Ekonomi Haberleri

Altı Soruda Piyasa Yorumları

ABD’de varlık alım programının ekim ayında bitmesini, 2015’in ilk yarısında da faiz artışının gelmesini bekliyorum. İçeride ise MB’nin faiz indirime gitme ihtimali zayıf Altın almak içinse oldukça erken olduğunu düşünüyorum…

piyasa yorumlari

FED varlık alım programına devam edecek mi?

Geçen hafta piyasalara damgasını vuran açıklamalardan biri St. Louis FED Başkanı Bullard’dan geldi. Bullard, FED’in varlık alım programını uzatabileceğini savundu. İki tane kötü veriyle fazla beklenti oluşturulmamalı. FED daha önce ekim ayında tahvil alım programını sonlandıracağım açıklamıştı. Takvime sadık kalacaklarını tahmin ediyorum.

ABD ekonomisi yüzde 2.5-3 civarında büyüme patikasmdayken, her ay tarım dışında 200 binden fazla istihdam yaratılırken ve işsizlik oranı 2008’deki düzeylerine gerilemişken FED’in varlık alım programına devam etmesi beklenmemeli. Bilakis programın ekim ayında bitmesini ve 2015 yılının ilk yarısında da ilk faiz artışının gelmesini bekliyorum.

Son yaşanan satış baskısının devamı gelir mi?

İki üç hafta önce ABD ekonomisinin çok güçlenmesinden ve haliyle de FED’in sıkılaştırıcı adımlarını hızlandırmasından korkan (ki bu kaygı sonucu ABD 10 yıllık Hazine faizleri yüzde 2.65 bölgesine kadar yükselmişti) ekonomik birimler, son günlerde küresel ekonomideki büyümenin yavaşladığından korkar hale geldi. Ve bu kaygıyla ABD 10 yıllık Hazine faizleri hafta içinde yüzde 2’nin dahi altına indi.
Peki, iki haftada ne değişmiş olabilir? ABD’de kötü gelen eylül ayı perakende satışları mı tabloyu değiştirdi? Trajikomik ama gerçek bu. İki veriyle tablo dramatik bir şekilde değişmiş gibi görünüyor. Ancak realitede değişen pek bir şey yok. ABD ve İngiltere’de ekonomik büyüme güçlü seyrediyor. Euro Bölgesi ve Japonya’da ise durgunluk var. Gelişmiş ekonomilerin ayrıştığını iki- hafta önce de biliyorduk. Bugün de tablo aynı. Haliyle ekonomik görünümde değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Geçen hafta gelişen piyasalar çok sert satış yedi. Kısmen tepki alımı gelebilir. Biz de bundan faydalanarak 77.000-78.000 bandına kadar gidebiliriz. Ancak bu bandı yakın vadede geçme şansımızın düşük olduğu kanaatindeyim.

Merkez Bankası faiz indirebilir mi?

Dolar/TL kurunun haftayı 2.25’in altında kapatması piyasa profesyonellerini ümitlendirmiş olabilir. Ancak kur 2.22-2.23 bandının altına yerleşmeden (kalıcı) Merkez Bankası’nın faiz indirime gitme ihtimalini zayıf görüyorum.

Altında düşüş süreci bitti mi?

Elbette hayır. ABD 10 yıllık Hazine faizleri yüzde 2’nin altına gerilemişken bile altın 1.250 direncini aşamadı. Tepki bir süre daha devam edebilir. Ancak son yükseliş halen “tepki” niteliğinde. Altında büyük düşüşün ABD 10 yıllık Hazine faizleri yüzde 3.25’in üzerine yerleştiğinde gelmesi kuvvetle muhtemel. Haliyle de altın almak için oldukça erken olduğunu düşünüyorum.

Euro/dolar paritesinde trend döndü mu?

Nasıl dönebilir? Bir tarafta sıkılaştırıcı adımlar atmaya yaklaşmış FED diğer tarafta genişleyici adımlar atan Avrupa Merkez Bankası (ECB) var. Bu makroekonomik görünümde dolardaki güçlenme trendinin bitmesi zor. 1.25’lerden 1.2850’lere gelen tepki normal karşılanmalı. Ancak önümüzdeki haftalarda paritenin yeniden 1.25 bölgesine yönelmesi kuvvetle muhtemel.

Petrol 50 dolara mı gidiyor?

Brent petrolün 80-85 dolar bandında dip oluşumunu tamamlamasını bekliyorum. Dünya ekonomisine büyüme tarafından beklenmedik büyük bir şok gelmediği sürece petrolün daha faza düşmesi için temel gerekçe bulmak zor.

Petrolün 50 dolara gittiği senaryoda ise bugüne kadar baz aldığımız senaryonun ve tüm öngörülerin çöpe gitmesi demek. Petrol 50 dolara gidiyorsa ABD dahil gelişmiş ülkelerin yeniden resesyona giriyor olması gerekir. Bu mümkün mü? Elbette her şey mümkün. Ancak baz senaryo alınabilecek kadar olasılığı yok. Yatırım kararları uç senaryolara göre değil baz senaryoya göre verilmeli.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu