Şirket Haberleri

Afyonlu ünlü yağcı mega yatçı oldu

Afyonlu ünlü yağcı mega yatçı oldu

Anadolu’dan çıkan en güçlü yağ markalarından birinin yaratıcısı Afyonlu Oruç Ailesi, ünlü markaları Oruçoğlu’nu sattıktan sonra mega yat alanında büyüyor. 2003 yılında elden çıkarılan markanın ardından bugün Yalova’da 30 dönümlük alanda mega yat üretimi yapan Oruç Ailesi’nin ‘Tor Yatch’ markalı yatları dünya sularında yol almaya başladı.Oruçoğlu, Türkiye’nin en eski yağ markalarından biri. Markaya adını veren aile, sıvı yağ ile özdeşleşmiş, ardından Afyon’da açılan Türkiye’nin ilk termal oteliyle güçlenmiş. Oruçoğlu markasını yaratan Yılmaz Oruç ve kardeşi İsmet Oruç, yağ işine 1968 yılında başladı. Buna ek olarak 1992 yılında termal otel ile turizm sektörü eklendi. Sıvı yağda büyük bir sıçrama yaparak, kısa sürede Türkiye’nin 4 büyük üreticisi konumuna yükselen kardeşler, turizmle birlikte büyüdü.

Oruçoğlu, bir aile şirketi. İkinci neslin yetişmesi ve işlere adapte olması nedeniyle, gelecek yıllarda karışıklık çıkmasını önlemek için şirketler sekiz yıl önce ayrılmış. Yağ ve maden işi Yılmaz Oruç ve çocuklarına verilirken, yem ve hayvancılık İsmet Oruç ve çocuklarında kalmış. Oteli ise halen iki aile ortak bir şekilde yönetmeye devam ediyor.

2003 yılında sıvı yağ işinde rekabet artıp, kar marjları düşmeye başlayınca Yılmaz Oruç ve çocukları, Oruçoğlu Yağ’ı Kara ailesine satarak tersane işine girdi. Bugün Yalova’da 30 bin metrekarelik bir tersane sahibi olan ve mega yat üretimine giren Oruçoğlu Ailesi, bu alanda emin adımlarla büyüyor. Ailenin diğer kolu ise otel işini büyütmüş durumda. Oreko, (Oruçoğlu Ekonomik Otelleri) zinciri markasıyla Türkiye geneline yayılmayı hedefleyen Oruçlar, yağ ile başlayıp yat ve otel işiyle devam eden bir dönüşüm hikayesinin sahibi.

SIVI YAĞDAN MEGA YATA

Kurucu Yılmaz Oruç ve oğulları yağ işinden çıktıktan sonra mega yat üretimi yapmaya karar vermiş. Üç yıl önce de Yalova’da 30 bin metrekarelik bir tersane yatırımı yapmışlar. Burada mega yat üretimi yapan aile, şirketin adını da Yılmaz Oruç’un eşi Tülay Oruç’un isminin kısaltmasından yola çıkarak Miss Tor Yacht koymuş. Oruçoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Levent Oruç, “Tersanenin adı Oruçoğlu Tersanesi. Burada mega yat yapıp satıyoruz. Şu ana kadar iki tane 41, diğerleri 45, 47, 51 metre olan mega yat yapıp sattık. 51 ve 54 metrelik iki yatın inşası devam ediyor. Geçen yıla kadar sadece 40 metre üstü mega yat yapıyorduk. Krizin etkisiyle ufak yatlar da yapmaya başladık. 24 ve 34 metrelik yat üretimine de başladık” diyor.

Miss Tor Yacht markasıyla dünyanın birçok ülkesine satış yapmış Oaıç Ailesi. Levent Oruç bu işle kendisi ve ağabeyi İsmail Oruç’un ilgilendiğini söylüyor. Aile aslında denizcilik işiyle 1978 yılında haşır neşir olmaya başlamış. 2000 yılına kadar 19 metrelik ahşap guletlerin alınıp yenilenmesi, kiralanması gibi ufak çaplı işler yaptıklarını anlatan Oruç, “2000 yılında da babam, artık bu işi yapacaksak doğru düzgün yapalım deyince biz de yatının karar aldık” diyor.

OREKO ZİNCİRİ GELİYOR

İsmet Oruç’un oğullarından Mert Oruç’un projesini yürüttüğü bir otel projesi var. Oaıçoğlu markasının ekonomik otel konseptinde yarattığı Oreko markasıyla ilk otel Manisa’da yapıldı. Anadolu illerinde bu markayla açılım yapılması planlanıyor. Levent Oruç, aynı zamanda Afyon’da bulunan Oruçoğlu Thermal Resort’un da bu yıl 20’inci yıl dönümleri olduğunu söyleyerek, işlerden yana memnuniyetini dile getiriyor.
Afyon’daki otelde yılda 85 bin kişi konaklıyor. Hatta bu sayı 100 bin kişiye çıkabiliyor. Otel misafirleri arasında yabancı turist sayısının az olduğunu söyleyen Oruç, Afyon’a 50 kilometre uzaklıkta yapılacak Zafer Havaalanının işlerine ivme katacağını anlatıyor. Oaıç, şöyle devam ediyor: “Şu anda bizim en büyük eksiğimiz havalimanı. Kütahya, Eskişehir ve Afyon’a hizmet verecek olan Zafer Havalimanı, bir yıl sonra devreye girecek. Hollanda, Norveç Almanya, Azerbaycan’dan turist bekliyoruz gelecek yıldan itibaren.”

ŞİRKET PAYLAŞIMI

Oruçoğlu Ailesi’nin tersane ve otel işi dışında maden, yem ve tuğla üretimi gibi işleri de var. Ancak bu işler de ailenin iki kolu arasında bölüştürülmüş duaımda. Levent Oaıç, aile arasında hiçbir zaman anlaşmazlık olmadığını, kuzenlerin her zaman birbirlerine kardeş şeklinde yaklaştıklarını söylüyor. Oruç, sıvı yağ ile başlayıp bugün ağırlıkla otel ve tersane işiyle devam eden faaliyetlerini, dolayısıyla yaşadıkları dönüşümü şöyle anlatıyor:

“Bizim en büyük şansımız babam ve vefat eden amcam İsmet Oruç’un hayattayken çocuklarına yaptığı iş paylaşımı oldu. Aslında bu paylaşım da ikinci nesil olarak bizlerin işlerin sorumluluğunu almamız ve başanlı bir şekilde bu işleri devam ettirmemiz için yapıldı. Hiçbir sorun olmadı, halen de kardeşlerimizle uyum içinde çalışıyoruz” diyor.

63 MİLYON TL CİRO HEDEFİ

Oruç, Oruçoğlu Termal Otel ve Oruçoğlu Tersanesi’nin bu yılki hedef cirosunun 63 milyon TL olduğunu söylüyor.

Ailelerin ticari hayatlarına ilk başladıkları ve lokomotif haline gelen işleri değerlidir. Kimi aileler bu şirketleri, markalarını elden çıkarmak istemez. 203 yılında ana iş olan sıvı yağdan çıkarak, farklı alanlara yatırım yapmak da cesaret isteyen bir girişim. Bu konuda görüşünü aldığımız Levent Oruç, şunlan söylüyor: “Genel olarak amcam da babam da oldukça geniş görüşlü yapıya sahiplerdi. Ve Lıunun çok avantajını gördük. Yağ işinden çıkıp tersane işine girmemizde Yılmaz Oruç’un katkısı vardır. Baba fikrine bağlı ve önem veren bireyler için babamızın görüşlerinin bizim gidişatı-Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu