Kariyer ve İş

Ahhh bir yarım saat kestirsem!

İş Yerinde Şekerleme Odası

Öğlen yemekten sonra 15-20 dakika kestirmeyi hepimiz istemişizdir. Bu istek yersiz de değil aslında. Yapılan araştırmalar gün içinde yapılan şekerlemenin çalışanlara faydalı olduğunu gösteriyor. Dinçlik, dayanma gücü artıyor, fiziksel açıdan daha sağlıklı hale geliyoruz. Çalışanlarının şekerleme yapmasına göz yuman şirketler var, bunun için özel odalar hazırlayanlar bile var.

Sabahları zar zor uyanıp daha kendimize gelemeden trafiğe giriyoruz. Tam dinlenememişken üzerine bir de trafik yorgunluğu geliyor. Çayla kahveyle ayılıp işe koyuluyoruz. Ama günün bir yerinde (genelde öğle yemeğinden sonra) pilimiz bitiyor ve uyku bastırıyor. Güç bela başımızı dik, gözlerimizi açık tutuyoruz. O anlarda hepimizin aklından şu cümle geçmiştir: “Ahhh bir yarım saat kestirsem!Napolyon’un savaşlar arasında at üzerinde şekerleme yaptığı biliniyor. Bunun dışında Einstein da gün içinde birkaç kez şekerleme yapıyormuş. Elinde kalemle en sevdiği koltuğa oturup uyku moduna geçiyormuş. Kalemi elinden düşürdüğü an uykudan uyanıyormuş. Bu da onun daha derin ve uyanması zor olan uykudan kaçınmak için bir yöntemiymiş. Edison’un da uyku bastırdığında çalışma masasının üstüne uzanıp kestirdiği söylenir.

Yurtdışında bazı şirketler çalışanlarına bu imkanı sunuyor. Bunlar arasında Nike, Google, Continental, British Airways bulunuyor. Çalışanlar ‘uzanma odası’ adını verdikleri yerlerde kısa süreli dinlenebiliyorlar. Şekerlemeler, uyuşukluğu azaltıyor, uyanıklığı ve dinçliği artırıyor, vücut dinlendiği için kişinin genel sağlık durumuna da faydalı oluyor.

Geceleri ne kadar uzun ve deliksiz uyusak da sabah erken saatlerde ve öğleden sonra kendimizi halsiz ve yorgun hissediyoruz. 2-5 dakika arası yapılan şekerlemeler kişiyi canlandırırken 5-20 dakika arası dinlendildiğinde performans gözle görülür şekilde artıyor.

Şekerleme de kendi içinde beşe ayrılıyor:

Nano-şekerleme (10-20 saniye), micro şekerleme (2-5 dakika), mini şekerleme (5-20 dakika), güç veren şekerleme (20 dakika), tembel şekerlemesi (50-90 dakika).
1 saatlik şekerleme 10 saatlik bir uyanıklık sağlıyor. Birçok memel hayvan gün içinde kısa şekerlemeler yapıyor. İnsanlar ise tek sefer ve uzun süreli bir uyku yaşıyor. Fakat vücudumuz günde 2 kere uyuklamaya programlanmış. Sabaha karşı saat 2-4, öğlen 1-3 arası. Yapılan bir araştırma hamak gibi hafifçe sallanan bir yerde uzanmanın beynin uykuya dalmasını hızlandırdığını gösteriyor.

İşyerinde yapılan şekerlemenin çalışanlar üzerindeki faydası ise şöyle sıralanıyor:

* Gündüz olan uyku hali yüzde 10 azalmış.
* Ruh hali yüzde 11 düzelmiş.
* Etkileşimin kalitesi yüzde 10 artmış.
* Uyanıklık hali yüzde 11 yükselmiş.
* Dayanma gücü yüzde 11 artmış.
* Zihinsel beceri yüzde 9 artmış.
* Fiziksel açıdan yüzde 6 daha sağlıklı hale gelinmiş.
Amerikan Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı ve 1.508 kişinin yer aldığı bir araştırmaya göre katılımcıların yüzde 34’ü patronlarının işyerinde şekerleme yapmalarına izin verdiklerini söylüyor. Yüzde 16’lık şanslı kesim ise patronlarının şekerleme için özel bir alan ayırdığını belirtiyor.

Kaynak: Ceo.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu