Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ağustos Ayı Piyasalar Yorumu

Ağustos Ayı Piyasalar Yorumu

Global piyasaların ateşi alındı, alınacak derken kafalar iyice karıştı. ABD’nin borçlanma limiti sorununa yönelik kaygılar giderildi giderilmesine fakat bu sefer, piyasalarda güven bunalımı yaşıyor. Amerika’nın kredi notuna yönelik riksler de ortadan kalkmıştı üstelik. Fakat Sıfırcı Hoca’nın negatif izlemesi devam ediyor. Moody’s dün yaptığı açıklamada AAA olan ülkenin kredi notunu teyit etti fakat riskler konusunda da uyarmaktan geri kalmadı. Fitch ise not konusunda düşük risk vurgusu yaptı.
İlk sınavdan geçen ABD’yi daha zorlu sınavlar bekliyor. Öyle ki, ekonomideki büyümeye yönelik geçen hafta ve bu hafta gelen veriler soğumaya işaret ediyor. Ve büyüme tahminleri de aşağı yönlü revize edildi. İstihdam ve tasarruf önlemlerinin içeriği de belirsizlik yaratıyor. Öte yandan, şimdilik odak noktasından uzaklaşan Avrupa ekonomisi ise içten içe ısınıyor. Ötelenen krizin faturası bu kez kime çıkacak merak konusu. Potaya girmesi muhtemel ülkeleri düşünmek bile piyasaları strese sokmaya yetiyor. Sonuç olarak cadı kazanı kaynadıkça kaynıyor ve piyasalarda dengeler alt-üst oluyor. Bunun en açık örneğini ABD ve Asya piyasalarında gördük. Amerika’daki hisse senetleri piyasasında son ayların en sert düşüşü yaşandı. Her üç büyük borsada da (Dow, Nasdaq, S&P 500) yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşadı. Bu borsalar son 7-8 seanstır düşüşle kapanıyor. Ve bu trend Lehman’ın çöküşünden (2008 krizinden) sonra görülen en kötü performans olarak nitelendiriliyor.

New York Borsası’nda dün Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 2,19 azalarak 11.866,60 puana, Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 2,56 değer kaybederek 1.254,05 puana ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 2,75 düşerek 2.669,24 puana indi.

Amerika kıtasında ayrıca Kanada Borsası yüzde 1,49, Brezilya Borsası’nda Bovespa Endeksi yüzde 2,09, Arjantin Borsasında Merval Endeksi yüzde 0,59 ve Meksika Borsası’nda IPC Endeksi yüzde 2,56 geriledi.

ASYA DA ÇÖKTÜ!
Asya borsalarında da durum farklı gözükmüyor. Japonya’da Tokyo Borsası’nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde 2,11 (207.45 puan) azalarak 9.637,14 puandan kapandı. Hang Seng yüzde 1.96 kayıpla 21.983, Shanghai borsası yüzde 0.21 puanlık kayıp yaşadı.

RESİM AVRUPA’DA DA FARKLI DEĞİL!
Avrupa’nın major piyasaları güne satıcılı başladı. İngiltere, Fransa ve Almanya borsaları yüzde 1’in üzerinde kayıp yaşıyor.

İngiltere’de FTSE 100 Endeksi, düne göre yüzde 1,47 azalarak 5.634,59 puandan, Almanya’da DAX Endeksi yüzde 1,16 değer kaybederek 6.717,84 puandan ve Fransa’da CAC 40 Endeksi yüzde 1,16 azalıp 3.473,36 puandan açıldı.

FTSE 100 Endeksi, dün yüzde 0,97 azalarak 5.718,39 puandan, DAX Endeksi yüzde 2,26 değer kaybederek 6.796,75 puandan ve CAC 40 Endeksi yüzde 1,82 azalarak 3.522,79 puandan kapanmıştı.İspanya’da IBEX 35 Endeksi yüzde 0,91, İtalya’da FTSE MIB Endeksi yüzde 2,46 ve İrlanda’da Irish Overall Endeksi de yüzde 1,16 düşüşle açıldı.

Öte yandan, Societe Generale’in hisselerinin işlem sırası ise ‘taban’ olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Firmanın ikinci çeyrek kârı ise beklentilerin altında 747 milyon Euro olarak gerçekleşmişti. Beklenti 1 milyar Euro’nun üzerinde bulunuyordu.

TCMB OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR!
Bu arada Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yarın olağanüstü toplanacak. Bu haberlerin ardından dolar ve faiz miktar geriledi. İMKB’nin de yurtdışı piyasalardaki satışlara bağlı olarak yüzde 1 kayıpla işlem görüyor. Faiz yüzde 8.66 seviyesinde seyrederken, 1.72’den dönen dolar, 1.7115 TL’den, Euro ise 2.4372 liradan işlem görüyor.

İşte TCMB’nin açıklaması:
“Bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyüme görünümüne ilişkin yakın zamanda artan endişeleri değerlendirmek üzere Para Politikası Kurulu 4 Ağustos 2011 Perşembe günü toplanacaktır. Kurul saat 10.00-12.00 arası değerlendirmelerini yapacak ve kararını saat 12.00’de bir basın duyurusu ile açıklayacaktır.”

ALTIN FİYATLARI UÇTU!
ABD’deki borç krizinin akibetine yönelik belirsizlikle rekor üstüne rekor kıran altın, borç tavanına yönelik uzlaşma sinyalleriyle nefes almıştı. Aradan geçen 2-3 günlük süreden sonra, açıklaların verilerin de etkisiyle ABD ve dünya ekonomisine yönelik belirsizlik servet sahiplerinin güvenli limanı olan altını yine yerinden oynattı.
Dün Güney Kore Merkez Bankası’nın da13 yıl aradan sonra alımlara başladığını açıklamasıyla hareketlenen altın piyasası, global ekonomiye yönelik endişelerin artmasıyla sert bir yükseliş yaşadı. Daha pazartesi günü borç tavanına yönelik anlaşma sinyaliyle 1.615 dolara doğru gevşeyen altının ons fiyatı bugünkü elektronik işlemlerde 1.675 dolara kadar çıkara rekorunu yeniledi. Yani 3 günde yüzde 4’e yakın bir arış yaşanmış oldu.
Öte yandan, ABD’nin üçüncü bir parasal genişleme uygulamasına geçeceği yöndeki beklentiler de artmış durumda. Eğer bu yönde bir adım atılırsa risk iştahındaki artış hem gelişmekte olan piyasalara hem de ‘altın’a yarayabilir. Altın yatırımcısının bu konuyu da yakından izlemesinde fayda var.

KAPALIÇARŞI REKORU
İstanbul Kapalıçarşı’da ise piyasa uzmanları, yükselen fiyatlar nedeniyle alım-satımda sağlıklı bir fiyat yapısının oluşmadığını, öğle saatlerine kadar bu belirsizliğin sürebileceğini ifade ediyorlar. Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatının 92.000 lira civarında açılması bekleniyor.

Uzmanlar, ABD’de borç tavanı sorunun çözülmesinin piyasalarda rahatlamaya yol açmak yerine dalgalanmalara neden olduğuna işaret ederek, bu durum karşısında altının yeni rekorlar kırdığını vurguluyor.

PETROL FİYATI 94 DOLARIN DÜZELTME YAŞANIYOR!
Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 93 dolar ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 115 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Asya’daki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı eylül ayı teslimi düne göre 39 sent azalarak 93,40 dolardan satılıyor. ABD ham petrolünün varil fiyatı eylül ayı teslimi dün 1,10 dolar değer kaybıyla 93,79 dolar olmuştu.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı eylül ayı teslimi de düne göre 65 sent azalarak 115.81 dolar oldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir