Anasayfa / Haberler / Rizede Yerden 7 Metre Yüksekte Yol Üzerinde Ev

Rizede Yerden 7 Metre Yüksekte Yol Üzerinde Ev
RİZE – AA – Rize’de yerden 7 metre yükseklikte kızılağaçların üzerine yapılan ev ile altından yol geçen binalar görenleri şaşırtıyor.
İyidere ilçesine bağlı Büyükçiftlik köyünde yaşayan Fuat Kitapçı, iki yıl önce bahçesindeki kızılağaçların üzerine ev yapmaya karar verdiğini belirterek, “Çocukluğumdan bu yana hayalimdi. Babamın, tarlaları çocukları arasında paylaştırmasının ardından bana verdiği alandaki ağaçlar üzerinde ev yapmak için çalışmaya başladım” dedi.

Yaklaşık 6 aylık çalışma sonucu evi tamamladığını anlatan Kitapçı, “Evi sağlam olması için çelik halatlarla 4 kızılağaç ve bir gürgen ağacına bağladım. Ev 32 metrekare alanda, mutfak, oturma odası, tuvalet ve banyodan oluşuyor. Evi yaklaşık 7 bin liraya mal ettim” diye konuştu.
Yılın büyük bölümünü ağaçtaki evde geçirdiğini ifade eden Kitapçı, “Kısaca ‘ağaçta yaşıyorum’ diyebilirim. Köpeğim ‘Uşak’ ile birlikte manzaranı n tadını çıkarıyoruz. Buradaki temiz hava ve manzara hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar güzel” dedi.
Evin talibinin çok olduğunu kaydeden Kitapçı, “Evde kalmak isteyen çok kişi oluyor. Bunun için üzerine ilave bir oda daha yapmayı düşünüyorum. bunun çalışmasına önümüzdeki yaz başlayacağım” diye konuştu.YOLUN ÜZERİNDEKİ 4 KATLI BİNA
İyidere’ye bağlı Esentepe köyüne 21 yıl önce yapılan Kuran Kursu binası da yöreye yolu düşenleri şaşırtan yapılandan biri.
Köyde imam olarak görev yapan Orhan Büyük, 1990 yılında köy camisinin yanına Kuran Kursu olarak 4 katlı bina yapıldığını ifade ederek, “Başka yerde arsa olmasına rağmen büyüklerimiz Kuran Kursu’nun caminin yanında olmasını istedi. Caminin yanında arsa sorunu olduğu için binayı yol üzerinde yapmak zorunda kaldık. Binanın altında araç geçebilecek kadar boşluk bıraktık” dedi.
Büyük, eski caminin yıkılıp yerine 400 kişilik yeni bir cami yapılması iç in inşaat çalışmalarının başladığını belirterek, Kuran Kursu’ndan birkaç metre ilerideki yamaca inşa edilecek yeni caminin bir bölümünün de yolun üzerine denk geldiğini söyledi.
Köy sakinlerinden İlyas Büyük ise inşaatın yoldan yüksekli ğinin yaklaşık 3 metre olduğunu belirterek, “Bu nedenle yolu sadece otomobil ve küçük kamyonetler kullanabiliyor. Yüksekliğin az olması nedeniyle kaza tehlikesi atlatanlar oldu. Büyük iş makineleri ve kamyonlar buraya kadar gelip geri dönmek zorunda kalıyor. Yaklaşık bir kilometre gidip başka bir yol kullanmak zorunda kalıyorlar. Bina yapılırken kamyonlar unutulmuş” diye konuştu.
İlyas Büyük, yolu ilk gören kişilerin şaşkınlıklarını gizleyemediklerini ancak kendilerinin bu duruma alıştıklarını kaydederek, bu durumu değiştirmelerinin artık mümkün olmadığını söyledi.

-AYIRSEVERLERİN BAĞIŞLADIĞI ARSANIN ORTASINDAN YOL GEÇİNCE
Güneysu ilçesine bağlı Kıbledağı köyündeki altından araçların geçtiği bina da yörenin sıra dışı binalarından biri.
Kıbledağı Köyü Muhtarı Ömer Köse, 1991 yılında köylerinde Kuran Kursu yaptıklarını belirterek, “Köyümüze Kuran Kursu yapılması için iki hayırsever vatandaş arazi bağışladı. İki hayırsever de Kuran Kursu’nun kendi arazisinde yapılması için ısrar edince böyle bir çözüm bulundu. İki arazi kullanılarak dört katlı bina inşa edildi. Altında da araçların geçmesi için yol bırakıldı” dedi.
Yolun asfalt ve beton dökülmesi sonrası yükseldiğini anlatan Köse, “Böyle olunca büyük araçlar geçemiyordu. Biz de yolu kazarak yaklaşık bir metre derinleştirdik. Şimdi araçlar rahatlıkla geçebiliyor” diye konuştu.

ARSA DAR OLUNCA TEK KATLI BİNANIN ALTINA YOL YAPTILAR
Merkeze bağlı Gündoğdu beldesindeki Güzelköy Mahallesi’nde de geçmişte okul olarak kullanılan tek katlı binanın altından da yol geçiyor.
İnşaat ustası Metin Akkemik, inşaatı 1951 yılında yaptıklarını belirterek, “Mahallede yeterli arazi olmadığından dolayı inşaatı yolun üzerine yaptık. Yaptığımız binanın diğer tarafı yamaç. Bu nedenle o tarafa gidemiyorduk. Bunun üzerine binayı, yol kenarında yaptığımız beton direkler üstüne, yolun üzerinde olacak şekilde inşa ettik. Altından arabalar çok rahatlıkla geçebiliyor” dedi.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir