Ekonomi Haberleri

ABD ve Halkbankası

Halkbank’ta işler durdu!

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan gözaltında, banka personeli ise şoktaydı. Cuma sabahı savcılığa çıkartılan Aslan için tutuklanma talep edildi. Bu satırlar yazıldığında Aslan’la ilgili karar henüz verilmemişti.

halkbank

Halkbank, bu köşenin sıkı izleyicileri için yabancı bir kuruluş değil. Bunun en büyük nedeni de İran’a uygulanan ambargo nedeniyle ABD yönetiminin sürekli olarak dile getirilen şikayetleri  Bu şikayetlere ad vermeden ‘Bir kamu bankası’ diyerek defalarca yer verdik. Ne zaman ABD Hazine Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından Halkbank’ adı kullanıldı ve resmen açıklandı, o zaman biz de isim kullanmaya başladık. Dolayısıyla bankaya yönelik suçlamalar yeni değil. Üstelik, bankanın faaliyetleri, ABD’nin sıkı takibindeydi. Genel müdür Süleyman Aslan’ın gözaltına alınmasıyla bankanın müşterilerle olan ilişkilerine ait verilerin tamamı polis tarafından kopyalandı.Konuyu konuştuğumuz bir bankacı, “Halkbank, İran’la yapılan ticaretteki paraların toplandığı yer. Ambargo nedeniyle de sürekli göz önündeydi, içini görmeden kimse birşey diyemez. Ayrıca, hükümetin direktifleri doğrultusunda bu işleri yapıyordu” değerlendirmesini yapıyor.

Bir başka bankacı da “BDDK’mn bütün bankalarda denetçileri var. Muhtemelen Halbank’ta da denetçi grubu vardı. Eğer yasalara aykırı işlem, kredi tahsisi yapıyorsa, bu denetçiler görevini yaptı mı?” sorusunu gündeme getiriyor.

Edindiğimiz bilgiye göre, genel müdürün gözaltı süreci boyunca üst yönetim neredeyse kilitlendi. Rutin işler dışında işlemlere imza atılmadı.

Yeni bir genel müdür atanıp atanmadığı ise bilinmiyor. Ancak, kısa bir süre içinde yeni bir genel müdür atanması olacağı tahmin ediliyor.

‘Dövizlerimizi bozdurmadık, bekliyoruz”

Anadolu Grubu’nun Başkanı Tuncay Özilhan, üç hafta önce Ekonomist’in sorularını yanıtlamış ve 2014 için temkinli olduklarını söylemişti.
Özilhan, temmuz ayında Abank’ın yüzde 70,8’ini devrettikleri Katarlı Commercial Bank of Oatar (CBQ) yönetimiyle iyi ilişkiler içinde olduklarını söylüyor.

Uyum içinde çalıştıkları mesajını veren Özilhan, “Hem Katarlı ortaklarımız hem de Abank’ın profesyonel yönetimi, gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor” diyor. Tuncay Özilhan’a, yayın yönetmenimiz Talat Yeşiloğlu, satıştan elde edilen yaklaşık 435 milyon dolarlık kaynağı nerede kullanacaklarını sordu.

Özilhan, bu soruya, “Henüz bir yere kullanmadık, bekliyor” karşılığını verdi.

Malum, ödemenin yapıldığı 18 Temmuz tarihinde dolar kuru 1,91 TL düzeyindeydi. Hafta içinde ise kur, 2.09 seviyesine geldi. Dolayısıyla TL bazında yüzde 9,4’lük bir kazanç söz konusu. Döviz cinsinden yapılan ödemenin TL’ye dönüp dönmediğini sorduğumuz Özilhan, “Hayır, TL’ye dönmedik. Biraz daha bekleyeceğiz” şeklinde yanıtladı.

ING Emeklilik’te yeni atama

Emeklilik şirketleri arasında bir transfer… ING Emeklilik şirketinin finans ve mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine Emine Sebilcioğlu atandı. 1 Kasım tarihinden itibaren yeni görevine başlayan Sebilcioğlu, daha önce BNP Paribas Cardif Emeklilik şirketinde genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyordu. Şirketten yapılan açıklamaya göre Sebilcioğlu, mali işler biriminin yeniden yapılandırılmasında ve genel merkez tarafından yönlendirilen projelerin yaşama geçirilmesinde aktif rol alacak.

EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu