Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 6’ncı bölge teşvikleri Şanlıurfa ya yaradı

6’ncı bölge teşvikleri Şanlıurfa ya yaradı6’ncı bölge teşvikleri Şanlıurfa ya yaradı

Girişimci sermayenin, açıklanan son paketin en gözde teşviklerini alan 6’ncı Bölge illeri içinde ilk hamlesi Şanlıurfa’ya oldu. Kentte 46 şirket toplam 510 milyon TL’lik yatırım yaparak, 3 bin kişilik yeni istihdam yaratmaya hazırlanıyor. Ülker’den Pınar’a, Natura’dan BIM’e kadar çok sayıda dev şirket, bu yatırımlarla Urfa’dan Ortadoğu’ya açılma planları yapıyor. Şanlıurfa’da yeni yatırımlar için 700 hektarlık üçüncü bir OSB kuruluyor.

Teşvik paketinin açıklanmasının ardından, çoğu ile yeterince yatırımcı çekemeyen Türkiye’nin yüzü Şanlıurfa’da gülüyor. 6’ncı bölge illerinden olan Şanlıurfa, l’inci ve 2’nci OSB’sinde parsellerinin çoğunu yatırımcıya verirken, şu an 3’üncü OSB’nin katılması için düğmeye bastı.

2’nci OSB’nin son parsellerini 46 şirkete tahsis eden il, bu şirketler aracılığla tam 510 milyon TL’lik yatırım dan tekstile kadar birçok sektörde yatırım yapmaya hazırlanan bu şirketler, yeni yatırımlarıyla birlikte bölge halkına 3 bini aşkın bir istihdam yaratmış olacak. Bunlar Şanlıurfa’ya yatırım planlayanların oluşturduğu rakamlar. Bir de Şanlıurfa’da halen devam eden yatırımlar var. Bunların yatırım tutarı ise 281 milyon TL.

DEVLER SIRAYA GİRDİ

Yatırım cazibesi oldukça yüksek. Üstelik Irak, İran, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu bölgelerine yakın bir merkez. İlde faaliyet gösteren 2 tane OSB var. Şimdi Birecik’te de yeni bir OSB yapılması planlanıyor. Urfa’da l’inci ve 2’nci OSB’ler şu anda dolu. Teşvik sisteminin açıklanmasından önce dolan l’inci OSB’den sonra, sistemin açıklanmasından sonra 2’nci OSB de dolmuş durumda.

Fabrikası, 250 kişilik istihdam sağlayacak şirket, dolaylı olarak 5 bin kişiye gelir kaynağı yaratacak.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Fabrika toplam 100 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Şanlıurfa ve çevre illerden toplanacak çiğ sütler ile yıllık 180 milyon litre çiğ süt işleme kapasitesine sahip olacak. Hammadde, satış, nakliye, ambalaj üretimi gibi alanlarla beraber, dolaylı olarak 5 bin kişiye gelir kaynağı yaratacak. Pınar Süt, başta Şanlıurfa olmak üzere çevre il ve ilçelerde yapacağı süt alım, veterinerlik, suni tohumlama yöntemleri, çiftçi eğitimleri gibi çalışmalarla bölge sütçülüğünü geliştirecek ve kalitesini artıracak” diyor.
îlk etapta süt, yoğurt, ayran gibi süt ve sütlü ürünlerin üretileceği fabrikada ihtiyaçlar doğrultusunda ürün çeşitliliği artırılacak. Proje tamamlandığında Pınar Siit’ün Türkiye’deki tüm fabrikalarında çiğ süt işleme kapasitesinin yıllık 900 milyon litreyi aşacağı belirtiliyor. Yiğitbaşı, Şanlıurfa’nın Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgeleri açısından uygun konumunun, yükselen ihracat pazarlarına yakınlığının şehrin yatırım için tercih edilmesinde büyük rol oynadığını vurguluyor. Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Aktaş da, “Bölge ülkelerine ihracat için Erbil’e bir bölge merkezi oluşturduk” diyor.

  E-Ticaretin Öncü Siteleri

AKYİĞİT ARAZİ BAKTI

Şanlıurfa’yı radarına alan şirketler arasında Collezione da var. 2005-2006 yılında kamunun tekstil ve konfeksiyon sektörüne bakışının negatif olduğunu söyleyen Collezione’nin patronu Ekrem Akyiğit, “O dönem sektörde kayıtlı işçi çalıştırma oranı çok düşük diye eleştiriler vardı. Dolayısıyla konfeksiyon ve tekstil sektörünü gözden çıkardık yaklaşımı vardı. Kamu ile şimdi aynı vizyonu paylaşıyoruz ve aynı noktaya geldik. O nedenle yatırım için de kolları sıvadık” diyor.

Şirket olarak tekstil ürünlerinin ithalatına getirilen yüzde 30’luk verginin pek çok şirket gibi kendilerini de iç pazarda üretim yapmaya sevk ettiğin dile getiren Akyiğit, bunun için Şanlıurfa’da yatırım kararı aldıklarını söylüyor. TJrfa’nın bölgede en cazip imkanların olduğu bir konuma sahip olduğunu belirten Akyiğit, “Nüfus yapısı ve coğrafi konumu, yapılanmak istediğimiz pazarlar açısından da önemli bir konumda. Lojistik anlamda çok doğru bir konumda Urfa bizim için. Iran, Irak ve Ortadoğu ülkelerine açılmak bakımından çok önemli” diyor.

Urfa’da 10 bin metrekarelik arazide kurduğu fabrikada hazır giyim üretimine başlayan Özak Tekstil de 300 kişiye istihdam yaratmış. Özak’ın patronu Ahmet Akbalık, “Bu rakam ay sonunda 700 kişiye çıkacak” diyor.

Kuveyt’ten 50 Milon Dolarlık Yatırım

Kuveytli NCC İnternational Farms, Şanlıurfa milletvekili Halil Özcan’ın girişimleriyle 10 bin büyükbaş, 100 bin küçük başlık toplam 50 milyon dolar değerinde bir yatırım kararı aldı Urfa için. 500’den fazla kişiye istihdam yaratması beklenen bu yatırımla bölgede tarımın da hareketlenmesi bekleniyor.

Kuveytli işadamlarının daha önce de Şanlıurfa’ya iki kez geldiğini söyleyen milletvekili Halil Özcan, ‘Tarım Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerinde yardımcı olmuştuk. Tarım Bakanlığımdaki üst düzey yetkililerle görüştürdük. Yapılan araştırma sonrası Şanlıurfa’nın kendileri için daha uygun olduğu tespit edildi. Ortadoğu’ya açılacaklar. Burada canlı hayvan ve yem üzerine çalışmalar yapacaklar” diyor.

Avrupa ülkelerinden gelen sıcak tekliflere rağmen Türkiye’de Şanlıurfa’da yatırım kararı aldıklarını belirten NCC international Farms Finans Müdürü Muayyad Al Shawwa ise “Türkiye’de yatırım yapmayı önemsiyoruz. Türkiye ile sürekli ilişki halindeyiz. Kültürlerimiz birbirine yakın. Şanlıurfa’da yatırım yapmaya karar verdik” diyor. Milyon dolarlık yatırımın Akçakale sınırları içerisinde olacağı belirtiliyor.

Özge Yavuz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir