Kariyer ve İş

Akıllı patron, kadına kapıyı kapatmaz, açar

CEO Club’ın 2013 toplantıları ‘kadın yöneticiler” paneli ile başladı. Türkiye’nin öncü şirketlerinin yöneticilerinin konuştuğu panel ile başlayan toplantının kapanış konuşmasını yapan Sabancı Holding Başkam Güler Sabancı aklı ve başarıyı isteyen patron ve yöneticilerin başarılı kadınları organizasyona katmaları gerektiğini söyledi.

kadin yoneticiler paneli

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana, GE Türkiye’nin etkinlik sponsorluğunda düzenlenen 2013’ün ilk CEO Club toplantısında, Türkiye’nin öncü şirketlerinin kadın yöneticileri, iş dünyasında kadın yönetici olmayı konuştu.

CEO Club Başkanı Akın Öngör moderatörlüğünde düzenlenen “Kadın Liderler Zirvesi: Yönetimde Kadın Farkı” panelinde; Tat Konserve Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer, AvivaSa CEO’su Meral Eredenk, Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ve Kale Gaıbu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay konuşmacı olarak yer aldı.

Iş dünyasına kadın katılımının son dönemdeki durumu, şirketlerin kadın istihdamı konusundaki yol haritaları ve kadın liderlerin iş dünyasında yarattığı farklann konuşulduğu panelin ardından Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı dikkat çekici bir konuşma yaptı.

“DAHA ÇOK MERAL…”

AvivaSa CEO’su Meral Eredenk’in holding bünyesindeki tek kadın genel müdür olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Sabancı “Daha çok Meral istiyoruz” diyerek bundan sonraki hedeflerinin altını çizdi.

Sabancı Topluluğu’nda toplam çalışanların yüzde 43’ünün kadın olduğunu yöneticiler içinde ise kadın oranının yüzde 31 olduğunu söyleyen Sabancı, bunun yükseleceği sinyalini ise şu verilere vurgu yaparak verdi: “2012’de işe alınanlar içinde kadın oranımız yüzde 45’ti. Atama ve terfilerde de oran yine yüzde 45 oldu. Ben artık bunlan yıllık değil, 1.5 yıldır aylık olarak takip ediyorum.”

Kadın çalışanların daha çok yuka-nlara gelmesini ve daha çok yetkili ol-malannı, karar verici hale gelmelerini beklediklerini söyleyen Sabancı, bu oranın banka, sigortacılık perakende gibi alanlarda daha yüksek olduğunu ancak sanayide biraz daha çalışmalan gerektiğini belirtti.
AKILLI PATRON

Akıllı ve başarıyı isteyen patron ve yöneticilerin başarılı kadınları organizasyona katmaları gerektiğini söyleyen Sabancı “Bana böyle kapı açıldı. Rahmetli Sakıp Bey bana dedi ki ‘Kızım ben kapıyı sana açarım ama içeri girmek, içerde kalmak, başarmak sana kalmış’. Akıllı erkekler işte bunu yaparlar. Bu bazen bir amca, bazen koca, bazen abi, mentor veya patron olabilir. Ben kendi adıma akıllı erkeklerin bunu yaptığına inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerini hatırlatan ve yüzde 6’larda büyüme beklediğini söyleyen Sabancı bu noktada kadınlara çok iş düşeceğinin altını çizdi. “Mecburiyetten düşecek. Ama biz mecburiyetten düşsün istemiyoruz” diye konuşan Sabancı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz eşitlik istiyoruz. Gerçekten yetkinliklerimizle seçilmek istiyoruz. Dolayısıyla kızlarımızı ve kadınlanmı-zı bu işe hazırlamamız lazım. Öncelikli görevimiz bu. Sabancı Vakfı olarak ‘Kızlanmızın ve kadınlarımızın insan haklan’ diyoruz bunun için. Türkiye’de önümüzdeki 10 yıllar bizim yıllarımız olacak. Ama bunları hak etmemiz için çabalamamız gerekiyor.”

KADINLAR VE KÂRLILIK

Gelişen toplumda çalışan ve para kazanan kadınların satın almada karar verici hale geldiğini söyleyen Sabana “İyi bir yönetici olarak en azından müşterileri anlayabilmek için organizasyonlarda kadınlara ihtiyacımız var” dedi. Satın alma kararlarının ev satın alımlannda yüzde 91’ini, arabada yüzde 65, sağlık harcamalarında yüzde 80, bilgisayar alımında ise yüzde 66’stnı kadınların verdiğini söyledi Sabancı. Kadınların şirketlere getirebileceği katkılarla ilgili ise şu verileri paylaştı Sabancı:

“Fortune 500’de en fazla kadın olan ile en az kadın olan şirketler arasında sermaye yatırımının geri dönüşünde yüzde 63’lük fark olduğu görülüyor. McKinsey’nin yaptığı araştırmada kurullarında üç ya da daha fazla kadın üyenin bulunduğu şirketlerin yüzde 80, kadın CEO’su olan şirketlerin ise yüzde 35 oranında daha yüksek sermaye kârlılığı elde ettiği görülüyor. Harvard Business School’un yaptığı 7 bin 280 liderin karşılaştırıldığı iki yıl süren araştırmada 16 kategoride yapılan araştırmada kadın yöneticilerin daha başanlı olduğu görülüyor. Lon-don Business School’un araştırması ise kadın liderlerin şirketlerin büyüme ve kârlılığına olan etkisinin erkeklere göre yüzde 37 daha fazla olduğunu gösteriyor.”

Daha önce CNN International’e yaptığı bir açıklamada “Gelecek yüzyılın kadınların yüzyılı olduğuna inanıyorum” demişti. Yüzyılın beklenmeyeceğini birkaç 10 yılda kadınların etkinliklerini daha da artıracağına inandığını söyleyen Sabancı, dünyada iş ve akademik dünyada kadınların topuk sesinin hızla yükselmesinin bu inancını kuvvetlendirdiğini ifade etti.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu