Anasayfa / Kariyer ve İş / Almanyada Yaşayan Türk İşsiz Sayısı

Almanyada Yaşayan Türk İşsiz SayısıAlmanyada Yaşayan İşsiz Türkler

Almanya’ya 50 yıl önce iş için giden Türklerin, bugünün Almanyasında en büyük sorunlarının başında işsizlik geliyor. Almanya’da yaşayan yaklaşık 1 milyon 630 bin Türk’ün, 146 bin 427’si işsiz.

AA muhabirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Berlin Çalışma Müşavirliği ve Federal İstatistik Dairesi verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, genel işsizlik oranı yüzde 6,3 olan Almanya’da, Türklerin işsizlik oranı da yüzde 22,2’yi buluyor.

Göçün 50. yılında Almanya’da Türkler artık dördüncü nesilleri ile varlıklarını devam ettirirken, doğum oranının Türk vatandaşları arasında yüksek olması, aile birleşimi kapsamında Türkiye’den yeni göçlerin olması, çocukların eğitim durumları göz önünde bulundurularak Türkiye’ye ilk etapta geri dönmek istememeleri nedeniyle, bu ülkede yaşayan Türk nüfusu giderek arttı.

Almanya’da yaşayan Türklerin sayısı 1 milyon 629 bin 480 kişiyi bulurken, bu sayının 852 bin 633’ünü erkek, 776 bin 847’sini de kadın nüfus oluşturuyor. Alman vatandaşlığına geçmiş Türk kökenlilerin sayısı da 805 bin 750 civarında bulunuyor.

Bu ülkede yaşayan Türklerin istihdam ve ekonomi içindeki yerlerine bakıldığında, birinci kuşak Türk göçmenlerin, istisnaları olmakla birlikte, herhangi bir mesleki eğitime ya da beceriye gereksinim duyulmadan istihdam edilebilecek sektörlerde çalışmak için Almanya’ya göç eden kişilerden oluştuğu görülüyor.
Dünyadaki teknolojik değişimin sonucu olarak daha çok teknik ve mesleki eğitimi gerektiren istihdam alanlarının açılması ve küresel ekonominin olumsuz gelişmelerine paralel olarak işsizliğin artması, Almanya’da da belli değişimlere yol açtı. Üretime dayalı bir ekonomik sisteme sahip olan ülkenin, üretim maliyetini azaltmak için tesislerini insan gücü gerektirmeyen otomasyon sistemine geçirmesi, vasıfsız iş gücüne olan ihtiyacı da azalttı.

Bu gelişmelerin etkisiyle, bugünün Almanyasında Türklerin en önemli sorunlarının başında işsizlik gelirken, Almanya’daki Türk işsiz sayısı da 146 bin 427’ye ulaştı. Genel işsizlik oranı yüzde 6,3 olan Almanya’da, Türk vatandaşları arasındaki işsizlik oranı da yüzde 22,2’yi buluyor.

  Türkiye’deki Genç Profesyoneller

Ülkede yaşayan yabancı işsizlerin sayısı 462 bin 46 iken, yabancılar arasındaki işsizlik oranı yüzde 31,6 ile en yüksek olan grubu, Türkler oluşturuyor.

OLUMLU GELİŞMELER DE MEVCUT

Almanya’da yaşayan Türkler için bu olumsuz tablo mevcut iken, ekonomik alanda olumlu gelişmeler de bulunuyor.

Türk firmalarının Almanya’daki yatırımları 8 milyar avroyu bulurken, 50 yıllık süreçte bu ülkedeki Türk işverenlerin sayısı da 70 bine ulaştı. Türk işletmelerin yıllık cirosu 33 milyar avro iken, bu işletmeler 360 bin kişilik istihdam sağlıyor.

Bu arada, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına ait bazı sayısal veriler ise şöyle:

Almanya’da yaşayan Türklerin sayısı: 1.629.480
.Erkek: 852.633
.Kadın:776.847
Alman vatandaşlığına geçmiş Türk kökenlilerin sayısı: 805.750
Çalışan Türklerin sayısı: 474.382
.Erkek: 330.401
.Kadın: 143.981
Bağımsız çalışan Türklerin sayısı: 70.000
Türk işsiz sayısı: 146.427
Türk vatandaşları arasında işsizlik oranı: Yüzde 22,2
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir