Anasayfa / Kariyer ve İş / Adana kebabını kıl çadırda satarak işe başladı

Adana kebabını kıl çadırda satarak işe başladıTIR’ın içine kurduğu mutfağında yaptığı Adana kebabını kıl çadırda satarak işe başlayan Nuri Tufan Koksal, 10 yılda 400 kişiyi aynı anda ağırlayabileceği lüks bir restoranın sahibi oldu. O günlerden kalan tek şey ise Çadır Kebap ismi oldu…

ADANA deyince aklınıza ilk ne geliyor? Sizi bilmem ama benim aklıma kebap geliyor. İşte Adanalı Nuri Tufan Koksal da bu “milli yemek”le adım attı yiyecek içecek sektörüne. https://www.myfikirler.org Ankara’da 18 metrelik bir tır alıp içini gönlüne göre dizayn ettikten sonra yanına bir de kıl çadır kurdu. 5 Adanalı ustayla birlikte Adana kebaplarını dürüm yapıp satmaya başladı. Kıl çadırda kurduğu restoranının adını da Çadır Kebap koydu.

Köksal’ın 2002 yılında başlayan bu macerası, 2008’de kiraladığı arazide çıkan sorun nedeniyle kesintiye uğradı. Ancak aradan geçen 6 yılda artık Ankaralıların tanıdığı bir marka olmayı başarmıştı Çadır Kebap…

HASBELKADER BAŞLAMIŞ…

Aslında Nuri Tufan Koksal, iş hayatına inşaat sektöründe adım atmış. Ancak bu işten sıkılmış ve kardeşine devretmiş. Sonra da hiç düşünmediği bir alana, kendi deyimiyle “hasbelkader” kebap işine başlamış.

Arazi sorunu nedeniyle kıl çadırını kapatmak zorunda kalınca yine aynı isimle Ankara’da yeni bir restoran açmış.

2008 yılında kurduğu ve markalaştırdığı restoranını 2011 yılında kendince karlı bir şekilde satmış. Restoranı sattığı dönemlerde her akşam 400 kişiye hizmet veren önemli bir büyüklüğe ulaşmıştı…
Parayı cebine koyan Nuri Tufan Köksal’ın kebapçılık merakı çok geçmeden yeniden depreşmiş ve bu kez Ankara’nın yeni ve lüks yerleşim yerlerinden Çayyolu’nda restoran açmaya karar vermiş. Ancak karlı satsa da elindeki sermaye yeni ve daha lüks olan restoran için yetmemiş. Üstelik müdavimleri her geçen gün artan Çadır Kebap’ı daha da büyütmek niyetindeymiş. Bunun üzerine Koksal, tıpkı ikinci restoranı açarken yaptığı gibi bir kez daha Yapı Kredi’nin kapısını çalmış…

  Ayın Elemanı Uygulası ve Sakıncaları

Yapı Kredi’den uygun koşullarda aldığı esnaf kredisiyle Çayyolu’nda 1.800 metrekarelik ve 400 kişi kapasiteli restoranını açmış.

Koksal, mekanı yeni açmalarına rağmen her akşam 250-300 kişiye hizmet verdiklerini vurguluyor. Amacı, kısa sürede ikinci Çadır Kebap’ta olduğu gibi her akşam tam kapasiteye yani 400 kişiye hizmet verebilmek.

“UYGUN KREDİ OLUNCA ARIYORLAR”

Nuri Tufan Koksal, iş hayatına atıldığı günden bu yana Yapı Kredi’yle çalıştığını söylüyor. Bunun gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Çünkü iyi hizmet alıyorum, iyi diyalog kuruyorum. Birebir hizmet alabiliyorum. Örneğin, uygun kredi imkanları olduğunda çalıştığım şubenin yetkilileri beni arayıp bilgilendiriyor. Böylece cazip fırsatlardan yararlanmamı sağlıyorlar. İşimi büyütmek için daha önce de bu bankadan KOBİ kredisi kullanmıştım. Halen kullandığım otomobilimin kredisini ödemeye devam ediyorum. Bunun dışında restoranımda da yine Yapı Kredi’nin POS’unu kullanıyorum.”

Sadece Adanalıları çalıştırıyor

Çadır Kebap’ın en önemli özelliği, sadece Adanalıları çalıştırması… Nuri Tufan Koksal, 5 Adanalı ustayla başladığı Çadır Kebap serüveninde bugün yine tamamı AdanalIlardan oluşan 42 çalışan sayısına ulaşmış. Çalışanlarının yemekten barınmaya tüm ihtiyaçlarını karşıladığını anlatıyor:

Çalışma ortamının yanı sıra diğer koşulları da hayli esnek tutuyoruz. Öyle ki bizde 60 gün çalışan personel bir hafta izin alabiliyor. Çünkü çoğunun ailesi Adana’da. Bu sayede istedikleri zaman onların yanına gidip gelebiliyorlar.”

Esin Çetinel
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir