Anasayfa / Turizm ve Tatil / Akçakoca Fakıllı Köyünün Fakıllı Mağarası

Akçakoca Fakıllı Köyünün Fakıllı MağarasıBatı Karadeniz’in önemli turistik alanlarının başında gelen Akçakoca Fakıllı Mağarası‘nı bu yıl 4 bin 325 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Akçakoca Kaymakamı Aykut Pekmez, Fakıllı köyüne 7 kilometre uzaklıkta bulanan mağaranın bölge turizmine önemli katkı sağladığını ifade ederek, sarkıt ve dikitleriyle güzel bir görünüme kavuştuğunu söyledi.

2008 yılında ziyarete açılan mağaranın ”Batı Karadeniz’in turizme açılan ilk ve tek mağarası” olduğunu dile getiren Pekmez, ”Fakıllı Mağarası sadece Düzce’nin değil, Türkiye’nin de önemli turizm değerlerindendir. Mağaramızı 2012 yılında 4 bin 325 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bu sayının yıl sonuna kadar artmasını bekliyoruz” diye konuştu.
ASTIM VE NEFES DARLIĞINA İYİ GELİYOR

Pekmez, uzunluğu bin 12 metre olan mağaranın oluştuğu jeolojik zamanın bilinmediğini kaydederek, şunları söyledi:

”-33 metrede bulunan düden konumlu aktif, yarı aktif ve fosil bölümleri olan bir yerdir. Özellikle ‘Beyaz oda’ olarak anılan bölümler damlataş bakımından zengindir. Yüzeye yakın olan mağara, yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahiptir. Astım ve nefes darlığı olan hastalar için iyi gelir. Kışın sıcak, yazın ise serin olma özelliği vardır. Birinci derecede doğal sit alanıdır.”

  Gökova'da 180 Euroya Lüks Tatil İmkanı (Golden Key Bördübet'te konaklama)Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir