Ekonomi Haberleri

Altın Almalı mı, Altın Satmalı mı 2012

Krizden çıkış, büyümenin artırılması ve işsizlik sorununu çözümü için başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere merkez bankalarının parasal genişlemeye gitmeleri ve reel faiz oranlarının negatife düşmesi, özellikle emtia fiyatlarında hızlı artışlara neden oldu. Altın fiyatları da bu yükselişten en çok etkilenen kıymetli maden olarak öne çıkıyor.

Altının ons fiyatı 1.700 dolar seviyelerinden karar sonrası 1.780 dolarlara kadar yükseldi. Bugün 1.780-1.770 dolar bandında hareket eden altın fiyatlarının, kısa vadede 1.789 dolar direncinin üzerine çıkamasa da, yıl sonu tahminlerinde 1.900 dolardan 2.500 dolara uzanan üst seviyeler bekleniyor. 1.800 dolar seviyesini geçmesi halinde de ilk hedef 1.820 dolar olabilir. Yükselişte merkez bankalarının teşvik için attıkla-n adımların enflasyona yol açacağı endişeleri ile yüklü alımlann etkisi de görülüyor.

ALTIN ALMALI MI SATMALI MI?

Yıl sonuna kadar beklenen 1.800’ün üzeri nedeniyle alım fırsatı doğabilir. Kısa vadede 1.789 direnci kırıldıktan sonra izlenmeli. Altın, genel olarak orta-uzun vadeli alım enstrümanlarından biri olarak gösteriliyor.

“1.900 DOLAR SATIŞ FIRSATI”

Altın yükselme trendini 5-6 ay daha koruyacak gibi. Hedef 1.900 dolar/ons. ABD verilerini ve FED politikaları altında temel belirleyici olmayı sürdürecek. Altın aşağı seviyelerde 1.750 dolar ve sonrasında 1700 ve 1.600 dolar/ons’a gerileyebilir. Ürün olarak bankalardan gram altın alınabilir, saklama derdi de yok. Fonlar beş altı ay sonra satmayı düşünen, piyasayı günlük takip etmeyen yatırımcılar için uygun.Portföylerde yüzde 20 oranında altın tutulmalı, yüzde 20’nin üzeri riskli. 1.850-1.900 dolar arası satış fırsatı olabilir. Jeopolitik risklerin artması durumunda ise borsa düşer, altın ve döviz yükselir. Yatırımcı açısından dengeleme söz konusu olur. Portföy, altın dışında faiz, hisse senetleri ve mevduata bölünmeli.

YATIRIMCI İLGİSİ SÜRÜYOR

Portföy önerilerinde altının payı yüzde 10-20 arasında değişiyor. Daha önce altın önerileri yüzde 25-30’lara kadar çıkabiliyordu. Kısa süreli geri çekilmelere karşın uzun vadede yükseliş beklentisi konmuyor ve Türk yatınmcısı yükselişlerde kâr satışı yapsa da ilgisini koruyor.
Faizlerin en azından bir yıl daha düşük kalacak olması da altını tercih edilen bir yatırım enstrümanı ve enflasyona karşı konınma aracı olarak destekleyen diğer faktörler.

FAZLA RİSK TAŞIYOR

Ancak altında yükselişin önünün alınamayacağı beklentisini fazla riskli bulanlar da var. Gedik Yatınm Hazine Müdürü Kutalmış Keskin, “Altını riskli görüyorum. Altın yükseliyor ama bu görünüm kaybolduğunda bir anda çakılabilir. 1.800 dolar iken almışsak, 1.300’lere gelse ne yapacağız?” diye sorarak, altına temkinli yaklaşıyor.

Makro ekonomik verilerin iyi gelmesi durumunda da yükseliş bekleniyor mu? Merkez bankalarının yüksek altın altınlarından dolayı hızlı olmasa bile uzun vadede altın fiyatlarında artış görülme olasılığı yüksek. Bu nedenle bir süre daha 1.770-1.789 dolar yatay bandında kalması beklenen altın fiyatlarında, gelecek üç ay içinde 1.900’ü bulan seviyelere işaret edenler çoğunlukta. Ancak yine de portföylerde yüzde 20’nin aşılmaması öneriliyor.

ALTERNATİFLER ÇOK

Altına yatırımın yolu ise artık mutlaka fiziki altın satın almakla sınırlı değil. Vadeli, vadesiz altın hesaplan ile birikimli altın hesaplarının yanı sıra, altın fiyatlarını yakından takip edemeyen yatırımcılar için altın fonlan uygun olabilir.

EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu