Kariyer ve İş

80 Kişiye Ücretsiz Koçluk Hizmeti

80 Kişiye Ücretsiz Koçluk Hizmeti, Mutlu Gelecek İK Projesi, Yenibiris.com, Uluslararası Koçluk Federasyonu,ücretsiz koçluk hizmeti, Mutlu Gelecek Projesi

Yenibiris.com ve Uluslararası Koçluk Federasyonu “Mutlu Gelecek İK Projesi”nin ilk etabını tamamladı, 27 ICF koçu toplam 80 kişiye ücretsiz koçluk hizmeti verdi.

Yenibiris.com ve Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) işbirliğiyle geliştirilen “Mutlu Gelecek İK Projesi” kapsamında, Yenibiris.com üyesi İK çalışanları ICF akredite koçlardan ücretsiz koçluk desteği aldı.


Yenibiris.com İnsan Kaynakları alanında çalışanların iş hayatlarında yanında olmaya devam ediyor. ICF işbirliği ile Mayıs ayında başlayan “Mutlu Gelecek İK” projesi Ağustos ayında tamamlandı. Proje ile 3 yıl ve üzeri deneyime sahip, Yenibiris.com üyesi İK çalışanlarına koçluk hizmeti verildi.

Projede İK çalışanları ücretsiz koçluk hizmetini yüz yüze, internet üzerinden ya da telefon yoluyla aldılar. ICF Türkiye Şubesi Koçları seçilen adaylara 4 ay boyunca, en az 6 seans olmak üzere destek verdi. Projeye en az 3 yıldır insan kaynakları departmanında çalışanlar, destek almak istedikleri koçu seçip, proje ile ilgili soruları cevaplayarak başvurdular. Proje kapsamında 27 ICF koçu toplam 80 kişiye ücretsiz koçluk hizmeti verdi.

Programdaki koçlar, ICF onaylı koçluk eğitim programını bitiren ve minimum 100 saatin üzerinde koçluk deneyimine sahip olan koçlar arasından seçildi. Görüşmeler, katılımcılar tarafından son derece olumlu değerlendirildi. Koçluk hizmeti alanlar, insan kaynaklarının yanı sıra zaman yönetimi, hayat ve kariyer planlaması, kişisel gelişim, iletişim ve motivasyon gibi farklı konularda da uzmanlardan destek aldı.

Katılımcılardan bazıları proje konusundaki düşüncelerini şöyle ifade etti:

İnsan Kaynakları Danışmanı (28):
“İlk seansta yaşam koçumun sorduğu ‘Neden buradasınız?’ sorusuna yanıt veren ben, net bir hedefi olan/olduğunu düşünen, ama bu hedefe gitmek için yeterli özgüven ve cesareti bulamamış bir bendi. O yanıtı verdiğim günden bu yana yaklaşık 1,5 ay geçti. Tereddütsüz diyebilirim ki, yaşamımın en verimli, en zengin ve daha da önemlisi özgüvenimi, farkındalığımı en doğru şekilde beslediğim dönemi oldu bu süreç.”

İnsan Kaynakları Uzmanı (33)
“Hedeflerime ulaşmak için yeterince güçlü olmadığıma inanıyor, onların gerçekte ne kadar zor, ne kadar ulaşılmaz olduğuna beni ikna edecek (!) kişiyi arıyordum. İlk seansa; aklımda isteklerime nasıl ulaşacağım konusunda birçok soru ve ulaşamayacağıma dair kabul ve inançlarımla gitmiştim. Tüm duygu ve davranışlarımın sorumluluğunu almam gerektiğini koçum önemli tespitlerle bana gösterdiğinde direncimin kırıldığını, direncim kırıldıkça hafiflediğimi ve değiştiğimi gözlemledim. Bu süreçte kazandıklarım ve öğrendiklerim hayatımın geri kalanında da önemli bir yol gösterici olacak benim için.”

İnsan Kaynakları Uzmanı (27):
“Bu çalışmalar sırasında bireysel özelliklerimin ve hayal gücümün sınırsızlığını fark ettim. Kendime uzaktan bakabildim. Kendimi değiştirmek için nelere ihtiyacım olduğunu görebildim. Birçok konuda gerçekleştirilebilir hedefler belirledim. Zaman yönetimi konusunda eksikliklerimi tamamlama yöntemini öğrendim. Değerli koçum ile birlikte çalışma zamanımızı verimli bir şekilde kullandığımızı düşünüyorum. Yenibiris.com ve ICF’e bu özel projeye imza attıkları için teşekkür ediyorum.”

İK Yöneticisi (30):
“Bu projede iş yönünden aklımdakileri birer hedef anlamına çevirip neler yapmam gerektiğini ve aksiyon planlarını belirledik. Kişisel olarak da kendimde kendimin bile fark etmediğim özelliklerimi keşfettim diyebilirim. Ayrıca seanslar bazı özelliklerimin genel anlamda manalarını daha iyi anlamama yardımcı oldu.”

Projeye destek veren koçlar ise proje konusundaki şöyle konuştu:

Selda D. Ekinli: “ICF Türkiye/Uluslararası profesyonel Koçluk Derneği ve Yenibiris.com ile 2009’da başlamış olduğumuz “Mutlu Gelecek Projesi”nde hem proje lideri hem de gönüllü Koç olarak yer almak oldukça keyifliydi. Projeye öncülük eden ICF Türkiye Dernek Üyelerine, Yenibiris.com’a ve bu projede çalışma saatlerinden zaman ayırarak projeye destek veren bütün Gönüllü Koç Meslektaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim.”Tülay Cemle:Mutlu Gelecek Projesi’nin bu etabının İK çalışanlarıyla yapılması benim için ayrı bir anlam taşıyordu. Uzun yıllar İK yöneticiliği yaptığım için meslektaşlarımın hayatlarına katkı sağlayacak olmak beni çok heyecanlandırdı. 6 seanslık koçluk desteği, kişilerin kendilerini daha iyi tanımalarına, kendilerindeki potansiyeli fark etmelerine ve bu farkındalığı hayatlarını pozitif yönde etkileyecek şekilde kullanmalarına neden oldu.”

Gültekin Doğan: “Bu projede yer almak istedim. Öncelikle, Konfüçyüs’ün ‘Bilgi insanı şüpheden, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır’ sözündeki bilgi ve iyilik kelimeleri ilkeme uyduğu için, partnerimin yol boyunca, sevgi, güven ve cesaretle devleşen yürek gücüyle, yaratıcılığının birleşmesinde sihirli koçluk oku dokunacağı için, insanın hayatını kolaylaştıran bu çalışmaya, varlığımla, deneyimlerimle, bilgilerimle değer katma onurunu yaşamak ve yaşatmak için.”

Aydan Kayserili: “Mutlu Gelecek Projesine ilk defa katıldım. Kariyerlerine nasıl yön vermeleri ve başarı basamaklarını nasıl çıkmaları gerektiği konularının yanında özel ve iş yaşantılarında karşılaştıkları blokların aşılmasında da koçluk desteğinin yararı oluğunu görmek mutluluk vericiydi.

Duygu Alptekin: “Kendine güvenen, hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçen ve değerlerine göre yaşamı seçen açık ve cesur kişilerle çalışmak onlar için olduğu kadar benim için de çok geliştiriciydi. Bu yolculuktan ve yarar sağlayabilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Yenibiris.com ve ICF’in ortak girişimi ile bireysel ve kurumsal liderlik açısından çok yol kat ettiğimize inanıyorum.”

ICF Türkiye/Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği Başkanı Gürkan Sarıoğlu ise konuyla ilgili görüşlerini şöyle belirtti: “Yenibiris.com ile ortaklaşa yürüttüğümüz “Mutlu Gelecek” Projesinin İK profesyonellerine yönelik olan çalışmasının ilk dönemini başarı ile tamamlamış olmak mutluluk verici. Sahadaki gönüllü ICF koçlarının özverili çalışmaları olmasaydı bu projeler gerçekleşemez, bütün bu çabalar somuta indirgenenemezdi. Gerek koçluğun ve ICF’in duyurulmasına ve tanınmasına, gerekse ihtiyaç duydukları konularda İK profesyonellerine destek olarak, gelişim yolculuklarında onlara eşlik ederek, ne istediğini bilen İK’cılar olmalarına verdikleri katkı için Proje Gönüllüsü ICF koçlarına çok teşekkür ediyor, daha nice projelere diyorum.”

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, projenin sonuçlarını “Yenibiris.com olarak ana fonksiyonumuz adaylar ile işverenleri buluşturmak olsa da, insan kaynaklarının ve bu alanda çalışanların da gelişimine odaklanmayı temel hedeflerimiz arasında görüyoruz. Bir sosyal sorumluluk görevi olarak gördüğümüz proje sayesinde çalışma hayatındaki birçok kişinin içindeki doğru potansiyeli ortaya çıkarmasına yardımcı olmaktan dolayı mutluyuz. Projemizin bu ayağında İK çalışanlarına yönelik değer kattığımız için ayrı bir heyecan duyduk. Mutlu Gelecek projesindeki iş ortağımız ICF Türkiye Şubesi ve projeye destek veren tüm koçlarına teşekkür ediyoruz” diyerek değerlendirdi.

Mutlu Gelecek İK projesinin ikinci etabının başvuruları kasım ayında başlayacak. 2 yıl deneyimi olan İK profesyonelleri www.yenibiris.com/mutlugelecek_ik adresinden projeye başvurabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu