Anasayfa / Şirket Haberleri / Akfen Holding 2013 yılında satın almalarla dikkatleri çekecek

Akfen Holding 2013 yılında satın almalarla dikkatleri çekecekhamdi akinHavalimanından liman işletmeciliğine, turizmden enerjiye kadar pek çok alanda faaliyet gösteren Akfen Holding, özelleştirme ihalelerindeki etkinliğinin yanı sıra 2012 yılında ÎDO’yu satın alması ve TAV Havali-manları’ndaki hissesini Fransız havaalanı işletmecisi Aéroports de Paris’e satarak gündemdeki yerini aldı.

Grup 2013 yılında sürpriz satm almalara hazırlanıyor. Amiral gemisi TAV’daki satışın ardından sermayesini yeni alanlara kaydırması beklenen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 2013 ajandasını satın almalara kanalize ettiğini açıklıyor.

Bu dönemde holding olarak özelleştirme ihaleleri ve yeni satm almalara yoğunlaşacaklarının sinyalini veren Hamdi Akın, “Dinamik bir yapıdayız.

Bizim yeni bir alım yapmamız çok doğal. Dolayısıyla 2013 hem alım, hem satım yılı olabilir. Yapacağımız satın almalar da alt yapı sektöründe hemen her türlü kanalda olabilir” diyor.

“İNORGANİK BÜYÜME YILI”

2013 yılında tekrar bir çıkış trendinin yaşanmasını beklediğini anlatan Hamdi Akın, bu dönemde ucuz paranın stoklanmasmın mantıklı olmadığını ve bu sermayenin ekonomiye bir an evvel katılması gerekeceğini öngörüyor. Akın, “2013 sonu itibariyle sadece Türkiye değil, tüm dünyada inorganik büyüme anlamında bir dönüşüm olacağını düşünüyorum. Yeni fırsatlar gelecektir ve alım satımlar hızlanacaktır. İyi takip edilmesi gereken bir dönem. Biz de bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.
35 yıl önce tek başına çıktığı iş yolculuğunu bugün kızı Pelin ve oğlu Selim Akın ile sürdüren Hamdi Akın, grubu deyim yerindeyse girişim sermayesi gibi yönetiyor. 2013 yılma da bu anlayışla bakan Akın, bugün pek çok şirketin inorganik büyüme hamlesini değerlendirirken, bu yaklaşımını net ortaya koyuyor aslında.

Yeni iş alanlarına rahatlıkla giriyor ve o alanda belli bir noktaya geldikten sonra çıkmayı bir iş modeli olarak gördüğünü belirten Akın, önümüzdeki yıllarda da grubun nasıl ilerleyece^ ğini şu sözlerle özetliyor:

  Tüketici sordu, Liberty Sigorta anında cevapladı

“Şirket üreten bir firmayız. Üretiriz’ ve satarız. Şirketlerin sahibi olmak ve çocuklarımıza devretme gibi bir holding misyonumuz yok. O nedenle şirketler bizim için bir metadan farklı değil. Önemli olan o şirketin çalışanları ve şirketin yaşaması. Bu bir iş yapma modeli. Küçükken de ben bir mal alıp satıyordum. Şirket için de böyle düşünüyorum, giriş ve çıkış fiyatı var. Bir de o şirket başkasına satıldığında daha iyi olacak mı daha fazla istihdam sağlayacak mı bunlara bakıyorum ben. Şirketlerin uzun ömürlü olması sahiplerinin sıkça değişmesine bağlıdır. Şirket sahipleri değişmezse şirketler ölürler…”

ÖNE ÇIKARACAK NEDENLER?

TAV’dan sonra grubun en önemli gelir getiren kurumu Mersin Limanı’nda 150 milyon dolarlık yatırım yapacak.

■    2021 e kadar işletme hakkına sahip oldukları Atatürk Havalimanı’nda üçüncü havalimanı projesi nedeniyle bir mağduriyet yaşamamayı bekleyen Akın, üçüncü havalimanıyla ilgili de girişimde bulunacak.

■    Enerji sektöründeki özelleştirme ihalelerini yakından takip edecek.

■    Özellikle altyapı sektörünün her kanalında olmak üzere yeni satm almalar yapacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir