Şirket Haberleri

Alpsan Alüminyum inşaat ve mobilyayla büyüyecek

Alpsan Alüminyum inşaat ve mobilyayla büyüyecek

İnşaattan otomotive, beyaz eşyadan mobilyaya kadar 20’den fazla sektöre yönelik alüminyum profil üretimi yapan, aynı zamanda BMVV, Mercedes, THY gibi dev şirketlerin de dolaylı tedarikçisi Alpsan Alüminyum, hedef büyüttü. Son yıllarda mobilya ve inşaat sektöründe alüminyum profil kullanımının artmasıyla hızla büyümeyi hedefleyen şirket, Ağaoğlu gibi dev inşaat şirketleriyle görüşüyor.Alüminyum Türkiye’de hızla büyüyen bir sektör. Türkiye’de yaklaşık 250 bin ton alüminyum profil üretimi yapılıyor. Ancak inşaat sektörünün hızlı gelişimi ve mobilya sektörünün de katkısıyla sektörün hızla büyüyeceği tahmin ediliyor. Sektörde üretim gerçekleştiren yaklaşık 130 firma var. Bu firmalar arasında yer alan Alpsan Alüminyum, Türkiye’nin alüminyum profil ihracatı yapan şirketlerinden…

Bir ortaklık olarak başladı, daha sonra aile şirketine dönüştü. 1985 yılında çok ortaklı olarak bir girişimci grup tarafından kurulan Alpsan Alüminyum’a Abbasoğlu Ailesi finansör olarak dahil olur. Kurucu ortakların ayrılmasıyla 1989 yılında Alpsan Alüminyum tamamen Abbasoğlu Ailesi’ne devrolur.

Alpsan Alüminyumun faaliyet alanı alüminyum profil üretimi. ilk etapta faaliyetine plastik PVC profili ile başlayan şirket, 1991 yılında üretimine alüminyumu da ekler. 2011 yılında ise üretim tamamen alüminyum üzerine olur.

Ancak bir aile şirketi olan Alpsan Alüminyum, kurumsal bir anlayışla yönetiliyor. Baba Aydın Abbasoğlu finanstan sorumlu. Aynı zamanda yönetim kurulu başkanı. Ağabey Remzi Abbasoğlu ise genel müdür. Şirketin üretim, iç satış ve ihracattan O sorumlu. Kardeş Tolga Abbasoğlu ise pazarlamayla ilgileniyor. Şirket bugün 185 kişiyi istihdam ediyor. 7 bin metrekarelik kapalı alanda yıllık 8 bin 500 ton alüminyum profil üretimi gerçekleştiriyor.

Hedef ilk 3’e girmek

Her geçen gün alüminyum profil sektörünün büyüdüğünü söyleyen Remzi Abbasoğlu, 20’ye yakın sektöre alüminyum tedariki sağladıklarını belirtiyor. Beyaz eşyadan otomotive kadar alüminyum profil kullanımın çok çeşitli sektörlere yayıldığını belirten Abbasoğlu, “inşaat sektöründe iç mekanlarda da kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Mobilya ve merdiven gruplannda da kullanımı oldukça arttı” diyor.

Alpsan’ın alüminyum profil üretiminde ihracat ve üretim kapasitesi olarak ilk 10 firma içerisinde yer aldığını belirten Abbasoğlu, kısa vadede Türkiye ve Avrupa’da ilk üç firma arasına girmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Gebze’deki fabrikada 2011 yılında 8 bin 500 ton alüminyum profil üretimi gerçekleştiren şirketin bu yılki hedefi ise üretimini 10 bin 500 tona yükseltmek.

Kapasitelerinin tamamını kullanacaklarını kaydeden Abbasoğlu, önümüzdeki yıl ise kapasite artışı yapacaklarını ve üretim hattını yenileyeceklerini belirtiyor ve “Alacağımız yeni makine parkurlarıyla su anki üretim kapasitemizi ikiye katlayacağız. Yaklaşık 50 kişiye daha yeni istihdam sağlayacağız” diyor.

En büyük pazarı Almanya

Alpsan aynı zamanda ihracat yapan bir şirket. İhracatı ağırlıklı olarak AB ülkelerine gerçekleştiriyor. En büyük pazarlarının Almanya olduğunu belirten Abbasoğlu, “Almanya kalite denetimi açısından en zorlu pazar. Orada kendimizi kanıtlamamız uzun yıllarımızı aldı. Ancak şimdi en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke “ diyor. 2011 yılını 54 milyon TL ciro ile kapattıklarını belirten Abbasoğlu, bu yıl da 75 milyon TL ciro hedeflediklerini ifade ediyor.

Arap Bahan’ndan önce Libya pazarında çeşitli projeler için anlaşma yaptıklarını ancak Libya’da değişen siyasi iklimle birlikte projeleri bir süre rafa kaldırmak zorunda kaldıklarını belirten Abbasoğlu, şöyle devam ediyor:

“Görüşmelerimiz hala devam ediyor. Ancak şu an için durum belirsiz. Dolayısıyla Kuzey Afrika pazannı şu an uzaktan izliyoruz. Kapasite artışımızla birlikte Kuzey Afrika pazanna da gireceğiz. Zaten şirketteki kurumsal yapılanmamızı bu yönde kurduk. Kardeşim Tolga, sürekli yeni pazarlan araştınyor. Önümüzdeki yıl itibariyle yeni pazarlara gireceğiz.”

Otomotiv devlerinin tedarikçisi

Alpsan, Türkiye’nin en önemli şirketlerine de dolaylı yoldan tedarik sağlıyor. Zira başta otomotiv olmak üzere inşaat, mobilya ve beyaz eşya sektörlerine üretim yapan Alpsan, aracı şirketler aracılığıyla BMW, Mercedes gibi dev şirketlerin alüminyum profil tedarikçisi…
Abbasoğlu, “Ürettiğimiz alüminyum profiller BMW ve Mercedes’te kullanılıyor. Aynı şekilde en büyük alıcılanmızdan biri olan Arma Filtre aracılığıyla da profillerimiz Vestel, Arçelik gibi Türkiye’nin en büyük beyaz eşya şirketleri tarafından kullanılıyor” diyor.

Bunun yanı sıra şirket aynı zamanda Türk Hava Yollan’nın (THY) uçaklarındaki yolcu koltuklarının monte edilen kısmındaki profillerini üretiyor. Yani THY de Alpsan’ın müşterileri arasında bulunuyor.

Ağaoğlu ile görüşüyor

Alüminyum kullanımının makine üretiminde de yaygınlaşmaya başladığını belirten Abbasoğlu, son zamanlarda aydınlatma sektörü ve reklam panolarında da alüminyum profilin kullanılmaya başladığına dikkat çekiyor, inşaat projelerinin artmasına bağlı olarak buna yönelik ‘Starkbau’ adını verdikleri yeni bir ürün geliştirdiklerini söyleyen Abbasoğlu, ısı yalıtımı sağlayan bu ürünün pencere ve kapı sistemlerinde kullanılabileceğini ifade ediyor. Bunun ilk uygulamasını Sütlüce’deki Hilton Otel’e uyguladıklarını ifade eden Abbasoğlu, “Ağaoğlu ile de görüşme halindeyiz. Bu ürünü büyük konut projelerinde kullanmayı hedefliyoruz” diyor.

“Güneş enerjisi yasasını hasretle bekliyoruz”

Otomotivdeki emisyon oranlarının azaltılmasıyla birlikte alüminyum profil kullanım oranının da arttığı ve artmaya devam edeceğini belirten Tolga Abbasoğlu, bunun yanı sıra en çok kullanım alanının da güneş enerjisinde olduğunu belirtiyor. Güneş enerjisi panelleri ve panellerin alt konstrüksiyonunun alüminyum profilden yapıldığını kaydeden Abbasoğlu, “Almanya’da dünyanın en büyük güneş enerjisi paneli üreten şirketleriyle çalışıyoruz. Türkiye’de güneş enerjisi yasasının çıkmasını hasretle bekliyoruz. Türkiye’de de bu yasanın çıkmasıyla birlikte, kapasitemizin üç katını bu işe çevirebiliriz” diyor.

Mobilya ve korkuluk sektörü büyüttü

Türkiye’de kişi başı alüminyum tüketiminin 11 kilogram olduğu ancak bunun Avrupa ülkelerinde 25 kilograma kadar çıktığına dikkat çeken Tolga Abbasoğlu, Türkiye’nin bu açıdan önünde çok bakir bir pazar olduğunu kaydediyor. Avrupa’nın artık profil üreticiliğinden ithalata dönmesiyle birlikte Türkiye’nin önünde çok büyük bir şans olduğunu ifade eden Abbasoğlu, şunları söylüyor:

“Avrupa’nın artan alüminyum profil ihtiyacı ve iç pazarda tüketimin artmasıyla birlikte sektör daha da büyüyecek. Örneğin, alüminyum profil 3-4 yıl önce mobilya sektöründe yoktu. Bugün, bizim üretimimizin yüzde 30’unu oluşturuyor. Aynı şekilde merdiven korkuluklarında da 7 yıl öncesine kadar alüminyum profili göremezdiniz. Bugün üretimimizin yüzde 25’ini merdiven korkuluklarına yapıyoruz. Kullanım alanı genişledikçe sektör büyüyecek.”

Burcu TuvayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu