Anasayfa / Şirket Haberleri / ABD ve Çin’e likör satacak

ABD ve Çin’e likör satacak

ABD ve Çin’e likör satacak

likorAntalyalı işadamlarının bir araya gelerek kurduğu Antalya Alkollü İçecekler A.Ş. kurulduğu yıldan bu yana her sene yüzde 90 büyüme kaydediyor. Kısa sürede Türkiye’nin en önemli üreticisi konumuna gelen firma, gözünü yurtdışına dikti.

ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi’nde Antalyalı 32 iş adamının bir araya gelerek kurduğu Antalya Alkollü İçecekler A.Ş., yaptığı çalışmalarla Türkiye’deki önemli markalar arasındaki yerini almayı başardı. Antalya Alkollü içecekler A.Ş., uluslararası bir marka haline gelmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

2008’de üretime geçti

32 iş adamının bir araya gelmesi ile 2005 yılında kurulan Antalya Alkollü içecekler A.Ş., fabrikasını da kısa sürede hayata geçirerek 2008 yılında Rakı ve Votka üretimine başladı. Günümüzde ortak sayısını 42’ye çıkaran firma, 2011 yılında Burgaz Rakı, Votka 1967, Gin İstanbul markaları ile 2012 yılında da Hare likörü ve Cin Maestro markalarını da bünyesine katarak büyüme trendine devam etti.

Topkapı Dağıtım Pazarlama A.Ş. Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında üretimini gerçekleştiren Antalya Alkollü içecekler A.Ş. üretime geçtiği 2008 yılında Topkapı içecek Dağıtım ve Pazarlama A.Ş.’yi de kurdu.

Müthiş bir büyüme

Yıllık 3 milyon litre etil alkol, 3 milyon litre Votka, 5 milyon litre Rakı, 1.2 milyon litre Cin ve 1.2 milyon litre de likör üretimi bulunan Antalya Alkollü İçecekler A.Ş., üretime geçtiği 2008 yılından bugüne her yıl yüzde 90 büyüme göstererek müthiş bir büyüme gösterdi, istihdama ve Antalya ekonomisine önemli bir getiri sağlamayı başaran firma, 2011 ve 2012 yılında toplam 238 milyon Lira ÖTV ve KDV ödemesi yaptı.

Burgaz Rakı ve Hare Likör’ü aldı

Antalya Alkollü içecek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Karaman, ilk olarak firmanın kuruluşu hakkında bilgi verdi: “Antalya’daki iş adamları bir araya gelerek 2005 yılında firmamızı kurduk ve 2008 yılında da Rakı ve Votka üretimine başladık. 2011 yılında Burgaz Rakı, 2012 yılında da Hare Likör ve Cin Maes-tro’yu satın alarak büyümeye devam ettik” dedi.127 çeşit ürünü var

Antalya Alkollü lçecekler’in her yıl ciddi bir büyüme yakaladığını söyleyen İsmail Karaman, “Şirketimiz her yıl satış ortamında yüzde 90’e yakın bir büyümeyle yaşamını sürdürdü. 2013 yılının 2’nci yarısı itibariyle mevcut kapasitemizi yüzde 100 arttıracağız. Yıllık 3 milyon litre etil alkol, 3 milyon litre Votka, 5 milyon litre Rakı, 1.2 milyon litre cin ve 1.2 milyon litre de likör üretimi yapıyoruz. 4 ana kategoride 127 ürün çeşidimiz var. Şu an Türkiye’de ikinci durumdayız” şeklinde konuştu.

Ar-Ge yeni ürünler için çalışıyor

Antalya Alkollü içecekler A.Ş.’nin ciddi bir Ar-Ge ekibi olduğunu da hatırlatan İsmail Karaman, “Ar-Ge ekibimiz ürün çeşidimizi arttırmak için çalışmalarına devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda üretim yaptığım 4 ana kategoride, marka ve ürün sayımızı artıracağız” dedi.

2013 ihracat hedefi 5 milyon dolar

Antalya Alkollü İçecekler, Türkiye genelinde 5 bölge müdürlüğü bulunuyor. Firmanın, bu bölge müdürlüklerine bağlı olarak da 45 bayi ve distribütörü bulunuyor. İsmail Karaman, Antalya Alkollü lçecekler’in Türkiye’deki ağırlıklı pazarının Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve İstanbul olduğunu ifade etti. Küçük de olsa ihracata başladıklarını belirten Karaman, “Almanya, Ingiltere, Irak, KKTC’ye ihracat yapıyoruz” dedi.

ABD için özel bir Votka çalışması yaptıklarını söyleyen Karaman, “Bu çalışma bitince oraya da ciddi anlamda ihracat yapacağız. ABD’nin yanında Çin’e de likör gruplarımızı tanımaları için gönderdik. 2013 için 5 milyon dolarlık bir ihracat hedefliyoruz. Ancak bu oran her sene katlanarak artacak. Uluslararası bir marka olmak için çalışmalar yürütüyoruz. Yurtdışına devamlı numuneler gönderiyoruz. Marka tescillerimiz var. Yurt-dışında talep yaratma adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Çünkü bizim için iç pazar ne kadar önemliyse ihracat da o kadar önemli” dedi.

Hammaddeye ve pazara yakın

İsmail Karaman, üretimin Antalya’da olmasının kendilerine büyük bir avantaj sağladığım da söyledi. “Antalya’da olmamız bizim için avantaj” diyen Karaman, “Turizm bizim için ciddi bir pazar. Bu pazara çok önem gösteriyoruz. Ürünlerimizin yüzde 35’i turizm sektörüne satıyoruz. Neticede toplu tüketimin büyük bir kısmını turizmin kaynağı olan Antalya’da pazara sunuyoruz. Antalya’da hammaddeye daha yakınız. Hammadde kaynaklarına en yakın üretici de biziz. Ayrıca Antalya bize lojistik olarak da avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Etil alkol satışı ihracatı artıracak

Antalya Alkollü İçecekler A.Ş., ayrıca gıda ve ilaç sektörüne de alkol temin ediyor. İsmail Karaman, “İhtiyaç fazlası alkolü iç veya dış pazara etil alkol olarak satabiliyoruz. Gıda ve ilaç sektörüne ürünümüzü satıyoruz. Etil alkol önümüzdeki yıllarda bizim ihracatımızı da önemli bir katkı sağlayacak” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Türkiye iklim bakımından bir meyva cenneti olmasına ragmen neden likor çeşitlerimiz bol ve her yerde bulunmuyor.ayrıca ben kendim bundan 10 sene evvel bakkallarda dahi bulabildim likorü şimdi raflarda göremiyorum aynı zamanda fiatlar eskiye nazaran çok uç noktalarda pahalı. likör imalatı diger alkollü içkilere nazaran az?……….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir