Anasayfa / Haberler / Alışveriş çılgınlığı AVM’leri coşturdu

Alışveriş çılgınlığı AVM’leri coşturdu

Alışveriş festivallerinin 3-5 yılda ciddi bir yere oturacağını öngören Capitol AVM Genel Müdürü Cemil Kent, etkinlik süresince Capitol’ü günde 42 bin kişinin ziyaret ettiğini söylüyor


İstanbul Shopping Fest’ten alnının akıyla çıkan AVM’ler, kredi ve banka kartlarıyla alışverişten toplam 1 milyar 189 milyon TL ciro elde etti.

Bankalararası Kart Merkezi’nin raporuna göre bu rakam bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında İstanbul’daki AVM’lerin cirosunun yüzde 21 artmış olduğunu gösteriyor. Festivalden elde edilen toplam ciro ise 8.1 milyar TL. Anadolu yakasının ilk AVM’si Capitol Alışveriş Hizmetleri Tic. A.Ş.’nin Genel Müdürü A. Cemil Kent de İstanbul Shopping Fest’in alışverişi hızlandırdığını söylüyor. “Sezon başı olmasından dolayı indirimler ciddi anlamda satışa yansıdı. AVM lerin yüzde 95’i de bundan payını aldı” diyen Kent, satışlardan çok etkinliğin devamlı ve sürekli olmasının önemine dikkat çekiyor. Capitol’ün günlük ziyaretçi sayısının 35 bin civarında olduğunu belirten Kent, bu rakamın festivalin ilk zamanlarında yüzde 5 -10, ilerleyen günlerde ise yüzde 20 arttığını dile getiriyor.‘Kariyer yolu perakendeden geçer’
Perakendede 20 yılı aşan süredir çeşitli pozisyonlarda görev yapan Cemil Kent, bu sektörü geçici bir iş sahası olarak görmek yerine sabredip yükselmeyi seçmiş. Kariyerine kendi tabiriyle ‘satışçı’ olarak başlayan Kent, sonrasında Boyner, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Galleria bünyesindeki Printemps ve YKM’de çalışmış. Yıl içinde açılacak 25 yeni AVM’nin 35 bin kişiye istihdam sağlaması açısından önemli olduğunu vurgulayan Kent, AVM açmak için İstanbul’un Avrupa yakasında yer kalmadığını düşünüyor ve ekliyor: “Bu iş artık Anadolu yakasında büyüyecek herhalde. Yoksa birbirimizin müşterisini çalmış olacağız.”

‘Satılan mal artık geri alınıyor’
Perakende sektörünün her geçen gün gelişip değiştiğini söyleyen Kent, artık müşteri memnuniyetinden çok, müşteriyi tutmanın önemli olduğu kanaatinde. “15 sene önce mağazalarda satılan mal geri alınmaz diye tabelalar vardı. Ama artık böyle bir şey yok” diyen tecrübeli yönetici, geri alınan ürünlerin yüzde 55-60’ının -defolu olmadıktan sonra- satışa geri döndüğünü belirtiyor. İade oranı yüksek firmaların bu durumu telaşla karşılamalarını anlamadığını dile getiren Kent, “Bu müşterinin hala seninle iletişim halinde olduğunu gösterir. Ya hiç gelmeseydi” diyor.

Haydi Marmaralılar staja!
Toplam 135 mağaza ve bin 700’e yakın çalışanla hizmet veren Capitol’ün kapıları yeni mezun ve mezun olmaya aday gençlere de açık. Öğrencilerin AVM’de staj yapmaları ve eserlerini sergilemeleri konusunda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’yle işbirliği yaptıklarını söyleyen Cemil Kent, “Öğrenciler, halkla ilişkiler, satın alma ve pazarlama departmanlarımızda bir hafta ya da bir ay süreyle staj yapıyorlar” diyor. Gençler ayrıca “Sevgililer Günü” gibi konsept günlerde de AVM’nin orta alan süslemelerini hazırlıyormuş.

Elif AKIN
elif.akin@sabah.com.tr
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir