Ekonomi Haberleri

Altın fiyatları neden yükselir?

Altın fiyatları son iki ayda hem gram altın, hem ons bazında yaklaşık yüzde 14 değer kazandı. 1.300-1.320 dolar seviyesinin kritik önemde olduğunu savunan uzmanlara göre, yılbaşına kadar 1.400 dolar/ons seviyesi denenebilir…SON iki ayda muhteşem bir performans gösteren altın yeniden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Amerika Merkez Bankası’nın (FED) art arda faiz artıracağına ilişkin korkunun ortadan kalkması, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alması, küresel büyüme endişeleri, resesyon korkuları gibi çok sayıda global neden altının yıldızını parlattı.

Çok değil iki ay gibi kısa bir süre içinde hem gram altın, hem altının onsu yaklaşık yüzde 14’ler civarında değer kazandı. Cuma günü kapanışa doğru altının onsu 1.360 doları, gram altın ise 130 TL’leri gördü.

Uzmanlar altındaki değer kazanımının süreceği görüşünde. Bu yüzden “yılsonuna kadar elimde tutarım” diyen yatırımcıların portföylerine altın alması öneriliyor. Piyasaları yakından takip eden ve al-sat yapabilen profesyonel yatırımcılar içinse önümüzdeki beş ay çok daha büyük fırsatlar sunuyor.

Ortak görüş, altın için 1300-1320 dolar seviyesinin kritik olduğu yönünde. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece altın fiyatlarının yükseliş trendini koruması bekleniyor. Kritik seviyele re yakın seyreden altının seyrini uzmanlara sorduk. İşte yanıtları…

altin-dusermi

“ASIL HAREKET 1.400’DEN SONRA”

Saxo Capital Markets Strateji Müdürü Cüneyt Paksoy’a göre, altın ilk kritik destek bölgesi olan 1.300-1.320 doların üzerinde kaldıkça 1.350-1.380 dolar aralığı ara direnç seviyeleri olacak. Ancak asıl hareketin 1.400’ler aşılırsa hız kazanacağını söyleyen Paksoy, teknik seviyeler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“1.400 dolar üzerine kalıcı taşmalar yaşanırsa altın tarafında hedef ilk etapta 1.450 ve devamında 1.525-1.550 dolarlar olacaktır. Bunun üstünde hedef 1.800 dolar ve üstüne kadar revize edilecektir.

Olası geri çekilmelerde ise 1.300 seviyesinin altına geçişlerde 1.270-1.285 ilk önemli ara destektir. Bu seviyenin altında gevşeme devam ederse 1.200-1.250 dolar aralığı yeniden yükseliş için sınır destek olacaktır.”

Saxo Capital uzun süredir altın için, mutlaka portföylerde bulunması gereken bir yatırım aracı vurgusu yapıyor. Bu görüşü hala koruduklarını söyleyen Paksoy, “Hızlı alım satım yapabilen yatırımcı profili dışında kalan yatırımcılar için, belirttiğimiz bu desteklere doğru gelişecek anlamlı teknik düzeltmeler yaşandığında alım yapmaları ve belirttiğimiz üst hedeflere yaklaşıldığında satış düşünülmesi rasyonel olacaktır. Bunun dışında altın, hisse senedi ağırlıklı riskli portföylerde döviz dışında önemli bir defans görevi de görecektir” diyor.

“YÜKSEK SEVİYE YAKALANAMADI”

ALB Menkul Değerler Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk, 5 Eylül 2011 tarihinden bu yana ilk kez bu yıl yeniden altının konuşulduğuna dikkat çekiyor. Yaklaşık beş yıldır zaman zaman yükselişler gelse de altında yükselişin yakalanamadığını hatırlatan Kuğucuk, yükselişe ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor:
“Bu yıl 1.050 dolar seviyesinden başlayan harekette 1.375 dolar seviyesine kadar olan yükseliş dikkate alınmaya değer. Özellikle sene başında ‘Bu yıl dört faiz artışı yapacağız’ diyen Amerika Merkez Bankası’nın (FED) yine bu yıl bir kez faiz artışına razı olması, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı, küresel büyüme endişeleri ve resesyon korkuları altını ön planda tutuyor. Bundan sonraki süreçte altın konuşmaya devam edebiliriz. Küresel risk alma iştahındaki değişime paralel olarak büyüme kaygılarının devamı, altında yükselişin devam etmesine neden olabilir. Özellikle fiziki depo ve ETF fonlarda sene başından beri yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla talebin devam etmesi daha orta vadede yükselişi destekleyebilir.”

Ancak Kuğucuk’a göre altının ons fiyatı bugünlerde yatay hareket (düzeltme süreci) içinde. Bu nedenle fiyatların önümüzdeki günlerde 1.340-1.345 dolar/ons bandı üzerinde kalamaması halinde düzeltme sürecine bağlı olarak yeniden 1.300 doların altının denenebileceğini söyleyen Kuğucuk, “Ancak gerileme eğiliminde 1.250-1.270 dolar seviyelerini beklemiyoruz. Aksine 1.340-1.345 dolar üzerinde kalıcı olan harekette yeniden 1.375 dolar üzerinde 1.400-1.420 dolara kadar gidebilir. Buna karşın fiyatların 1.250-1.220 dolar seviyelerinin altına gelmesi yükselişin sona ermesi ve yeni bir düşüş hareketinin başlayabileceğinin sinyali olabilir” diyor.

1.370 DOLARA DİKKAT!

Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı ise, altın için kritik seviyenin 1.300 dolar olduğuna dikkat çekiyor. Altının ons fiyatının en son Eylül 2011 tarihinde 1.921 dolar ile tarihi zirve seviyesini test ettiğini ve yaklaşık mpır beş yıldır düşüş trendini koruduğunu hatırlatan Serdar Pazı, bugün gelinen seviyeye ilişkinse şu değerlendirmede bulunuyor: “Yaklaşık beş yıldır devam eden düşüş trendinin direnci 1.370 dolar seviyesinden geçiyor. Son aylarda 1.200 dolar ons düzeyinden başlayan yükseliş hareketinin bu seviyede kar satışlarıyla karşılandığını görüyoruz. Tabii ki FED faiz artırım kaygılarının azalması, başta ECB olmak üzere belli başlı ülke merkez bankalarının ek parasal gevşeme operasyonlarına ağırlık vermesi diğer emtia fiyatlarıyla beraber altın fiyatlarına da destek oluyor. Olası geri çekilmelerde 200 günlük ortalamanın geçtiği 1.300 dolar ons seviyesi destek olarak takip edilecektir. 1.370 doların aşılması halinde ise son üç yıldır içinde bulunduğu bandın üst kısmı olan 1.400-1.430 dolar aralığı hedef konumunda olacaktır.”

GRAMDA YÜKSELİŞ SÜRECEK

TROY Kıymetli Maden Direktör Yardımcısı Trader Nazlı Mis’e göre, gelecek günler altın için çok parlak görünmüyor. Altının en son Brexit oylamasında İngiliz halkının AB’den ayrılmak istemesi sonrasında 100 dolarlık oynama ile 27 ayın zirvesi olan 1.358 dolara çıktığını hatırlatan Mis, “FED er ya da geç faiz artırımına gidecek. Diğer yandan altın pazarının atar damar Çin ve Hindistan’ın fiziki alımlarının durma noktasına gelmesi yüzünden altın için gelecek günler pek parlak gözükmüyor. Halihazırda yükseliş ateşi fitillenen altının 1.400 dolar/ons’ları aşması elbette muhtemel ve sene içerisinde 1.500 dolar/onsa kadar uzanması da beklentimiz dahilinde. Ancak kapanışa kadar bu seviyelerde dayanıp dayanmayacağı oldukça şüpheli” diyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu