Anasayfa / Kariyer ve İş / Alışveriş Merkezi Yöneticilerine İhtiyaç Artacak

Alışveriş Merkezi Yöneticilerine İhtiyaç ArtacakProfesyonel Alışveriş Merkezi Yöneticilerine İhtiyaç Artacak, Türkiyede Kaç Alışveriş Merkezi Bulunuyor, Türkiyedeki Alışveriş Merkezi Sayısı, Türkiyedeki Avm Sayısı, Türkiyedeki Alışveriş Merkezleri Kaç Kişiye İstihdam Sağlıyor, Alışveriş merkezi yöneticiliği.

Türkiye’de 275 alışveriş merkezi bulunuyor. Sektör, ortalama 250bin kişiye istihdam sağlıyor. 2014’e kadar alışveriş merkezi sayısının 450’ye çıkacağı tahmin ediliyor. Hem alışveriş merkezi yöneticilerine hem de sayıları hızla artan sitelerden dolayı tesis yöneticilerine ihtiyaç artıyor.

Bir alışveriş merkezinde büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 1.250 kişi çalışıyor. Türkiye’de 275 alışveriş merkezi yaklaşık 250 bin kişiye iş imkanı sağlıyor. 2014 yılı sonuna kadar sayılarının 450’ye ulaşması beklenen alışveriş merkezlerine bilhassa yönetim kademesinde eleman bulmak zorlaşıyor. Alışveriş mezkezlerine danışmanlık hizmeti veren KDM Alışveriş Merkezleri Kiralama ve Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti. Genel Müdürü Murat İzci, “Alışveriş merkezi yöneticisi ve yardımcısı pozisyonu çok zor yetişiyor. Eleman ihtiyacını genelde katlı mağazacılıktan ve marketçilikten, yani gıda perakendeciliğinden sağlamaya çalışıyoruz ama sektörün çok ciddi sayıda elemana ihtiyacı var. Tabii sadece alışveriş merkezi yöneticisi gibi bakmamak lazım. Artık profesyonel site yönetimleri, tesis yönetimleri de çok ön planda. Bütün olarak baktığınızda sektörün kalifiye, bu işi meslek olarak görecek ciddi sayıda insana ihtiyacı var.”
Halkla ilişkileri iyi olan kişiler aranıyor

Bir alışveriş merkezinin yönetim kadrosunda alışveriş merkezi genel müdürü, genel müdür asistanı, teknikten sorumlu müdür, muhasebeden sorumlu müdür, müşteri ilişkilerinden sorumlu bir müdür, pazarlamadan sorumlu müdür ve işletmeden sorumlu müdür yer alıyor. İşletmede; güvenlikten temizlikten, bahçe bakım, yemekhaneden sorumlu kişiler ayrı. Sayı değişken olmakla birlikte yönetim kadrosu, eğer merkezden bir yönetim ekibi söz konusuyla 15 civarında kişi ile sınırlı olabiliyor, diğer türlü ortalama 40 civarı kişi oluyor. Son dönemde merkezden yönetilen alışveriş merkezi sayısında artış var.

  Çalışanlara Emir Komuta Zincirini Hatırlatın

Bir alışveriş merkezi yöneticisinin sorumlulukları ticari gayrimenkulün değerini muhafaza edip, hatta yükseltmek, kiracı ile yatırımcı arasında doğru bir köprü kurmak, doğru yönetmek, doğru etkinliklerle alışveriş merkezine doğru insanı getirmek ve AVM imajını doğru temsil etmek.

Alışveriş merkezi yöneticiliğinin çok keyifli, saygınlığı olan bir iş olduğunu söyleyen İzci, “Çok gelecek vadeden bir iş, perakende sektörü de tesis işletmeciliği de inanılmaz bir hızla büyüyor. İyi bir eğitimin yanı sıra halkla ilişkileri iyi olan, gülümsemeyi bilen, analitik düşünen herkese çok ciddi bir gelecek olduğunu düşünüyorum” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir