Haberler

Alarko Carrier’ın “Klima Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”

Alarko Carrier’ın “Klima Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”

Alarko Carrier’ın “Klima Kullanım Alışkanlıkları Araştırması” sonuçlarına göre Türk halkının % 85’i bulunduğu mekanı soğuturken klimayı yanlış kullanıyor.

ERA Research tarafından, 15 ilden 815 kişi ile görüşülerek yapılan araştırma sonuçlarına göre; klima kullanımında öne çıkan en önemli yanlış, bulunulan mekanı soğuturken, klimayı normal oda sıcaklığı olan 23-24oC yerine 18oC’ye düşürerek kullanmak. Araştırma sonuçlarına göre, halkın %79’u klima kullanırken sıcaklık ayarlamada ortamı birden soğutma yoluna giderek hastalığa davetiye çıkarıyor.

Evliler, bekarlara göre iki kat fazla klima kullanıyor

Halkın %64’ünün klimasız ortamlarda, kendini rahatsız ve mutsuz hissettiğini ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre, klima, evlerde “olmazsa olmaz” eşyalar arasında yer alıyor.Klimayı hem ısıtma hem soğutma için kullanan kişi yüzdesinin %60’ı bulduğunun ortaya konulduğu araştırma sonuçlarına göre, evdeki kişi sayısı arttıkça klima kullanımı da artıyor.

Bekarlarda klima kullanım oranı %28 iken, evli ve çocuklu ailelerde bu oran %67’ye kadar yükseliyor.

“Klima hasta eder”

Araştırmaya katılanlar arasında %84’le en yaygın görüş “klimanın yanlış kullanımda hasta ettiği” olurken, “klimanın her durumda hasta ettiği” görüşünü savunanların oranı ise %8,7.
Yazın sıcak havalarda bulundukları ortamın klimasız olmasından rahatsız olmayanların oranı %30 iken klimasız ortamı tercih edenlerin oranı ise %5.

Klima kullanımında doğru ve yanlışlarBir Yorum

  1. Alarkonun yapmış olduğu doğru bir araştırma açıkcası. Herpimiz odaya girer girmez en düşüğe ayarlıyoruz. Bu durumda carrier klima güzel bir araştırma yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu