Anasayfa / Şirket Haberleri / Akçansa, Çanakkale Fabrikası’na Atık Isı Geri Kazanım Tesisi Kurdu

Akçansa, Çanakkale Fabrikası’na Atık Isı Geri Kazanım Tesisi KurduÇimento sektöründe faaliyet gösteren Akçansa, sürdürülebilirlik için Çanakkale Fabrikası’na Atık Isı Geri Kazanım Tesisi kurdu.
24 milyon dolar yatırımla kurulan tesis, fabrikada açığa çıkan ısıdan yıllık 105 milyon kWh enerji üretecek. Tesisin açılışında konuşan Sabancı CEO’su Zafer Kurtul, böylece Çanakkale’deki fabrikanın enerji maliyetlerinin yüzde 30’unu karşılayacaklarını söyledi. Bu, Akçansa’nın Çanakkale’de yıllık enerji faturasını 10 milyon dolar azaltacağı anlamına geliyor. Kurtul, Türkiye’nin 75 milyar dolar seviyesindeki cari açığının yüzde 56’sının enerji ithalatından oluştuğuna dikkat çekti. Kurtul, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı, kendi giderlerini, kendi kaynaklarını enerjiye çevirerek karşılaması halinde cari açığın da tehdit olmaktan çıkacağına işaret etti. Şu an için gelişen ülkelerin büyüme rakamlarını aşağı doğru revize ettiğini, 2012’de bu sebeple dünya ekonomisinin yavaşlayacağını belirten Kurtul, “Türkiye yavaşlayacak olan ekonomiden çok az etkilenecek.” dedi. Bu sebeple sektörlerin büyümeye devam edeceğini aktaran Kurtul, çimento sektörünün de altyapı ve konut sektörüne yapılacak yatırımlarla büyümeyeceğini aktardı. Çimento üretiminde dünya altıncısı olan Türkiye, ihracatta ise dünya birincisi. Türkiye, dünya ihracatından yüzde 11 pay alıyor.

Akçansa’nın ortağı HeidelbergCement Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele ise Sabancı Grubu ile orta vadede yeni bir çimento fabrikası yatırımı yapacaklarını ifade etti ve ekledi: “Türkiye gelişen ekonomisiyle Avrupa ülkelerinin dikkatini çekiyor.” ARİF BAYRAKTAR, MEHMET GÜLER ÇANAKKALE
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir