Anasayfa / Sağlık Haberleri / Akai çileği önemli bir kanser savaşçısı

Akai çileği önemli bir kanser savaşçısıGüçlü bir antioksidan olan akai; önemli bir kanser savaşçısı. Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik bozuklukların tedavisinde de etkili

Amazonlar’da yetişen bir tür palmiye ağacının meyvesi olan akai çileği; Orta ve Güney Amerika’nın yerli halkları için çok önemli bir besin kaynağı. ‘Süper yiyecek’ olarak bilinen ve yıllardır piyasada ‘acai berry’ adıyla satılan akai çileğinin, güçlü bir antioksidan olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

3 KAT ETKİLİ
Akai tüketimi, sağlıklı insanların kanındaki antioksidan kapasitesinde üç kat artış sağlıyor. Akai çileği tamamen işlevsel bir biçimde hücrelere girerek, serbest radikalleri (hücrelere saldıran ve hücrelerde büyük değişimlere neden olan yırtıcı moleküller) nötralize ediyor. Antioksidan koruması ile rakipsiz gücünü ortaya koyan akainin hücresel yaşlanma ve oksidatif hasara karşı mücadelede etkinliği de söz konusu. Akai çileğinin önemli bir kanser savaşçısı olduğunu da belirtelim. Akai özlerinin yüzde 42 oranında kolon kanseri hücrelerinin çoğalarak artmasını önlediği saptandı. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada; kobaylara kemoterapatik madde, doksorubisinden önce akai verildiği takdirde toksisitesini (zehir oranını) azalttığı ispatlandı. Son araştırmalar kronik hastalıklar üzerinde de önemli potansiyelini ortaya koyuyor.
HER DERDE DEVA
Ayrıca akai; strestepki yollarının aktivasyonunu, oksidatif stresi hafifletmede önemli rol oynuyor. Diyet ile yağın olumsuz etkilerine karşı da koruma sağlıyor. Akai aynı zamanda kardiyovasküler bir koruyucu. Bu mucizevi meyvenin HDL kolestrolü azalttığı da biliniyor. Yüksek antioksidan gücü; Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik bozuklukların tedavisinde de etkili. Bilim adamları; serebral kortex, beyincik dokusunun tedavi öncesi test edilen tüm beyin dokularında lipit ve proteinlerinin ROS hasarını azalttığını kanıtladı.

BU BESİNLERİ MUTLAKA TÜKETİN
YABAN MERSİNİ: Hafıza güçlendirir. Glikoz kontrolünü artırmada ve kolitte (kalın bağırsak iltihabı) faydalı.

BILBERRY:
Belleği geliştirir. Meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engeller.

FRENK ÜZÜMÜ:
Oksidatif stresi azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller.

KIZILCIK:
İdrar yolu sağlığının desteklenmesinde etkilidir. Oksidasyon protein düzeyinde anlamlı azalmalara neden olur.
MÜRVER: Gribal enfeksiyonlara karşı korunmada doğal bir anti-viraldir.

  Kaygı Bozukluğu Felç Riskini Artırıyor

NAR: Prostat, akciğer, kolon ve meme kanserlerini inhibe ederek, metastaz potansiyelini azaltmada umut vermektedir.


AHUDUDU:
Kolon kanseri hücrelerinde DNA hasarına karşı korur. Meme ve prostat kanserinde de etkili.
ÇİLEK ÖZLERİ: Kolon ve prostat kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve gelişmesini engeller. Koroner arter hastalığında etkilidir. Lipit peroksidasyonu azaltır.

BÖĞÜRTLEN:
Kanser gelişimini durdurmada önemli bir koruyucudur.

KİRAZ:
Gizli şeker ve abdominal obeziteyi azaltmada fayda sağlar. Kiraz; inflamasyonu bastırır, insülini dengeler.

MOR MISIR:
Tümör hücrelerinin artışını azaltarak, mutasyon önleyici etkiye sahip.

ÜZÜM VE ÇEKİRDEĞİ İKSİR GİBİ
Akai çileği gibi üzüm de sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklara karşı koruma sağlar ve kolon kanserinde hücre aktivasyonunu engelleyerek ömrü uzatır. Ayrıca yaşlanmaya karşı da koruyucudur.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir