Anasayfa / Emlak Haberleri / Akıllı Binalar ve Akıllı Evler

Akıllı Binalar ve Akıllı Evler

Akıllı binalar enerji tasarrufuna katkı sağlıyor

AYPRO Mühendislik ve Teknoloji Genel Müdürü Yusuf Noyan Aydın: Akıllı binalar enerji tasarrufuna katkı sağlıyor, yatırımların değerini arttırıyor

Bina otomasyon sistemlerinin en önemli görevlerinden birisinin de enerji tasarrufu sağlamak olduğunu söyleyen Aydın sözlerini şöyle devam etti. “Eğer doğru bir sisteme sahipseniz ısıtma-soğutma, aydınlatma gibi alanlarda ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz.”

Akıllı binalar artık bilim-kurgu değil tamamen gerçek. Evler, işyerleri, AVM’ler, kamu binaları her geçen gün daha da akıllanıyor. Yüksek teknolojili ürünleri ile akıllı ev ve bina otomasyonu sektöründe kısa sürede kendine önemli bir yer edinen Aypro firmasının kurucularından Yusuf Noyan Bey ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yusuf Bey öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

İnşaat yüksek mühendisiyim, iş hayatımızın temelleri 2001 yılında Ankara’da atıldı, 2008 yılından itibaren de Aypro olarak yolumuza devam ediyoruz. Ankara’da inşası yapılan Villa&Villa projesini biz gerçekleştirdik, 41 villadan oluşan yaklaşık 25 milyon USD tutarındaki bu proje birçok açıdan bize fikir verdi diyebilirim. Burada kullanmak için teknolojik ürün araştırmaları yaparken ülkemizdeki sistemleri inceledik ve yetersiz olduğunu düşündük. Daha iyilerini araştırmak için yurtdışında birçok ülkeye ziyarette bulunduk. Amerika, Kanada, Japonya, Çin gibi ülkelerde bina otomasyon ve akıllı ev sistemleri üzerine detaylı incelemeler yaptık. Direkt üreticiler ve yazılımcılarla yaptığımız bu görüşmelerde binayla ilgili bütün konuları bir araya nasıl getirebiliriz ve bir sistem entegrasyonunu nasıl yapmalıyız üzerine yoğunlaştık. Yani diyafon, güvenlik, otomasyon, akıllı ev gibi gelişmiş sistemlere birlikte çözüm üretecek formüller aradık.

ÜLKE GENELİNE YAYILMAYI HEDEFLİYORUZ

Villa&Villa ve diğer onlarca projemiz bizim için çok iyi referans oldu. Üretimin her aşamasında ve sonrasında sahada, garanti süresince ve daha sonrasında ürünlerimizi tanıdık ve geliştirdik. Birlikte kazanalım mantığı ile çalıştık, sonrasında bayilikler vermek yoluyla ülke geneline yayılmayı hedefledik.
Sistemlerin üretimine çok fazla önem ve özen gösteriyoruz. Bir üründe karar vermeden önce tüketici ihtiyaçları konusunda anket yapıyoruz, üretim bandın da mühendislerimizi görevlendiriyoruz, her aşamada kontrol etmek için organize oluyoruz ve uzun süreler birçok farklı teste yapıyoruz. Çok yetkin bir yazılım ekibine sahibiz, bütün yazılımları kendimiz üretiyoruz; Ar-Ge’ ye çok önem veriyoruz. Bu konuda almış olduğumuz ödüller de var. Örneğin bütün panellerimiz Türkçe konuşuyor ve komut alıyor. Özellikle engellilerin hayatını kolaylaştıran bu panellerin geliştirilmesinde sosyal sorumluluk projelerimizden biri olarak “Altı Nokta Körler Derneği” ile birlikte çalıştık.

Firmamızın avantajlarından birisi de diyafondan geliyor olması. Yani biz bu işi en temel noktasından başlayarak öğrendik, sonrasında gelen yeni sistemleri üzerine ekleyerek devam ettik. Yurtdışında birçok ülkeye ihracat yaptık ve çalışmalarımız devam ediyor. Üretici firma olduğumuz için de bütün bu saydığım yüksek özelliklere sahip cihazları son derece uygun fiyatlara müşterilerimize sunabiliyoruz.

Ürün gruplarınız hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Ürün gamımızın başlangıcı olarak, villa tipi olarak adlandırdığımız modellerde ihtiyaçlara uygun çözümler üretebiliyoruz. Burada birçok farklı modele sahibiz. Son dönemde teknolojik gelişmelere paralel olarak kablosuz modellerin sayısı artış göstermekte. Tamamen kablosuz sistemle çalışan modellerimiz olduğu gibi, evde kimse yokken gelenlerin fotoğrafını çekip kaydeden modellerde var. Örneğin aynı cihazda telefon ve interkomu bir arada sunabilirken, başka bir modelde diyafon ve DVR kayıt cihazını birleştirebiliyoruz.

Diğer bir grup olarak dijital apartman tipi diyafon sistemlerini sayabiliriz. Burada ki en büyük farkımız farklı monitörleri birbiri ile çalıştırabilmemiz ve her monitörde bulunan alarm sistemi. Asansör çağırma özelliği de buraya eklenen bir diğer nokta.

GÜVENLİK KONSOLUNDAN ASANSÖR ÇAĞRILABİLİYORGüvenlik konsolumuz Türkiye’de tek, burada da birçok özellik bir arada sunuluyor. Örneğin bir sitenin ana girişinde sorumlu olan güvenlik görevlisini düşünelim. Herhangi bir daireye misafir geldiğinde görevli oturduğu yerden daireyi arayarak kameralar ve monitörler yardımı ile ev sahibinden onay alabilir, misafiri blok kapısına kadar izleyerek ikinci bir işleme gerek kalmadan kapıyı açabilir. Hatta konsol yardımı ile misafir için asansörü bile çağırabilir. Özellikle yeni üretilen ve lüks kategorisine giren binalar için çok uygun olan bu sistemlerin farklı versiyonları tüm binalar için kullanılabilir. Aynı yapının içinde adresli bir yangın algılama sistemi de mevcuttur. Böylece bir yangın meydana gelmesi durumunda hangi katta ya da bölümde olduğu hemen tespit edilebilir.

Konsollarımızın kartlı ve çipli geçiş özelliği var, çiple garajı, depoyu ya da dairesini açtırabiliyoruz. Kart ya da çip kaybolduğunda doğrudan konsol üzerinden silerek yaşanacak olumsuzlukların önüne geçebiliyoruz. Bu özellik piyasada çok az konsolda bulunabilecek özelliklerdendir. Ayrıca bu konsollara alarm sistemine bağlı detektörler de bağlanabilir. Hırsız, gaz, su baskını, yangın, duman, bim gibi detektörlerden gelen bilgiler güvenlik konsolu tarafından değerlendirilebilir.

AKILLI EV SİSTEMLERİNE YOĞUNLAŞIYORUZ

Sloganımız daha iyiyi korumak bizim için çok önemli. Teknolojinin yarıştığı akıllı ev sistemleri çalışmamızın en yoğun olduğu alan. Ürünlerin kontrolünde iPad, Android ve birçok farklı kumandalar kullanılıyor. En başarılı olduğumuz teknolojilerin başında kablosuz teknolojiler olduğunu söylemiştim. Buradaki başarımızın sırrı ise sistemin çift taraflı olarak çalışmasıdır. Yani bir komut gönderdiğinizde o komuta karşılık yapılan işlem size geri dönerek bilgi verir. Örneğin herhangi bir lambayı açtığınızda ya da kapattığınızda size sesli uyarı ile bilgi verilir. Lambalardan biri çalışmıyor ise bu durum yine sesli olarak size bildirilir. Çeşitli senaryolar oluşturabilir ve bunları çok hızlı bir şekilde hayata geçirebilir,evinizden binlerce kilometre uzakta tek tuş ile kontrolünü sağlayabilirsiniz.. Bunlar dışında birçok başka özellikte sistemlerde bulunmaktadır. Örnek olarak klima, ses sistemi ve televizyonun çalıştırılması, IP kameraların uzaktan kontrol edilebilmesi, son derece ekonomik ve zararsız olması, sistemin internetten erişilerek uzaktan kumanda edilebilmesi verilebilir. Sistemlerin tamamı yeni nesil mobil cihazlarla da uyumlu hale getirilmiş durumdadır.

Ürünlerinizde çok fazla özellik bir arada bulunuyor. Piyasada ve müşterilerinizde nasıl karşılanıyor bu durum?

AYPRO TAM BİR ÇÖZÜM FİRMASIDIR

Öncelikle şunu söylemek isterim ki Aypro tam bir çözüm firmasıdır. Müşterilerimiz ve saha çalışanlarımızdan gelen bilgiler sürekli değerlendirilerek gerekli görülenler bir sonraki modellerin standart donanımı haline gelir. Ayrıca ürünü satın alan müşterilerimize kullanacakları özellikler bir bütün olarak teslim edilir, kullanmayacakları özellikleri pasif konumda bırakabiliriz. Daha sonra yazılım güncelleme, program yükleme gibi konulara ihtiyaç duymayız. Yani tüm sistemlerimizin kalitesini yükselterek yaşam kalitesine katkı sağlıyoruz.
Tüm bunların bileşkesi olarak da ürünlerimiz de ne kadar çok özellik varsa bize duyulan güven ve gösterilen ilgi de birlikte artıyor. Kısa sürede kendimizi sektörde kabul ettirebildiğimiz için de piyasa yaptığımız işleri dikkatli bir şekilde izliyor diye düşünüyorum.

Bina otomasyon sistemlerinin gelişimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

KONFOR VE GÜVENLİK İHTİYAÇLARI ARTIYOR

Herkesin bildiği gibi teknolojisinin gelişmesi beraberinde konfor ve güvenlik ihtiyaçları da artıyor. Binalardaki sistemlerde tam buna uygun bir şekilde gelişimini sürdürüyor, evde yaşayan ya da işyerinde çalışanların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda gelişiyor. Örneğin görüntülü diyafon eskiden çok önemli bir konu değilken bugün güvenlik nedenleri ile neredeyse zorunluluk haline geldi. Aslına bakacak olursanız günümüzde bina otomasyon sistemlerinin en önemli görevlerinden birisi de enerji tasarrufu sağlamaktır.  Isıtma, soğutma, aydınlatma, güvenlik gibi ihtiyaçlar giderilirken elde edilecek enerji tasarrufu ülkemiz ve dünyanın geleceği için çok fazla şey ifade ediyor. Eğer doğru bir bina otomasyon sisteminiz varsa ihtiyacınız olduğu kadar ısıtma-soğutma yapabilir, aydınlatmaları en uygun şekilde ayarlayabilir, giderlerde ciddi tasarruf sağlayabiliriz.

İnsanoğlunun yapısında konfora karşı bir eğilim her zaman var olmuştur. Daha rahat ve daha güvenli bir yaşamı istemeyecek kimse yoktur sanırım. Bunların bir sonucu olarak insanlar yaşamlarının çok önemli bir bölümünü geçirdikleri ev ve işyerlerinde konforu artırmaya çalışmaktadırlar. Hatta bunu alışveriş yaptıkları mekanlarda ya da çocuklarını gönderdikleri okullarda da talep etmektedirler.

Yusuf Noyan Bey bütün bu bahsettiğiniz işleri yapmak için farklı bir motivasyona ihtiyaç var. Siz kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?

AYPRO olarak bizim en önemli motivasyon kaynağımız her şeyden önce Ar-Ge ve üretim; ürünlerimiz geliştikçe ve beklenenden daha iyisini yapabildiğimizde çok daha mutlu oluyoruz. İnsanların güvenlik ve konforuna katkıda bulunacak işler yapmakta başka bir etken. Aynı zamanda Aypro bir takım; ben de bu takımın kaptanıyım, antrenörü değil. Takımla birlikte her an sahadayım ve belki de hepsinden çok koşmalıyım, çünkü AYPRO daha iyi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir