin Kişiye İş İmkanı

Azeri devlet petrol ve gaz şirketi Socar ile Turcas’ın ortak olduğu Socar&Turcas Aliağa’daki Petkim yarımadasında 10 milyon tonluk Star petrol rafinerisinin temeli atıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in temelini attığı rafineri 5 milyar dolara mal olacak. 2015 yılında açılması planlanan rafinerinin inşaat sırasında 10 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Tesisin 2 milyar dolarlık dış ticaret açığını kapatacağı belirtiliyor.

Türkiye’de özel sektör tarihinin tek noktaya yapılmış en büyük yatırımının temeli, İzmir’in Aliağa ilçesinde atıldı. Petkim sahasına yapılan Socar&Turcas’ın 5 milyar dolarlık yatırımı olan Star Rafinerisi’nin temeline ilk harcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev koydu. Aliyev ve Erdoğan, yaptıkları konuşmada Türkiye ve Azerbaycan’ın “İki devlet bir millet” olduğunu vurguladı.İki lider de konuşmalarına, birbirlerine “Kardeşim” diye hitap ederek başladı. Star Rafinerisi’nin İzmir ve Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, inşa aşamasında 10 bin, devreye alındığında da bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Bu yatırımın aynı zamanda Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına katkı yapacağını söyledi. Erdoğan, yatırıma verdiği destek sebebiyle Cumhurbaşkanı Aliyev’e de teşekkür etti. Azerbaycan’ın 20 yıl önce bağımsızlığına kavuştuğunu hatırlatarak, “Azerbaycan bağımsızlığını ilan ettiğinde, her bir Azeri kardeşimiz ne kadar sevindiyse biz de o kadar sevindik. 20 yıl boyunca da Azerbaycan’ın kalkınması için bir kardeş olarak samimi mücadele verdik. Aramızda çok büyük yatırımlara imza attık. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol ve doğalgaz hattından sonra ‘Demir İpek Yolu’ olarak da adlandırılan Bakü-Kars Demiryolu’nda son aşamaya geldik. Bugünkü yatırımla ise bir başka büyük yatırımı ülkelerimizin hizmetine sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgelerinde barıştan, huzurdan, istikrardan ve refahtan başka hiçbir şey istemediğini söyledi. Bölgede husumetin değil, dayanışmanın hasıl olmasını istediklerini kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti: “Kıbrıs meselesinde, Karabağ meselesinde, Kafkasya’nın huzura kavuşmasında, terör meselesinde Azerbaycan ile aynı yöne bakıyor, ortak hedef ve idealleri taşıyoruz. Karabağ’daki işgal, benim Azeri kardeşlerimin yüreğini ne kadar dağlıyorsa biliniz ki her bir Türkiye vatandaşımın da yüreğini o kadar dağlıyor. Biz iki devlet, tek millet olduğumuz kadar aynı zamanda tek yüreğiz. Azerbaycan ile Türkiye el ele veriyor, kardeşlik içinde çok büyük ortak yatırımlar yapıyor. Dile kolay, 10 bin kişi inşaat aşamasında iş sahibi olacak. İnşallah Aliyev ile bu kardeşliği tüm dünyaya emsal göstermeye devam edeceğiz. El ele, omuz omuza ve kalp kalbe istikrarı ve huzuru tesis edeceğiz bölgede.”

‘BU YATIRIM BİRLİKTELİĞİMİZİ GÖSTERİYOR’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de depremde ölenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara şifa dileyerek başladığı konuşmasında, yatırımların Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğu pekiştirdiğini, daima Türkiye ile yan yana olacaklarını söyledi. Türkiye ile Azerbaycan arasında son 5 yılda yapılan anlaşmaları, işbirliklerini anlatan Aliyev, “Biz geçmişimize, ecdadımıza sadığız. Bugün Türkiye, Azerbaycan bütün meselelerde bir yerdedir. Birbirimizi destekliyoruz. Birlikte harika işler yapıyoruz. Bugünkü merasim, birliğimizi gösteriyor. Biz birlikte çok iş yaptık ve yapacağız.” dedi. Azerbaycan’ın 20 yıllık bir özgürlükten sonra kardeş Türkiye’ye yatırımlara başladığını belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk şirketlerini de kendi ülkesinde yatırıma çağırdı. Petkim’in yapacağı yatırımların, hem Azerbaycan’a hem de Türkiye’ye hizmet edeceğine dikkat çekerek, iki ülke arasındaki yatırımların kardeşliği pekiştireceğini kaydetti. Gelecekte yeni güzel yatırımların temellerinin atılacağına inandığını vurgulayan Aliyev, Türkiye’ye verdikleri doğalgazın miktarını önümüzdeki yıllarda artırmak istediklerini de söyledi.
İki lider, anı defterinden sonra geleceğe mektup yazıp bir kapsüle koyarak rafinerinin temelini attı. Ardından son dört yıldır Petkim’de devam eden yaklaşık 270 milyon dolarlık yatırımı temsilen AYPE-T Fabrikası’nı açtılar. Ayrıca Azerbaycan’ın kurucusu Haydar Aliyev adına yaptırılan, 720 öğrenci kapasiteli Haydar Aliyev Endüstri Meslek Lisesi’nin temelini attılar. Lisede Azeri öğrenciler de eğitim görecek.1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu