Anasayfa / Şirket Haberleri / Akıncı Group, Tarımsal İlaçlamada Organik Çözümlere Odaklandı

Akıncı Group, Tarımsal İlaçlamada Organik Çözümlere Odaklandı

MALATYA – Modern tarım teknolojilerinin ve organik tarımın yaygınlaşması için, Malatya merkezli faaliyetlerini sürdüren Akıncı Group şirketlerinden Fipa Ekolojik, tarımsal üretimde kalıntı sorunun ortadan kaldıracak organik ilaçların Türkiye’de yaygınlaştırılması için harekete geçti. Güney Koreli Ekowin firmasının dünyanın bir çok ülkesinde pazarlanan organik ilaçlarının Türkiye distribütörlüğünü alan Fipa Ekolojik,Türkiye’de zirai ilaç pazarında yüzde bir seviyesinde olan organik ilaçların payını artırmayı hedefliyor.

Malatya’da 1997 yılından beri tarım sektöründe hizmet verdilerini ifade eden Fipa Ekolojik Genel Müdürü ziraat mühendisi Mustafa Akıncı, “Tarımda bir grup şirketiyiz. Çiftçinin ihtiyacı olan her türlü tarımsal girdiyi, bilgi ve birikimi bünyemizde bulundurarak hizmet veriyoruz. Temel hedeflerimiz arasında doğa ve insana zarar vermeden sürdürülebilir üretim yapmak var. Bu alanda her türlü yeniliğe açık durumdayız. Sürekli Ar- Ge çalışmaları yapıyoruz. Son olarak grup şirketlerinden Fipa Ekolojik Tarım Limited Şirketi, Güney Koreli Ecowin firmasının ürettiği ve Amerika, Fransa, Çin gibi birçok ülkede pazarladığı organik ilaçların Türkiye distribütörlüğü hususunda anlaşma imzaladı.Bu anlaşma ile Türkiye çiftçisine ve tarımına önemli ürünler kazandıracağız” diye konuştu.Malatya Valisi aracılığıyla tanıştıkları Ecowin firması yetkilileri ile yaptıkları ön görüşmelerinden sonra, geçtiğimiz eylül ayında Güney Kore’deki Ar-Ge ve üretim çalışmalarını inceleme fırsatı yakaladıklarını kaydeden Akıncı, “İncelemelerde bilgi sahibi olduktan sonra ürünlerin numunelerini getirttik ve öncelikle Antalya-Mersin bölgelerinde, seralarda sebze üretiminde deneyerek sonuçlarını gözledik. Denemelerimiz sonucunda, insana ve çevreye hiçbir olumsuz etkisi olmayan, ürünlerde kalıntı bırakmayan Ecowin ürünlerine ülke olarak gerçekten ihtiyacımız olduğunu gördük. Yaptığım bu ziyaret ve çalışmalardan onlar da çok memnun oldu. Güney Kore’den Türkiye’ye uzanan distribütörlüğün imzalarını Malatya’da atmış olduk” şeklinde konuştu. Türkiye’de toplam zirai ilaç pazarının 600 milyon dolar civarında olduğunu, bunun içinde organik ilaçların (bio-pestisit) payının henüz yüzde bir kadar olduğunu kaydeden Akıncı, “Ancak önümüzdeki 10-15 yıllık bir sürede bu payın yüzde 20′ lere kadar çıkmasının bekliyoruz. Bu yönde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çeşitli çalışmaları da var. Tarımsal üretimde bio-pestisitlerin kullanımı ne kadar yaygınlaşırsa, doğal denge ve ekolojik sistem en iyi şekilde korunacak, ayrıca gerek bizler, gerekse gelecek nesillerimiz o kadar sağlıklı bir hayat sürecek”dedi.

Kasım ayında piyasaya sunacağız

Halen Türkiye’ye getirecekleri yeni tarımsal ürünlerin ruhsatlandırma ve prosedür işlemlerini yürüttüklerini ifade eden Akıncı “Kasım ayında birkaç ürünü piyasaya sunmayı hedeflemekteyiz. Ürünler seracılık, açık tarla sebzeciliği, endüstri bitkileri ve meyvecilik başta olmak üzere tarımın tüm alanlarında etkin olarak kullanılabilecek ve tamamen organik olup hiçbir kalıntısı ve yan etkisi olmayacaktır. Getireceğimiz ürünleri Türkiye’nin birçok noktasında pazarlamayı hedeflemekteyiz ancak ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde yani seracılığın ve sebze üretiminin yoğun olduğu alanlarda pazarlamayı planlıyoruz”açıklamasını yaptı.

Malatya’da da üretim yapabiliriz

Fipa Ekolojik Genel Müdürü Mustafa Akıncı, ilerleyen dönemlerde uygun koşullar oluştuğunda bu ürünlerin Türkiye’de ve özellikle Malatya’da üretilmesi için Ecowin firması ile bir de iyi niyet anlaşması imzaladıklarını belirterek, “Bu ürünlerin üretimi Türkiye’de gerçekleştirildiği taktirde, ülkemize önemli bir katma değer sağlayacağını düşünüyoruz. Halihazırda var olan organik gübre üretimlerinin yanında aynı fabrikada organik ilaç imalatı da yapıldığında, bitki besleme ve zirai mücadele alanında çok önemli bir konsept bütünlüğü sağlanacağız” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir