Teknoloji İnovasyon

Akıllı Taşıma Robotları Üretildi

İş hayatında şirketleri zorlayan stok maliyetine çözüm mucit KOBİ’den geldi. Kocaeli’nde faaliyet gösteren Robast firması, 6 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından depolama sistemlerine büyük kolaylık getiren akıllı taşıma robotları üretti. Firmanın geliştirdiği bu çözüm, Türkiye’de ve dünyanın 80 ülkesinde patentle korumaya alındı. Stok maliyetlerini beş kat aşağıya çeken robotların birçok avantajı var. Yer kazanımı, iş güvenliği ve verimliliği, stok kontrolü ile zaman tasarrufu bunlardan sadece birkaçı. Robast’ın rakiplerinden ayrılan en önemli özelliği ise fabrikalara özel butik işler yapıyor olması. Yurtdışındaki firmalar standart üretim yaparken Robast, her firmanın yerine ve ihtiyacına uygun robotlar üretiyor.
TÜM ALANI KULLANIYOR
Robast Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Demirbaş, sistemin tek personel dışında, herhangi bir insan kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabildiğini belirtiyor. Tüm depolama ve sevkıyat işlemlerinin tam otomatik yapıldığını ifade eden Demirbaş, ürünle ilgili şu bilgileri verdi: “Depolamayı alan kullanarak değil, hacim kullanarak yapıyoruz. Deponun tamamını yapay zekâya sahip robotlarla örüyoruz. Sedece zemini değil tüm alanı kullanıyoruz. Örneğin normalde 5 bin metrekare depo gerektiren bir malzeme için bizim sistemimizde 120 metrekare yeterli olabiliyor. Burada önemli olan ölçü, deponun yüksekliği. Ayrıca bizim en önemli farkımız robotlarımızın ağrılık kaldırma konusundaki gücünde gizli. Şu anda 16 ton çelik ruloyu kaldırıp rafa koyacak robotlar üzerine çalışıyoruz.”

SÖYLEMEK YETERLİ
Robast’ın geliştirdiği sistemlerde depodaki rafların tamamı çalışan personelle sözlü iletişim kurabiliyor. Demirbaş sistemin özelliğini şu sözlerle anlatıyor: “Yapay zekaya sahip raf robotlarına istediğiniz ürünün kodunu söylemeniz yeterli oluyor. Akıllı robotlar aradığınızı anında ayağınıza kadar getiriyor. Öte yandan robotlarımız, işe ve ihtiyaca özel hazırlandığı için, donuk depo, soğuk depo, sıcak depo gibi özel ortamlar için hazırlanabilir. Önemli olan, beklentilerin ve hedeflerin tespit edilmesi. Robotların bozulma istatistikleri de oldukça düşük. Peryodik bakımlarla sistem 7 gün 24 saat çalışabililiyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu