Anasayfa / Kariyer ve İş / Ahlatlı kadınlar, iş sahibi olacak

Ahlatlı kadınlar, iş sahibi olacak
Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında, Bitlis’in Ahlat ilçesinde özellikle kadınların istihdamını sağlayacak olan takı tasarım ve çinicilik kursları açıldı.AHLAT – AA – Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından desteklenen Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında, Bitlis’in Ahlat ilçesinde özellikle kadınların istihdamını sağlayacak olan takı tasarım ve çinicilik kursları açıldı.
Açılışı gerçekleştiren Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, SODES projeleri kapsamında Bitlis’e 6 milyon TL ödenek ayrıldığını söyledi.
Yılmaz, şunları kaydetti: “Hükümetimiz tarafından Sosyal Destek Programı yürütülüyor. Bu kapsamda ilimize yaklaşık 6 milyon TL’lik bir ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin bir kısmı Ahlat’taki bu projeye aktarıldı. Burada, daha önce başlattığımız obsidyen taşı işlemeciliği, çini kursumuz vardı. Bu projeyle onları biraz daha geliştirmek istedik. Örneğin çalışmalara bakırla başlamıştık, artık gümüşe geçeceğiz. Çinide de çok daha iyi işler yapacağız. Burada büyük iş bayanlara düşüyor. Onların bu işte payı büyük. Kaymakamlık ve belediye başkanlığı bu çalışmaları destekleyecek. Burada kısa sürede satışa yönelik bir konuma gelebileceğimizi ümit ediyorum. Bizler de bu programı destekleyeceğiz.”
Projenin şimdilik SODES kapsamında yürütüldüğünü anımsatan Yılmaz, önümüzdeki zamanlarda bunu daha ticari ve daha gelişmiş bir alana da taşıyabileceklerini dile getirdi.
Ahlat Kaymakamı Osman Dölek de toplam 30 kursiyerin bu projeden faydalanacağını bildirdi.
Kursiyerlerin bu kursla meslek edineceklerini ifade eden Dölek, kursu bitirenlerin işyeri açabilecek seviyeye gelmelerini istediklerini kaydetti.
Dölek, “Ahlat turizm ve kültür yönünden zengin bir ilçe. Buraya oldukça fazla ziyaretçi geliyor. Önümüzdeki günlerde kursiyerler, ilçeye gelen ziyaretçilere yaptıkları eserleri satabilme imkanına sahip olacak” dedi.
Taş işlemeciliği kursu hocası Heykeltıraş Fuat Kaplan da kurslarının 4 ay önce İşkur, Ahlat Kaymakamlığı ve Ahlat Belediye Başkanlığının ortaklaşa yürüttüğü projeyle açıldığını anımsattı.
Bundan sonraki çalışmaların SODES desteğiyle yürütüleceğini bildiren Kaplan, şunları söyledi: “Kurslar temelde çini ve takı tasarımı olarak veriliyor. Ancak SODES projesi kapsamında, daha genişletilmiş şekilde, çini, seramik, taş işleme ve gümüş işleme kursları vereceğiz. Kurslar dört ay devam edecek. Dört ay sonra kursiyerlerimiz el becerilerini değerlendirip yeniden eserlerini ortaya koyacak. Kurs bitiminde ise kursiyerlere sertifikaları verilecek” dedi.
Açılışa, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, kurum amirleri ve davetliler katıldı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir