Anasayfa / Kariyer ve İş / Abdülkadir Konukoğlu Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Abdülkadir Konukoğlu Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Abdülkadir Konukoğlu
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı

abdulkadir konukogluGücü, Gaziantep sınırlarını aşalı çok oldu

Eğer Anadolu’nun en etkili isimleri alt alta sıralanacaksa, listenin en üstüne yazılacak isim kuşkusuz Abdülkadir Konukoğlu olacaktır. Gaziantep denilince ilk akla gelen isim olan Konukoğlu, tekstil sektörünün de tartışmasız en önemli simalarındandır.

Yatırımları ile tekstil sektöründe öncü çalışmalar yaptığı gibi hazır giyim sektörünün gelişmesinde de büyük katkıları olmuştur. Bugün adı marka olmuş hazır giyim şirketleri içinde yolu Abdülkadir Konukoğlu ve Sanko ile kesişmeyen firma yok desek abartmış olmayız.Beş kuşaktır tekstil ile uğraşan ailesini, kendi yönetimi döneminde başka sektörlere de açarak finans-tan sağlığa, enerjiden otomotive kadar birçok alana sokan Abdülkadir Konukoğlu için bu yılın farklı bir önemi de var. 2013’te 65 yaşını dolduracak olan Konukoğlu, holdingdeki görevini kardeşi Zeki Konukoğlu ’na teslim edecek. Bundan sonraki yıllarda Konukoğlu’nu daha çok sosyal sorumluluk ve Gaziantep’e yönelik projelerde göreceğiz.

1904 yılında el tezgahıyla temelleri atılan Sanko, tam beş kuşaktır tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. Baba Sani Konukoğlu’nun 1994’teki vefatının ardından işin başına geçen Konukoğlu, birçok sektöre girerek Sanko’yu Türkiye’nin en güçlü gruplarından birine dönüştürdü.

Geçtiğimiz yıl 4.3 milyar lira ciro gerçekleştiren Sanko, bu yılı 5 milyar lira ciro ile kapatmayı hedefliyor. Enerji, inşaat, ambalaj, iş makineleri, AVM, fi-nans ve gıda gibi 14 değişik sektörde 80’in üzerinde şirkete sahip olsa da tekstil hala Sanko’nun ana iş kollarından biri olmayı sürdürüyor. Zira toplam cironun 1 milyar liralık kısmı tekstilden geliyor.

Abdülkadir Konukoğlu’nun etkin bir isim olmasında Gaziantep ekonomisine yaptığı katkının da büyük rolü var. Zira Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri olan Gaziantep’in istihdamında Sanko’nun oldukça önemli bir rolü var.

Şehirde doğrudan ve dolaylı olarak on binlerce kişinin yolu Sanko ile kesişiyor. Çok sayıda dernek ve birlik yöneticiliğinin yanı sıra yüzbinlerce öğrenciye burs veren Sani Konukoğlu Vakfı’nın yönetim kumlu başkanlığını da yürüten Abdülkadir Konukoğlu kendi ifadesiyle emeklilik günlerinde zamanının büyük bir bölümünü Sani Konukoğlu Vakfı’na ayıracak.

Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir