Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Akılsız televizyonlara evlerde yer yok!

Akılsız televizyonlara evlerde yer yok!Akılsız televizyonlara evlerde yer yok!

Önce tüplü televizyonları evlerin kapı çıkışına bırakan teknoloji, şimdi de ince ama akılsız televizyon çağını kapattı. Artık akıllı olmayan, mobil hayat ile entegrasyonu bulunmayan televizyonlar evlere giremiyor. Televizyonların internete bağlanıp ‘akıllanması’ ile birlikte içinde sunulan içerik uygulamaları da yeni bir alanı yarattı.

Akıllı cihazların kullanımı artıkça içerik de önem kazanıyor. Çünkü akıllı cihazların kullanımı ancak zengin içeriklerin sunulmasıyla bir anlam taşıyor. Bu nedenle birçok TV üreticisi, akıllı televizyon serisi ile birlikte yabancı ve yerel içerik sağlayıcılarla anlaşma yaparak birçok hizmeti müşterilerine sunuyor. Dizi, film, oyun, radyo, müzik ve internet bağlantısı üzerinden ulaşılan birçok seçenek akıllı cihazlarla birlikte satılıyor.

Bu nedenle şirketler içerik uygulamaları anlaşmaları konusunda yeni hazırlıklar yapıyor. Çünkü üreticiler, TV, telefon ya da tablet PC’de olduğu gibi içerik konusunda da rakiplerinden farklı bir hizmet sunmak zomn-da.

Artık televizyon sadece yayın akışını takip etmekten çıkıp ‘akıllanarak’ internet bağlantısı olan bir cihaza dönüşüyor. O yüzden artık TV’den yemek siparişi verebilir, diziyi izlerken durdurup, sonra başlatabilir, oyun oynayabilir ve kısa mesaj bile gönderebilir duruma gelindi.

Samsung, Philips, LG, Sony gibi dünya devleri globalde verdiği içerik hizmetlerinin yanı sıra Türkiye’de yerli ortaklıklarla da işbirliği yapıyor. Yerli şirketlerden Vestel de akıllı TV serisini birçok içerikle birlikte sunuyor. TTNET ise artık dört cihazdan birçok içerik sunabilen bir platfonn haline geldi. Peki hangi şirket hangi içerik sağlayıcılarla işbirliği yapıyor?

Samsung; Saran Holding, Yayıncılar Birliği, MÜYAP gibi kuruluşlarla işbirlikleri yaptığı gibi Yemeksepeti, Sahibinden.com. CNN Türk ve National Geographic gibi şirketlerle de ortak çalışmalar gerçekleştiriyor. En çok rağbet gören içerikler ise mobilde oyun ve bilgi servisleri. TY’de ise YouTube gibi, video hizmetleri.

MOBİLİN YÜKSELİŞİ
Mobil hizmetlerde oyun ve ücretli uygulama kullanımının artmasına bağlı olarak gelirlerin yükseleceğini tahmin ettiklerini söyleyen Samsung Electronics Türkiye Dijital Pazarlama Müdürü Ömer Suner, “Smart TV çok yeni bir platform olduğundan ötürü henüz bir gelir beklentisi yok. Ancak mobilin yükselişi TV tarafını da etkilediğinden TV’de de bu yıldan itibaren gelir artışı olacağını öngörüyonız. Önümüzdeki dönemde elimizde mevcut olan içeriklerimizi geliştinne-yi ve tüketicilerimize başka hiç bir yerde bulamayacakları bir dijital eğlence platformu sunmayı hedefliyoruz” diyor.

Samsung, premium video servisi Samsung Smart Sinema ile dijital yayın servisi, Samsung eKitap, müzik servisi Mobil MP3 ve oyıın ile uygulama arşivi İndiroid’i sunuyor. Samsung, Saran Holding’le gerçekleştirdiği anlaşma kapsamında; Wamer Bros, Walt Disney ve RHI Entertainment içerikleriyle 200 film, 150 bölüm dizi ve 150 çizgi filmi de sunacak.

  Akınsoft Şirketi Yerli Robot Geliştirdi (Akıncı 1)

YENİ UYGULAMALAR

LG ise Digitürk ile LlG TV’yi ve Garanti Bankası uygulamasıyla ise fi-nans piyasalarını televizyonlara taşıyor. “LG Electronics Türkiye Smart TV Müdürü Aytek Dorken, “Sosyal paylaşım ağlanna girebildiğiniz gibi, her geçen gün zenginleşen Smart Menü’den müzik programlarını indirebilecek, hatta ilerleyen zamanlarda yemek siparişi bile verebileceksiniz” diyor.

Philips Smart TV’de sunulan içerikler Catch Up, VOD ve Infotainment olmak üzere üç kategoriden oluşuyor. Catch Up; izleyiciye televizyon kanal-lannın yayınlamış olduğu dizi, program ve haber gibi yayın akışlarını geriye dönük izleme olanağı sunuyor.

VOD’ta ise izleyici küçük bir ücret karşılığı yerli ve yabancı film arşivinden film kiralayıp izleyebiliyor. Hava durumu, yol durumu, oyun, radyo gibi tüm uygulamalar Infotainment’de bir araya geliyor. Philips, yakın tarihte ilgi çekeceğini düşündüğü spor, çocuk programları ve hava durumu gibi konularda yeni isimlerin yayında olmasını planlıyor.

SONY’NİN HAMLELERİ

Sony’nin ise Türkiye’de eğlence sektörü şirketi Mars Entertainment Group ile Nisan 2010’dan bu yana devam eden 3D film gösterimleri işbirliği bulunuyor. Bunun yanı sıra Digitürk ile yaptığı işbirliği kapsamında 3D maç gösterimi gerçekleştirdi.

Sony, yeni görüntü işlemcisi X-Reality sayesinde internet video içeriklerinde, YouTube, Facebook ve DailyMotion başta olmak üzere 20’nin üzerinde servisi sunuyor. Ayrıca Skype uygulaması ile TV üzerinden internet üzerinden görüşme olanağı sunuyor. Sony’nin içerikte sunduğu bir diğer alan da oyun dünyası.

Televizyon, tablet ve telefon üreticilerinin anlaşmalarının yanı sıra artık TTNET de büyük içerik sağlayıcılardan biri haline geldi. Tivibu Ev, Tivibu \Veb ve Tivibu Cep ürünleriyle televizyon, bilgisayar, telefon ve tablet olmak üzere döıt ekranda birden içerik sunabiliyor. Seç izle ile kullanıcının paketine göre farklılık gösteren binlerce içerik isteğe bağlı izlenebiliyor. Tekrar İzle ile ise diziler ve TV programlan yayınlandıktan sonra bir hafta süreyle kaydediliyor.

Özellikle televizyon ekranına getirdikleri yenilikleri sürdüreceklerini söyleyen TTNET Dijital Medya Pazarlama Direktörü Yaman Alpata, “înteraktif televizyon deneyimi giderek yaygınlaşıyor. Tivibu Ev’in Sosyal TV uygulamasıyla artık televizyonu başındaki arkadaşınıza seyrettiğiniz filmi önerebiliyor, doğaldan kendi televizyonunuza SMS atarak talimat verebiliyorsunuz. Yaygınlaşan Smart TV’lere Tivibu servislerini taşımak da yeni projelerimiz arasında yer alıyor” diyor.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir