Şirket Haberleri

A101, 1001. Mağazasını Açtı

Erhan Bostan

Perakende zinciri A101’in Üst Yöneticisi (CEO) Erhan Bostan, 3 yılda 1001 mağazaya ulaştıklarını açıkladı. Perakende zinciri A101’in Üst Yöneticisi (CEO) Erhan Bostan, 3 yılda 1001 mağazaya ulaştıklarını, 1001’inci mağazalarını yarın Trabzon’un Maçka ilçesinde açacaklarını belirtti.

Bostan, A101’in 1001 mağazaya ulaşması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, A101’in 2008’de yüksek indirim ”hard discount” formatında hizmet vermek üzere kurulduğunu söyledi.

3 yılda dünyada gerçekleşmeyen bir hızla 1001 mağazaya ulaştıklarını ifade eden Bostan, 1001’inci mağazalarını yarın Trabzon’un Maçka ilçesinde açacaklarını kaydetti.

Bostan, ”Türkiye’nin her yerinde mağaza açma hedefimiz var. Bizim için en büyük pazar İstanbul. Bugün itibariyle 50 ilimizi kapsamış durumdayız. Yıl sonunu 1.200 mağaza ile kapatmayı hedefliyoruz. 2012 sonuna kadar da Türkiye’nin neredeyse tüm illerini kapsamış olacağımızı düşünüyoruz. Organize perakendenin Türkiye’de daha gideceği çok yol var. 5 yıllık planımız 2015 gibi 3.000-3.500 bandında bir mağazaya ulaşmak. Her yıl 500 mağaza açarak büyümeye devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

Bu formatın, yaygınlaştığı her ülkede başarı sağladığını ifade eden Bostan, ”Bu formatın en büyük esprisi fiyat. Bizim kendi iddiamız, yüzde 20’yi aşan oranlarda daha uygun fiyatlarla ürünler alabiliyorsunuz” diye konuştu.

Private Label denilen kendi markalı ürünlerinin payının toplam ürünlerin yüzde 30’unu oluşturduğunu, bu oranı yüzde 50’ye yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Bostan, 140’a yakın noktada meyve sebze reyonları olduğunu, bunu da yaygınlaştıracaklarını kaydetti.
ŞOK’UN HİSSELERİNİN SATIŞI

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Bostan, Şok’un hisselerinin satışına ilişkin bir soruya karşılık, şunları söyledi:

”Ülkemizin çok büyük bir tedarik devi bu sektöre girerken discountu tercih ediyorsa, bu discountun başarısını ortaya koyuyor. Pazarda herkese ekmek var. Siz hiçbir zaman tekel olamazsınız. Biz de rekabeti seviyoruz. Böyle bir satın almanın gerçekleşiyor olması bizim planlarımızı değiştirmez, işimizi yapmaya devam ediyoruz. Zaten o rakip orada vardı. Biz zaten ikinciyiz. Kendilerine ‘hoşgeldin’ diyoruz. Biz seviniyoruz ki discount Türkiye’de daha moda oluyor.

Ülker’in Şok’u alması bizim açımızdan bir sıkıntı değil. Biz Ülker de satıyoruz, Eti de satıyoruz. Neden, halk aldığı için. Satmayan ürünler olduğunda onları satıştan çıkarıyoruz. Bu, bizden ziyade Ülker’in değerlendirmesi gereken bir soru. Ülker’in müşterilerini ikna etmesi gerekiyor. Bunu Rekabet Kurulu onaylarsa, Ülker de profesyonel yönetirse bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Biz Ülker ürünlerini satmaktan da gayet mutluyuz.”

”DAĞI TIRMANDIK, YOKUŞ AŞAĞI İNMEK ÜZEREYİZ”

Toplam 5 bin 250 personel ile hizmet verdiklerini ifade eden Bostan, ”Yıl sonuna kadar 800-1000 arası yeni mağaza çalışanı istihdam edeceğiz. Sene sonunu toplam 6 bin 500’ün üzerinde istihdam sayısıyla kapatacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Erhan Bostan, başka bir soruya karşılık ”Güçlü sermaye yapımız olmasaydı bizim buralara kadar gelme imkanımız olmazdı. Sermaye gruplarının bugün böyle bir işe kalkışmaları için yarım milyar doları yakmaları gerekiyor” diye konuştu.

”Peşinizde olan fonlar var mı?” sorusunu da Bostan, ”3 yılda 1001 mağaza açarsanız sizi ziyaret etmeme imkanları yok, sağ olsunlar atak davranıyorlar. Bizim çok güçlü sermaye yapımız olduğu için böyle bir şeye sıcak yaklaşmamız, ticari bir karar” şeklinde yanıtladı.

Halka açılmak için henüz erken olduğunu, daha birkaç seneleri bulunduğunu düşündüklerini dile getiren Bostan, karlılıkla ilgili olarak, şu anda henüz kar eder bir noktada bulunmadıklarını, çok kısa sürede oralara da ulaşacaklarını, dağı tırmandıklarını, yokuş aşağı inmek üzere olduklarını belirtti.

Yurt dışı planı için henüz erken olduğunu ifade eden Bostan, Türkiye’de belli bir doygunluğa ulaştıklarında uzun vadede yurt dışını da düşüneceklerini sözlerine ekledi.

Verilen bilgiye göre, A101’in cirosunun yıl sonunda 1,2 milyar lirayı geçmesi bekleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu