Anasayfa / Şirket Haberleri / Akümülatörden çıkan girişimcilik enerjisi

Akümülatörden çıkan girişimcilik enerjisientel enerjiAkümülatör sektöründe köklü bir geçmişe sahip olan Entel Enerji, dünyanca ünlü akü markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. Yuasa, Haze, D.I.D gibi markaları bünyesinde bulunduran şirket, Belçikalı premium su markası 5PA Reine ve yenilebilir oyun hamuru Alman Yummy Dough’tan sonra HollandalI Original First Tea’yi de tüketicilerle buluşturacak. Şirketin faaliyet yürüttüğü akü sektörleründe kendi markası da bulunuyor.

1990 yılında Elektronik Yüksek Mühendisi Nadir Zeren tarafından kurulan Entel Enerji, hem distribütörlüğünü yapmakta olduğu hem de kendi markası olan ürünler ile farklı kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına alternatif çözümler üretiyor.

Geniş ürün yelpazesi ile akümülatör sektöründe köklü bir geçmişe sahip olan şirket, dünyanın en büyük akü üreticisi Japon Yuasa markasının endüstriyel akü grubunun Türkiye ve Türki Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürütüyor.

Pazardaki potansiyelin fark edilmesiyle birlikte 2004 yılında aynı markanın otomotiv, motosiklet ve marin akü gruplarını da ürün yelpazesine ekleyen şirket, kendi ürünü olan ‘Select’ markalı aküleri de bünyesinde bulunduruyor. 2006 yılından beri dünya çapında hizmet veren Haze akülerinin de Türkiye distribütörlüğünü de üstlenen şirket aynı yıl, pazardaki boşluğu fırsata çevirerek dünya lideri olan D.I.D motosiklet zincirlerinin distribütörlüğünü de bünyesine dahil etmiş bulunuyor.

Zamanla farklı alanlarda da ithalata başladıklarını belirten Entel Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahucan Zeren Çeken, “Mesela babamız bir su markasını ithal etmenin hayalini kuruyordu.

Bu nedenle 2009 yılında Mine Su isimli şirketimizi kurduk ve Belçika’nın ünlüsü markası SPA Reine’in ithalatına başladık. Ardından yenilebilir oyun hamuru Alman Yummy Dough’u eylülde pazara sunduk” diye anlatıyor. Çeken, son olarak HollandalI organik çay markası Original First Tea’yi tüketicisiyle buluşturduklarını, pazarda tek olan ya da bir özelliğiyle diğerlerinden ayrışan markaları ithal etme stratejisinde olduklarını sözlerine ekliyor.

Premium suda iddialı

2009 yılından beri Türkiye’de satışı yapılan SPA Reine’in Türkiye distribütörlüğünü Mine Suyu işletmeleri yapıyor. Belçika’nın Ardennes Bölgesi’nde koruma altına alınmış 13 bin hektarlık havzada üretilen Premium su markası SPA Reine, 1583 yılından günümüze uzanan hikayesiyle ‘dünyanın şişelenmiş ilk suyu’ unvanına sahip. Yılın iki yüz gününde yağmur ve kar yağışlarıyla beslenen el değmemiş bir tabiattan kaynaklanan SPA Reine, saf ve dengeli mineral yapısı ve düşük sodyum içeriği sayesinde her yaş için ideal bir doğal kaynak suyu olma özelliği taşıyor. Dünya üzerinde tek çatı altında günde l milyon litre su şişeleyen tek tesis olma özelliğine sahip olan SPA Reine tesislerinden, başta Fransa, İngiltere ve Almanya olmak üzere dünya çapında otuzdan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor.
Türkiye’de yıllık 47 tonluk satışları olduğunu söyleyen Çeken, “Bizim dışımızda bu segmen-te iki premium ithal su markası daha var. Türkiye’de 300’den fazla yerli su markası var ve onların yanında bizim pazar payımız çok küçük. Fiyatımız onlara göre oldukça yüksek. 0.50 litrelik ambalajımız mesela 3.5 lira. Bu yıl 1 litrelik cam şişeleri de getireceğiz. Su alanında yüzde 10’luk büyüme hedefliyoruz” diye anlatıyor. Macro Çenter, Carrefour, Real gibi ulusal zincir marketler, gurme şarküteriler, e-bebek, Taffy Baby gibi hamile ve bebek ürünleri satan konsept mağazalardan satılan SPA Reine, çeşitli beş yıldızlı otellerde de bulunuyor.

  İzmir Hilton yenilendi

75 noktaya ulaşacak

Şirket, 2007’de Almanya’da ‘En iyi Tat Ödülü’, 2010’da Avustralya’da ve Çin’de ‘Yılın En iyi Oyuncağı Ödülü’, 2011’de ise Japonya’da ‘En iyi Hobi Ödülü’nü kazanan yenilebilir hamur eğlencesi Yummy Dough’u da Türkiye pazarına sokmuş bulunuyor. Hayal gücü ve beceriyle tasarlanan şekilleri, ister fırında pişirerek ister pişirmeden yiyebilme imkanı sunan Alman Yummy Dough ile çocuklar becerilerini geliştiriyor. Kırmızı, sarı, mavi ve yeşil olmak üzere dört farklı renk alternatifiyle toz halinde sunulan hamur çeşitleri, su katılarak hazırlandığı için taze kalıyor ve çocuklar için zararlı olabilecek hiçbir koruyucu madde içermiyor.

3 yaşından itibaren tüm yaş grubuna hitap eden ürün, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın izniyle ithal edilen ve içeriğinde buğday unu, şeker, yumurta tozu, buğday nişastası, glikoz şurubu, pancar, nişasta, zerdeçal ve süt proteini gibi günlük hayatta tüketilen gıda ürünlerini barındırıyor. Almanya’nın en büyük hamur karışımı üreticilerinden RUF Lebensmittelwerke KG, Ouakenbrück tarafından üretilen YummyDough’un ilginç bir hikayesi olduğunu belirten Çeken, şöyle anlatıyor: “Firma sahibinin iki kızı var. Küçük kızı sürekli oyun hamurlarından yiyecek şekilleri yapıp yemek istiyor. Kızıyorlar ve yememesini söylüyorlar. Bunun üzerine yenilen oyun hamuru yok mu diye araştırıyor internette. Hiç yapılmadığını görünce de İT sektöründen çıkıp bu alana giriyor. Biz dünyada tek olan bu üründen çok etkindik ve geçen eylülde Türkiye pazarına sunduk, ilgiden çok memnunuz. Bu yılı markanın tanıtımına ayırdık. Şu anda Türkiye’de 40 noktadayız, altı ay sonra 75 noktaya ulaşmayı hedefliyoruz.”

Hollandalı çay markasını getirdi

Mine su İşletmeleri’nln ithalatını yaptığını yeni markası ise Hollandalı Original First Tea.

Şirket, yüzde 100 organik olmakla birlikte özel ambalajı, ipek organze poşetiyle şık sunumu ve 27 farklı tatta çeşidiyle her damak zevkine hitap eden alternatifler sunan bu çay markasının; otellerde, kafelerde, restoranlar ve niş satış noktalan ile perakende satış noktalarında tüketiciyle buluşacak. Sürekli genişleyen ürün gamı ve aksesuarları ile çay tutkunlarına ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Çeken, şöyle devam ediyor:

“Markanın üç line’ı var ve birçok Avrupa ülkesinde çok iyi tanınıyor. Prosedürler nedeniyle Türkiye’ye getirmekte oldukça zorlandık. Çünkü çayı sadece Rize ihtisas gümrüğüne getirebiliyorsunuz. Rize’de liman olmadığı için önce Trabzon’a oradan kara yoluyla Rize’ye getirip, gümrüklemesini yapıp İstanbul’a getirdik. Bu çayların bir sunum konsepti ve kendi demlik ve fincanları var. Onları da getirdik. Uzun uğraşlar sonucunda çaylarımızı pazara sunduk. Fiyatlarımız 11 – 64 TL arasında değişiyor.”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir