Anasayfa / Emlak Haberleri / Ağaoğlu, Suudi Arabistanlı İşadamına Maslak 1453’ten 469 Daire Sattı

Ağaoğlu, Suudi Arabistanlı İşadamına Maslak 1453’ten 469 Daire Sattı

Ağaoğlu, son aylarda çok tartışma konusu olan Maslak 1453’te rekor bir satışa imza attı. Suudi bir işadamı, Maslak 1453’ten iki tam blok satın aldı. Toplam 469 daire için el sıkışan Suudi Arabistanlı işadamı, satış için 190.7 milyon dolar ödeme yapacak.

Türkiye’nin en büyük ve son dönemde yarattığı gündem nedeniyle en tartışmalı gayrimenkul projesi olan Maslak 1453’te önceki hafta ses getirecek bir satışa imza atıldı.

maslak 1453 daireleri

Ağaoğlu Şirketler Grubu, Maslak 1453’ün toplam konut tutarının yüzde 10’una denk gelecek bir miktarı, 469 adet konutu tek kalemde Suudi bir işadamına sattı. Biri büyük, diğeri küçük iki bloğu komple satın alan Suudi işadamı, Ağaoğlu’na toplam 190 milyon 710 bin dolar (342.8 milyon TL) ödeme yapacak. Anlaşmanın yapılmasının ardından 10 milyon dolar kaparo yatıran Suudi iş insanı, kalan kısmı da bu hafta içinde Ağaoğlu’nun hesabına yatıracak.

Satın alınan toplam 469 daire, 4 bin 789 daireden oluşan projenin yaklaşık yüzde 10’una tekabül ediyor. Ödemenin 10 milyon dolarlık kaparo kısmının ödendiği, kalan kısmının da bu hafta içinde ödeneceğini belirten Ağaoğlu Şirketler Gaıbu Genel Müdürü Haşan Rahvalı, “Özelleştirme gibi bir satış oldu. Bizim kesin en büyük satış rakamımız. Sanırız Türkiye inşaat sektöründe de eşi olmadı bugüne kadar” diye konuştu.

REFERANS İLE GELDİRahvalı’nın anlatımına göre atışın öyküsü de ilginç. Ağaoğlu Grubu, geçen yıl eylül ayında Mahmutbey’deki My Europe projesinden (şimdi tamamlandı, teslimatlar başladı) iki Suudi ortağa ayn ayrı 60’ar daire sattı. Her biri 30’a yakın şirketleri bulunan iki ortak, Ağaoğ-lu’ndan iyi servis aldıklarından ve projelerdeki yatırım imkanlarından etkilendiğini dile getiriyor. Böylece ilk adım başarılı oluyor ve Maslak 1453 projesindeki tek imzayla 190 milyon dolarlık satış gerçekleşiyor. Yanı sıra dostlarını da Maslak projesine yönlendiriyor.

İşte, Maslak 1453’te rekor satışa yürüyen anlaşma da böylesi bir referans olma sonucu doğuyor. Haşan Rahvalı, henüz kendilerinden izin almadıkları için Suudi müşterilerinin ismini vermelerinin doğaı olmadığını dile getiriyor ve ekliyor:

“Ancak yakın zamanda karşı taraf da onaylar ise bir ortak basın toplantısı yaparız. Toplantıyı hem İstanbul’da, hem de Suudi Arabistan’da yapabiliriz, iki tarafa da olumlu katkısı olur diye düşünüyoruz.”

Maslak 1453’te 2 bin 814 daire satıldı

Maslak 1453, hazırlığı 100’e yakın mühendis ve mimarın çalşması ile 1.5 yıl gibi bir surede tamamlanarak geçen yılın sonlarında lansmana çıktı. Yüksekliği 21 ila 55 kat arasında değişen 24 bloktan oluşacak. 4 bin 789’u konut olmak üzere 5 bin 300 bağımsız bölümün bulunduğu projede hali hazırda konutların 2 bin 814’ünün satıldığı dile getiriliyor. Suudi müşteri, Ağaoğlu’na başvurmadan önce proje ile ilgili Türk bir danşmandan raporlar alıyor. Ağaoğlu ile kurulan temaslarda 62 kez mail üzerinden iletişim kuruluyor. Soruların büyük çoğunluğu projeden ziyade Türk gayrimenkul mevzuatı ve uygulamaları üzerine oluyor. Toplu satş için ne düzeyde bir iskonto yapıldığını sorduğumuz Rahvalı, “Çok önemli bir indirim yok” diye yanıtladı. Sürecin pazarlık kısmı bir hafta gibi bir sürede bitiyor. RahvalıVa karşı tarafın, projeye dönük çevreci ve ruhsatı ile ilgili tartşmaları merak edip etmediğini soruyoruz. Rahvalı, ‘Tabi kii sordu. Ancak bu konu üzerinde çok durulmadı. Çünkü daha önce danşmandan ayrıntılı bilgi almıştı. Bu süreçlerdeki haklılığımızı gördü” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir