Anasayfa / Emlak Haberleri / Adanada Markalı Konut Yatırımları

Adanada Markalı Konut YatırımlarıGüneyin en dinamik kenti Adana, hızlı değişimine paralel olarak yeniden oluşan kentsel kimliğiyle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Kuzeye doğru gelişen kent, yeni ve markalı konut projelerine ev sahipliği yapıyor.

adanaTürkiye’nin beşinci büyük kenti Adana; Mersin, Osmaniye ve Hatay’ın ortasında, güneyin sanayi, ticaret ve kültür merkezi. İki milyonu aşkın nüfusu, kentin sürekli genişlemesini ve yenilenmesini sağlıyor. Kuzeye doğru büyüyen Adana’da, birçok yeni ve markalı konut projesi dikkati çekiyor. 30 yıldır söylenegelen ‘Yeni Adana’ projesi için “Artık kendiliğinden oluştu’’ diyebiliriz. Seyhan ilçesinin güneyi ile kuzeydeki Çukurova konut alım satımı, açısından en hareketli bölgeler. Yeni konut projeleri, genellikle kuzeydeki TAG otoyolunun kenarında yoğunlaşıyor; kent, KaraisalI Yoluna doğru genişliyor. Göl manzaralı bölgeler, yatırım açısından daha fazla tercih ediliyor.

Son 5-6 yıldır site içi konutlara yönelen Adanalıların, diğer güney ve güneydoğu illerinde olduğu gibi geniş konutlarda oturmayı tercih ettikleri gözleniyor. Ancak yeni yapılan konut projelerinde, 1+1 ve 2+1 tipi dairelerin artması, hem alım gücü daha zayıf olanlara hem de inşaatçıların daha fazla sayıda konut üretmelerine olanak sağlıyor.

Fiyatlar değişken

Kuzey Adana bölgesinde, ikinci el konutların metrekare fiyatları 950 ile 1.350 TL arasında değişiyor. Daha eski yerleşim bölgesi olan göle yakın yerlerde ise, metrekare fiyatları 900 TL’den başlıyor. Fiyatın düşük kalmasında, imar sorunlarının rol oynadığını söyleyebiliriz. Adana’da yaşanan orta ölçekli depremlerden sonra yapılan binalar, daha yüksek fiyatlara alıcı bulurken, daha önce yapılan binalarda metrekare fiyatları 650 – 850 TL aralığında seyrediyor. Süleyman Demirel ve Turgut Özal Bulvarı na cepheli yapılar, kentteki en değerli binalar arasında. Burada göl manzaralı konutların metrekare fiyatları 1.750 TL’ye kadar çıkıyor. Ancak kiralar, ödenen bedellerle kıyaslandığında düşük. 150 metrekare daireler için yıllık kira bedeli, 6.000 ile 9.000 TL arasında değişiyor. 200 metrekare konutlarda ise kiralar, yıllık 7.500 ile 15.000 TL arasında gerçekleşiyor. Villalarda ise fiyatlar, yıllık 13.000 TL’den başlıyor. Süleyman Demirel ve Turgut Özal Bulvarına rakip olarak görülen 80. Yıl Bulvarı, orta gelirli insanların tercih ettiği ortalama konut büyüklüğünün 140 metrekare olduğu bir yer. Bölgede yeni bina konut fiyatlarının metrekare birim fiyatları 1.000 TL ile 1.200 TL arasında değişiyor. Hızla büyüyen bu bölgedeki arsa metrekare birim fiyatları 1.000 TL ile 1.500 TL arasında seyrediyor.

  Markalı konutçular Ankara'ya açılıyorSeyhan
Adana’nın merkez ilçesi Seyhan, tüm ulaşım arterlerinin geçtiği konumuyla gayrimenkul piyasasında ağırlığını koruyor. Bölgenin merkez semti Gazipaşa’da özellikle iş yeri piyasası epey hareketli. Üstgelirgrubunun ikamet ettiği alanlar, çoğunlukla şehir merkezinde bulunan Seyhan ilçesi sınırlarındaki Kurtuluş, Reşatbeyve Cemalpaşa; bu semtlerde lüks mağazalarda yer alıyor. Yeni gelişim alanı olarak gösterilen Türkmenbaşı Bulvarı, Pınar Mahallesi, Mavi Bulvar ve Kanalüstu, lüks ve orta gelir grubu alıcılara hitap eden site anlayışının hayata geçtiği bölgeler.

Yeni gelişim alanı olan Türkmenbaşı Bulvarı’nda lüks konutların metrekare birim fiyatları 1.200 TL ile 1.700 TL arasında değişiyor. Pınar Mahallesi, kentsel dönüşüm sonucu inşaat firmalarının orta ve üst gelir grubu alıcılar için konut ürettikleri bir bölge haline geldi. Bu bölgede konut fiyatlarının metrekare birim fiyatları 800 TL ile 1.200 TL arasında.

Hızla büyüyen bu bölge üzerinde arsa metrekare birim fiyatları 1.400 TL ile 1.750 TL arasında seyrederken, bölgenin gelişim alanı olarak gösterilen Kıyı Boyu Caddesi’nde arsa metrekare birim fiyatları 800 TL-1.200 TL arasında değişiyor.

Yüreğir
Burası, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin oluşturduğu Çukurova’nın merkezindeki bölge. Geçmişte çarpık kentleşme ve altyapı sorunlarının yaşandığı Yüreğir’de, son yıllarda yavaş da olsa hareketlenme gözleniyor.

Plansız nüfus yoğunluğuna çare olarak TOKİ, 10.000 konut projesi planlıyor. Kışla ve Başak mahallelerinde toplam 4 bine yakın konutun inşası gündemde. Buradaki konutların metrekare birim fiyatları 700 TL-1.000 TL arasında değişiyor.

Ceyhan
Adana şehir merkezine yaklaşık 80 kilometre mesafedeki Ceyhan, Kafkas petrollerinin bölge üzerinden dağıtımı yapılması gündeme geldiğinden beri uluslararası yatırımcıların gözdesi oldu. ‘Yumurtalık Endüstri Sanayi Bölgesi’nin haritasının değiştirilmesi ve kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili karar, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanınca, bölgedeki eski ve yeni yatırımların değerine değer katıldı. Şehirdeki en büyük eksiklik, yeterli sayıda ticari işyerine uygun yapının bulunmaması.

Çukurova
Adana’nın kuzeyde bulunan yeni konut bölgesi Çukurova, kentte en çok tercih edilen yerleşim yeri konumunda. Yeni konut projeleri genellikle Kuzey Adana’da.TEM otoyolunun kenarında yoğunlaşıyor, KaraisalI yoluna doğru gelişiyor. Özellikle göl manzaralı bölgeler, yatırım açısından daha revaçta.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir