Anasayfa / Kariyer ve İş / 70 Bin Kişiye İş Fırsatı

70 Bin Kişiye İş FırsatıBüyüme beklentileri çok pozitif olmasa da insan kaynakları danışmanlarına göre 2012 yılında işe alımlar hızlı bir seyirle başladı, ikinci yarıda hareketliliğin daha da artması bekleniyor. Özellikle perakende, elektronik ticaret, bilişim, inşaat, enerji, hızlı tüketim ve telekomünikasyon sektöründe işe ahmlarm geçen yıla göre hiç hız kesmeden süreceği öngörülüyor. Ekonomist olarak yaptığımız araştırma da bu beklentiyi doğruluyor. Araştırmamıza yamt veren perakendeden otomotive, turizmden gıdaya birçok sektörü temsil eden 100 büyük şirketin, sadece bu yılki istihdam programında 70 bin kişiyi işe alacak olmaları iyimser beklentileri destekliyor.

Bu yıla, Avrupa’daki resesyonun süreceği ve küresel büyümenin ciddi bir şekilde gerileyeceği beklentisiyle girdi dünya. Türkiye’de ise dünyayla aynı kötümserlikte olmasa da temkinli bir iyimserlik hakimdi. Büyümenin yüzde 2-3 arasına inmesi ve ihracat performansının düşmesi sonucunda ekonomideki yavaşlamanın işsizliği yükselteceği yönünde tahminler yapıldı. Aslında genel duruma baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre çoğunlukla daha iyimser bir tablo görünmekle beraber dünyadaki siyasi ve ekonomik hareketler sebebiyle 2012 yılına birçok sektörde temkinli yaklaşıldığı muhakkak. Ancak insan kaynakları danışmanlan yılın başından itibaren işe alımların bir önceki yılın aynı dönemine göre daha hem ‘beyaz yakalı’ hem de ‘mavi yakalılar için hızlı bir seyirle başladığını söylüyorlar.

EN CESUR SEKTÖRLER

2012’ye yoğun bir işe alım süreciyle başladıklarını söyleyen Hugent Türkiye Yönetici Ortaklarından Çağan Ünal Üzümcü, bazı sektörler yılın ilk yarısında temkinli davranma eğiliminde olsa da 2011’in aynı dönemine göre alımların çok daha yoğun olduğunu belirtiyor. Özellikle 2012’nin ikinci yarısında ilk 6 aya oranla 2 kat artan bir yoğunluk beklediklerinin altım çizen Üzümcü, işe alımın yoğun olduğu ve hareketli sektörlerde yönetici değişikliklerini de daha sık göreceğimizi söylüyor.

Son yıllarda yaşananlar da dikkate alındığında Türkiye’deki şirketlerin, özellikle yabancı sermayeli finnaların genel olarak kriz ihtimaline karşı tedbirli davrandıklarını doğrulayan KRM Danışmanlık yönetici ortağı Kerim Paker, bu yaklaşımın işe alım sürecini de yılın belirli bir döneminde olumsuz etkileyebileceğini ancak şu aşamada alımlarda devam eden bir hareketliliğin söz konusu olduğunu anlatıyor.

Özellikle perakende, elektronik ticaret, bilişim, inşaat, enerji, hızlı tüketim ve telekomünikasyon sektöründe hareketliliğin süreceğini ifade eden Paker, ilaç ve otomotiv gibi sektörlerin işe alımlarda daha temkinli yaklaşacaklannı tahmin ediyor.

PERAKENDE ÖNE ÇIKIYOR

Ekonomist olarak yaptığımız araştırma da Paker’i doğruluyor, işe alım yapmayı planlayan sektörlere baktığımızda Paker’in de ilk sırada saydığı perakendeyi öncelikle görüyoruz.

Türkiye’de, 2011 yılı sonu itibariyle toplam büyüklüğü 230 milyar dolara ulaşan perakende sektörü 3.5 milyon kişiye istihdam yaratıyor. 2012 sonu itibariyle istihdam rakamının 3-8 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

Sektörde en büyük alımı yapacak şirketler Migros, BtM, CarrefourSa, Kiler gibi organize perakende şirketleri. Örneğin haftada iki mağaza açmayı planlayan Migros’un 2012’de 4 bin 500 kişiyi ise alma hedefi var. Şirket işe alınılan için, genel müdürlükteki çok farklı fonksiyonlardaki uzman pozisyonlardan mağaza yöneticisine, kasiyer ve taze reyonlar gibi reyon personeline kadar çok çeşitli pozisyonlarda işe alım yapmayı planlıyor.

Giyim, kozmetik ve teknoloji perakendecileri ise açılan AVM’lere girmeye dönük yarışlarını sürdürüyor.

EN ÇOK ARANAN POZİSYONLAR HANGİSİ OLACAK?

Reed Türkiye Genel Müdürü Asiye Özçelik Yıldırım, hızlı tüketim sektöründe, ürün müdürleri, bölge müdürleri, satış elemanlarının istihdam edileceğini söylüyor. Diğer sektörlerdeki alımların ağırlıklı olarak hangi pozisyonlarda yapılacağını ise Yıldırım şöyle anlatıyor: “inşaat sektöründe mühendislerin, mimarların ve teknik elemanların alımları gerçekleşecek. Enerji sektöründe ise yine inşaat sektörüne benzer mühendis ve teknik kadrolarda alımlar olacak.

Bilişim ve e-ticaret sektörlerinde ise bilgisayar mühendisleri,internet sistem yöneticileri, iletişim danışmanları, sosyal medya, mobil uygulama yazılımcıları ve e-ticaret yazılımcıları istihdam ediliyor olacak.

Perakende sektöründe; mağaza personelleri, katagori yöneticileri, markalaşma yolunda olan tekstil firmalarında tasarımcılar ve merchandiserlar istihdam edilecek. Sağlık sektöründe sağlık teknisyenleri istihdam edilirken, yönetim ve danışmanlık firmaları için yetkin danışmanlara ihtiyaç duyulacağı gibi buralarda da görev alacak personeller istihdam ediliyor olacak.”

YETKİNLİK BAZLI MÜLAKATLAR ÖNE ÇIKIYOR

Şirketler işe alım süreçlerinde farklı yöntemlerle uyguluyor. Bazı şirketler ağırlıklı olarak mülakat gerçekleştirirken toplu alımlarda grup değerlendirme çalışmaları yapılıyor. MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın, son 10 yıldır ağırlıklı olarak yetkinlik bazlı mülakatların öne çıktığını belirtiyor. Bu mülakatlarda soruların farklılaştığını belirten Yalçın “Boğaz Köprüsü’nden günde kaç araç geçiyordur?” gibi soruların da sorulabildiğini anlatıyor. Assess insangücü Değerlendirme şirketinin yönetici ortağı Berna Gülgöz ise şirketlerin belirledikleri yetkinlikler üzerine ölçümlemeler yaptığını bunların da çoğunlukla, sonuç odaklılık, stratejik düşünme, ikna etme ve etkileme gibi davranışların ölçümlenmesi üzerine olduğunun altını çiziyor. Son dönemde şirketlerin kurumsal kültür ve değerlere uygunluk kriterine özellikle önem verdiğini ifade eden Gülgöz, bunun için kişilik envanterleri yapıldığını ya da mülakatların bir bölümünün değer sistemine göre yapılandırıldığını anlatıyor. Çoklu alımlarda zihinsel, sözel ve analitik beceri testleri de yapıldığını anlatan Gülgöz, satış müdürlüğü gibi bazı pozisyonlar için çevre ve ilişki ağlarına da bakıldığını ifade ediyor.

LCW ATAĞI

358 mağazası ve 14 bin 216 çalışanıyla Türkiye hazır giyim perakende sektörünün önemli oyuncularından olan LC Waikiki, hızlı büyümesini 2012’de de sürdürüyor. Yeni açılacak olan yurt içi ve yurt dışı mağazaları ile İstanbul genel merkezleri için personel alımı yapacaklarını dile getiren Tema Mağazacılık insan Kaynakları Koordinatörü Edward Southall şöyle konuşuyor:
“Yurt içinde açılacak 40 yeni mağazamız için 2 bin 150 kişi, yurtdışında açılacak olan mağazalarımıza 658 kişi, İstanbul genel merkezimize ise 500 kişi alacağız. Mağazalardaki pozisyonlar daha çok satış asistanı, kasa personeli ve mağaza müdürleri olacak. Genel Merkez’deki pozisyonlar ise daha çok buying, tasanm ve planlama departmanları için yeni mezunlar, uzmanlar, yöneticiler şeklinde olacaktır.”

Teknosa teknoloji perakendecileri arasında en hızlı yayılan şirketlerden biri. Mağaza sayısı ve metrekare büyümesine paralel olarak 2012 yılında toplam binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak olan Teknosa’nın insan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız, yeni yatırımlar ve büyümenin, yeni istihdam yaratmak için kendilerine fırsat sunduğunu söylüyor.

E-TİCARET BÜYÜYOR

2012 yılında işe alımlarıyla dikkati çekecek bir başka sektör ise e-ticaret olacak. 2011 yılında yüzde 50 civannda büyüme gerçekleştiren sektörün bu yıl da aynı büyüme performansını göstermesi bekleniyor. Sektörde faaliyet gösteren şirketlerin işe alım hedefleri de bunun gerçekleşeceği konusunda şüphe götürmüyor. Örneğin Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü olan ve 474 kişinin çalıştığı markafoni, bu yıl içinde 400 kişiyi daha işe almayı planlıyor.

  TKİ Eski Hükümlü Alımı

2011    yılı içinde markafoni grup şirketleri bünyesinde online ayakkabı sitesi Zizigo.com, kozmetik ve parfüm alışveriş sitesi MissPera.com ve markafoni Polonya’yı kurduklarını söyleyen markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, şu anda Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna, Yunanistan ve Polonya’da da faaliyet gösterdiklerini anlatıyor. Önümüzdeki dönemde markafoni grup şirketleri bünyesinde 6 ülkede daha özel alışveriş kulübü açılması planlanıyor. Bu büyümeye paralel olarak farklı departmanlar için alımlar yapacaklarını ifade eden Afra, özellikle bilgi işlem, prodüksiyon ve marka yönetimi bölümlerine alım yapılacağının altını çiziyor.

KURUM KÜLTÜRÜNE UYGUNLUK İLK ŞART

işe alımlarda görevin gerektirdiği eğitim ve yetkinliklerin dışında en çok aranan özellikler şunlar:

■    Kurum kültürü ve değerlerine uygunluk
■    Hareket – sonuç odaklılık
■    Kişilerarası anlayışa sahiplik
■    Esneklik
■    Kendini geliştirmeye istekli olma
■    iletişim becerileri ve problem çözme yeteneği
■    Stratejik bakış acısına sahip olma
■    Kişisel farkındalığı yüksek olma

HEMŞİRE İHTİYACI BUYUK

Türkiye’de 40 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sağlık sektöründe özel sektör, 12. 5 milyar liralık pay alıyor. 2011 yılında Türkiye’nin büyüme hızına paralel bir büyüme yakalayan sektörün, 2012’de ise yüzde 7-8 oranında büyümesi bekleniyor. 2012’de yaklaşık 20 bin ek istihdam yaratması beklenen sektörde Acıbadem ve Medical Park Hastaneler Grubu en çok işe alım yapacak gruplar arasında yer alıyor.

Hali hazırda 11 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Acıbadem Sağlık Grubu’nda 2012’de Acıbadem Ankara ve Acıbadem Bodrum hastaneleri de hizmet vermeye başlayacak.

Bu hastanelerin kadro temini dahil, yıl içerisinde diğer hastane ve hizmet gruplarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gruba 2 bine yakın personel alımı planlanıyor.

9 bin kişinin çalıştığı Medical Park Hastaneler Grubu İnsan Kaynakları Direktörü Oya Gürkaya, 2012 yılı içinde grupta açılması planlanan iki yeni hastane için yapılacak alımlarla birlikte yaklaşık olarak 2 bin ilave istihdam yapılması planladıklarını söylüyor. Gürkaya konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Özellikle hemşirelik hizmetleri ve hasta hizmetleri pozisyonları için ihtiyaçlarımız daha yoğun olmaktadır. Nitelikli ve kurum kültürümüze kolay adapte olabilecek hemşirelik öğrencilerine ulaşabilmek için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2012 yılı içerisinde de yaklaşık olarak 70 üniversite ve sağlık meslek lisesini ziyaret etmeyi planlamaktayız.”

GENÇ YETENEK AVI

Finans sektöründe ise şube açılışlarına paralel olarak istihdam artışı yaşanacak. Sektörde en çok alım yapacak şirketlerden biri de hali hazırda 18 bine yakın çalışanı bulunan Garanti Bankası. 2012 yılı içinde 30-40 şube açmayı hedeflediklerini söyleyen Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, genel müdürlük ve şubeler dahil 2 bin kişiyi işe alacaklarını söylüyor. Tüzün konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Garanti Bankası olarak işe alımlarımızın yüzde 70’ini yeni mezun alınılan oluşturuyor. Bu alımlar kapsamında Management Trainee (MT), müfettiş yardımcısı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve şube gişe asistanı alımları yapıyoruz. 2012 yılında ağırlıklı olarak yeni mezun alımlarına devam edeceğiz.”

Geçen yıl 140 şube açan ve bin 500 kişiye de istihdam sağlayan Vakıfbank ise bu yıl bin kişiye istihdam sağlayacak.

Genel Müdürlük kadroları için toplam 54 kişi almayı hedeflediklerini söyleyen AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk, satış kadrolarına ise tahminen 500 kişilik alım yapmayı planladıklarının altını çiziyor. Yıl içinde yüz kişiyi işe almayı planlayan Aksigorta’nın İnsan Kaynakları Grup Müdürü Melis Aslanağı, yeni mezunlara yönelik olan Genç Yetenek Programı ile Mart ve Ağustos aylarında alımlar yapmayı planladıklarını vurguluyor.

İNŞAAT DÜNYASI

Mütekabiliyet yasası, kentsel dönüşüm yasalarının çıkması halinde daha da büyümesi beklenen inşaat sektöründe de işe alımlann olacağı bir yıl 2012. Örneğin bu yıl içinde farklı projeler üzerine çalışmayı sürdürecek olan Varyap işe alım yapacak şirketlerden biri. Varyap İnsan Kaynaklan Bölüm Başkanı Hiiray Böke, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO’nun Doğu Ataşehir’deki 99 bin metrekare arsasının üzerinde Varyap -GAP İnşaat Ortaklığı ile geliştirilen METROPOL İSTANBUL projesinin toplam 2 bin 500 kişiye istihdam olanağı yaratmasını beklediklerini söylüyor. Sektörde faaliyet gösteren şirketlerden biri olan Akşan Yapı’nın Yönetim Kuaılu Üyesi Müge Şimşek, mevcut durumda İstanbul, İzmir, Ankara, Tekirdağ, Van ve Venezuela-Caracas için işe alımlann sürdüğünü söylüyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 80’i teknik görevlerde olmak üzere 45 beyaz yakalı istihdamı planlandığını belirten Şimşek “Önümüzdeki yıl içerisinde, şu an devam eden projelerimize, saha uygulama ekipleri dahil 895 kişi ilave edeceğiz. Ayrıca, yeni proje geliştirme süreçlerine bağlı olarak yıl boyunca işe alanlarımız sürecek” diye konuşuyor.

TELEKOM DA HAREKETLİ

Geçen yılı 27 milyar TL ile kapatan Telekom sektörü gerek teknoloji, gerek alt yapı gerekse yenilikçi ürün ve hizmetler için yatırım yaparken bir taraftan da büyümeye paralel olarak işe alım gerçekleştiriyor. Bu alanda hem GSM operatörleri, hem çağn merkezleri, hem cihaz üreticilerinde bir hareketlilik söz konusu. Örneğin Avea, yıl içinde 600 kişiyi bünyesine katmaya hazırlanıyor. îşe alım stratejilerini belirlerken insan kaynağı ihtiyaçlarını, şirketin yatırım ve büyüme hedeflerine paralel bir planlama yaptıklaıını belirten Avea insan Kaynakları Gmbu Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın, 2012 yılında işe alımların ağırlıklı olarak teknoloji, pazarlama ve satış gruplarında olacağını anlatıyor. Çağrı merkezi hizmeti sunan ve bugün bine yakın kişinin çalıştığı Teleperformance Türkiye de yıl içinde alım yapacak şirketlerden. 2012 yılı başından itibaren 56 kişiyi işe aldıklarını söyleyen Teleperformance Türkiye İnsan Kaynaklan Genel Müdür Yardımcısı Nadire Tunçay, “Yılsonuna kadar da hedefimiz, kuracağımız Yakın Kıyı operasyonu ile birlikte 500 kişinin daha şirketimiz bünyesinde istihdam edilmesi” diyor.

HIZLI TÜKETİM YAVAŞ

Hızlı tüketim mallan yani FMCG sektörlerindeki şirketlerde de işe alımlar bu yıl hız kazanıyor. Bu sektörde en büyük şirketlerden biri olan Unilever’in insan kaynaklarından sorumlu yönetim kurulu üyesi Lennard Boogaard gerek Management Trainee(MT), gerek “Mid Career” yönetici gerekse fabrikalar için mavi yaka işe alımları yapacaklarını söylüyor.

Ülker’i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding ise hali hazırda Türkiye ve yurt dışındaki 30 bin çalışanına yenilerini eklemek için planlama yapmış.

2012    yılı iş gücü planlarında faaliyet gösterdikleri çeşitli sektörlerde farklı istihdam rakamları planladıklarını söyleyen Yıldız Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ege Karapınar, beyaz yakada 600-700 kişi arasında, mavi yaka da ise 800-900 kişi arasındaalım yapmayı planladıklarını belirtiyor.

FATOŞ BOZKUŞ / ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir