Anasayfa / Haberler / Aldo Romano 21-22 Ocak’ta İKSV Salon’da

Aldo Romano 21-22 Ocak’ta İKSV Salon’da
Aldo Romano 21-22 Ocak’ta İKSV Salon’da

1941’de İtalya, Belluno’da doğan sanatçı, 1950’lerde ailesiyle birlikte Fransa’ya taşındı. O yıllarda profesyonel şekilde hem davul hem de gitar çalıyordu. Romano’nun yıldızı 1963’te Don Cherry’le çalışmaya başlayınca parladı. Steve Lacy’le bir albüm kaydetti ve Dexter Gordon’un turnesine eşlik etti.

Daha sonra François Jeanneu ve Jean-François Jenny-Clark, Michel Graillier, Henri Texier gibi isimlerle birlikte çalıştı.

1971’de en az davul kadar iyi çaldığı gitardan da hareketle bir rock grubu kuran Romano,
80’lerde Paolo Fresu, Franco D’Andrea ve Furio Di Castri ile birlikte kurduğu ‘Italian Quartet’ ile büyük başarı yakaladı. Kariyeri boyunca davulu onun için her zaman yepyeni tınılar keşfedeceği bir araç oldu. Kendini müzikal tanımlamalarla sınırlandırmayan Romano rock’tan klasiğe, Latin-Amerikan ezgilerine ve aryalara kadar pek çok tınıdan beslendi.

İtalyan kökenli Fransalı piyanist Michel Petrucciani’nin kariyerine başlamasında önemli rol oynayan Romano, 2004’te Jazzpar ödülünü kazandı.
Yarım asırlık bu müzik çınarı 21-22 Ocak’ta İKSV Salon’un misafiri olacak. Kaçırmayın!

Aldo Romano Trio
Aldo Romano – Davul
Baptiste Trotignon – Piyano
Joachim Govin – Kontrbas

İKSV Salon?
21-22 Ocak 2011 Cuma – Cumartesi
22.30

A.K. Müzik Hakkında:

A.K. Müzik Yapım Organizasyon, 6 Mayıs 2000 tarihinde Ayşe Nur Küçüköncü ve Kerim Selçuk tarafından başta müzik olmak üzere kültür ve sanat alanında düzeyli ve kaliteli faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmuştur. 2002 yılında, klasik müzik alanında önemli bir arşive sahip bulunan Supraphon firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Ardından çağdaş ve klasik müzik alanında uzmanlaşan Schott-Wergo firmasının Türkiye temsilciliğini yapmaya başlamıştır. Bu iki firmayla birlikte birçok albüm Türkiye’de ilk defa müzikseverlerle buluşmuştur.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir