Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Fiyatları ve Dolar Ağustos 2013

Altın Fiyatları ve Dolar Ağustos 2013Altın fiyatlarındaki yükselişi kalıcı bulmuyorum. Öte yandan önümüzdeki aylarda euro/dolar paritesi için 1.2750, dolar/pound için 1.50 öngörülerimi de koruyorum…

Altın fiyatlarında geçen hafta beklenmedik bir sıçrama yaşandı. Devamını bekliyor musunuz?

altin-yorumGeçen hafta oldukça ilginç bir haftaydı. Çünkü piyasalar arasında ayrışmalar yaşandı. ABD’de perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik sigortası başvurularının beklenenden çok daha iyi gelerek 320 bine gerilemesi, Amerikan Merkez Bankası (FED) kaygılarını yeniden hortlattı, iyi veri, ABD 10 yıllık Hazine faizlerinde yüzde 2.80’in üzerine kadar yükseliş yaşanmasına neden oldu.

Başta S&P-500 olmak üzere dünya borsa endeksleri söz konusu veriye satışla reaksiyon gösterdi. ABD 10 yıllık Hazine faizi ve borsa endekslerindeki hareketler yaklaşan FED toplantısı öncesi son derece normaldi. Bizi şaşırtan ise aynı gün altın fiyatlarında yaşanan yükseliş oldu. Altın fiyatları 10 yıllık ABD Hazine faizlerindeki sert yükselişe rağmen birkaç defa deneyip geçemediği ons başına 1.340-1350 bölgesini kırarak 1.370 dolara kadar dayandı.
ABD’de son gelen güçlü ekonomik veriler FED’in 17-18 Eylül toplantısında tahvil alımlarını azaltmaya başlaması olasılığını ciddi şekilde artırdı. FED tahvil alımlarındaki indirimi 10 milyar dolarla (FED’i yakından takip eden stratejistlerin genel beklentisi 20 milyar dolar civarında) sınırlı tutsa dahi “normalleşme” sürecinin başlamış olması, ileriye dönük belirsizlikleri artıracak. FED’in bir sonraki hamlesinin ne zaman ve ne kadar olacağı konusunda kaygılar artabilir. Tüm bunların altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturması doğal karşılanmalı. Bu doğrultuda altın fiyatlarındaki yükselişi kalıcı bulmadığımı ifade etmek isterim.

FED’e rağmen dolardaki zayıflığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Döviz piyasalarında da ilginç gelişmeler yaşanmakta. Son iki haftada doların pound ve euro karşısındaki değer kaybı kayda değerdi. Özellikle pounda karşı… İyi gelen ABD verilerine ve yükselen 10 yıllık Hazine faizlerine rağmen doların diğer gelişmiş ülke para birimleri karşısındaki değer kaybı şaşırtıcı oldu. FED’in tahvil alımlarını azaltma olasılığının çok yüksek olduğu eylül toplantısı öncesi doların değer kaybında etkili olan faktör; hem euro bölgesinden hem de Ingiltere’den gelen iyi verilerdi. Bir anlamda ABD verilerindeki iyileşmenin dolar/euro ve dolar/pound pariteleri üzerindeki etkilerini sınırlandırdı. Ancak bu eğilimin kalıcı olmasını beklemiyorum. Önümüzdeki aylarda euro/dolar paritesi için 1.2750, dolar/pound için 1.50 öngörülerimi koruyorum.

  Şanlıurfa'ya Hazır Giyimcilerin YatırımlarıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir