Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 60 Marka Yurt Dışında 500 Mağaza Açacak

60 Marka Yurt Dışında 500 Mağaza Açacak

60 Marka Yurt Dışında 500 Mağaza Açacak, Yerli markalar, yabancı ülkelerde mağaza atağı, markalar, yabancı ülkeler, mağaza atağı, Şirket Hangi ülkede kaç mağazası var?, Hangi ülkede kaç mağaza açacak?, yerli markalardan yurt dışına yatırım, yurt dışında mağaza açma fırsatı, yurt dışında iş kurmak

Özellikle içerde güçlü marka algılarıyla çok hızlı büyüyen başta hazır giyimciler olmak üzere birçok perakendeci, büyüme süreçlerine yurt dışı ayaklarını da ekliyor. Bunda giderek derinleşen AB bölgesindeki ekonomik krizin yarattığı fırsatlar ile Arap Baharı’ndaki gelişmeler de etkili oluyor. Halen krizle birlikte dünyanın birçok metropol kentinin en gözde AVM ve caddelerindeki düşen kiralar perakendecilerin işini kolaylaştırıyor. Bu tür girişimlere verilen teşvikleri de hesaba katan girişimcilerin sadece bu yıl içinde Doğu Avrupa’dan BDT ülkelerine, Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada 500 civarında mağaza açma projesi var. 60 markayı kapsayan bu atak, yurt dışına açılmayı planlayan birçok markaya ışık tutacak.

Perakende sektörü, yurt içindeki hızlı büyümesini artık yurt dışına da taşıyor. Bugünlerde özellikle belli bir ölçek ekonomisini yakalayan perakendecilerimizin gündeminde yabancı pazarlarda büyümek var. Şirketler hani hani dış pazarlardaki yatınmlannı nasıl büyüteceklerinin hesabını yapıyor. Aslında yurt dışında büyümenin çok belirli bir amacı var: Dünya markası olmak.

Ancak yurt dışı yatınmının perakendeciler için farklı bir nedeni daha var. Türkiye’deki AVM sayısı ve caddeler belli. Burada örneğin 250 mağazalık bir operasyona ulaşan markanın daha fazla büyüyebilmek için, açılıma ihtiyacı vaı-. Bu da yurt dışı yatınınım gerektiriyor. Türk markalanmn şıı anda dünyanın hemen her ülkesinde 3 bine yakın mağazası bulunuyor. Aynı markalann 2012 için yurt dışında açmayı planladığı mağaza sayısı ise 500’ü geçiyor.Kiralar düştü
Bunu realize edebilirler mi? Krizle birlikte yurt dışında ortaya çıkan fırsatlar hiç de zor olmadığını ortaya koyuyor. Almanya, İtalya, Fransa gibi perakendenin kalbinin hızlı attığı önemli ülkelerde mağaza kiralan yüzde 10-15 düşmüş dııııımda.

Bunun yanı sıra Kuzey Afrika ile Doğu Avrupa ülkelerinde yüzde 30-40’lara varan kira düşüşleri söz konusu. Bugün mağaza açüklan bir ülkede, sadece bir mağazayla yetinmeyip, en az 5 mağaza açma hedefi koyan perakendecilerimiz için Kıızey Afrika ile Doğu Avrupa ülkeleri potansiyeli en yüksek ülkeler olarak gösteriliyor. Çünkü birçok perakendeciye göre Batı Avrupa markalan da Doğu Avrupa’yı yeniden keşfediyor.

Avrupa’da marka olmak isteyen Türk markalan için Doğu Avrupa bir test yeri olarak değerlendiriliyor. Arap Bahan’nın da dalgasının sakin bir yapıya kavuşmasıyla birlikte Ortadoğu ülkelerinin potansiyelinin 1.5 yıl öncesinde olduğu gibi yeniden yükseleceği belirtiliyor.

Hedef pazarlar
Türk perakendeciler yurt dışı açılımına öncelikle çevre ülkelerle başladı. Ancak rota değişiyor. Dünya markası olma hedefinde modanın başkentlerinde mutlaka birer mağaza açma hedefi bütün markalarda var. Ancak hızlı ve bölgesel büyüme şu an için daha önemli.

Perakendecilerin krizle birlikte düşen mağaza kiralarını da göz önünde bulundurarak hedefledikleri ülkeler var. Bu ülkelerin başında Doğu Avrupa ülkeleri geliyor. Romanya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi ülkeler perakendecilerimizin odaklandığı pazarlar. Doğu Avrupa, Avrupa’nın genelinde başarı sağlamak isteyen perakendeciler için mudak olunması gereken pazar olarak değerlendiriliyor.

Yine hedef ülkeler sıralamasında Kuzey Afrika ülkeleri var. Tunus, Cezayir, Mısır, Lübnan önemli pazarlar arasında yer alıyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarının Arap Ba-harı’nm ardından 1.5 yıl öncesine geri döneceğine, bu bölgede perakendede bir talep yaşanacağına inanılıyor. Dolayısıyla bu bölgelerde mağaza açmanın bir fırsat olacağı belirtiliyor.

Ekonomik kriz, dünyadaki gayrimenkul fiyatlarında son yıllarda yaşanan büyük artış dönemini yavaşlattı, hatta birçok ülkede geriye götürdü. Perakendecilere göre, kriz balon fiyatların inmesi açısından yararlı oldu. New York, Londra, Moskova, Paris, Milano, Dubai gibi birçok şehirde hem kiraların hem de mağaza doluluk oranlarının tavan yapüğı bir dönemde, yurt dışında büyümek için çok kısıdı bir alanda faaliyet gösterebilen şirketlerimiz krizle birlikte açılım yapmak için uygun imkanlar yakalamış durumda.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir