Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Fiyatları Yorum Mayıs 2013

Altın Fiyatları Yorum Mayıs 2013

Çok değil 18 ay önce 1.921 dolara çıkıp tarihi rekorunu kıran altın fiyatları geçen hafta 1.320 dolara kadar geriledi. Uzmanlara, altın fiyatlarının geleceğini sorduk. “1.200 dolara kadar gerileyebilir” diyen de var, “fazla düşmez” diyen de…

altin fiyatlariSeyir defteri…

Ağustos 1999: Altın 251,95 dolar ile tarihi dip seviyesine indi

Mart 2008: Altın tarihinde ilk kez 1.000 doları aştı.

Eylül 2008: Lehman Brothers battı

Ekim 2008: Altın 682 dolara geriledi

Şubat 2009: FEO parasal genişleme kararı aldı, altın 1.000 doları aştı

Kasım 2010: Çin altın rezervini artırdı, FED ikinci parasal genişlemeyi açıkladı. Altın fiyatı 1.400 doların üzerine çıktı

Eylül 2011: Avrupa borç krizi ve Ortadoğu’da Arap Baharı’nın ardından ABD Twist Operasyonu’nu açıkladı. Altın 1.921,15 $ ile tarihi rekorunu kırdı

Ekim 2012: FED aylık 40 milyar dolar tutarında tahvil alacağını rli açıkladı. Altın 2012 yılı zirvesi olan 1.800 dolara çıktı

Ocak 2013: FED tahvil alımlarını aylık 85 milyar dolara yükseltti. Mali uçurum konusunda anlaşmazlık çıktı. Altın 1.700 dolar ile 2013 zirvesine çıktı.

12 Nisan 2013: ABD’de ekonomik toparlanmanın başladığı sinyalleri Güney Kıbrıs’ın altın satacağı söylentileri ile altın 1321.95 dolara indi.

MODERN ekonomi tarihinin en büyük krizi 2008 yılında başladığında yatırımcıların güvendiği limanlardan birisi altın olmuştu. Krizin tozu dumanı içinde göz gözü görmez iken yatırım araçları arasında popülerliği artan ve yıldızı parlayan altın, bu konumunu son beş yıldır inişli çıkışlı da olsa sürdürdü. Fakat son aylarda parlaklığından çok şey yitirdi. Son bir haftadır da deyim yerindeyse tam bir çöküş yaşadı.

Kırılmaz denen tüm destek seviyelerini tek tek kıran altın geçen hafta salı ve çarşamba günü toplam yüzde 14 oranında değer kaybına uğrayarak Şubat 1983’den bu yana yani 30 yılın en sert iki günlük değer kaybını yaşadı. Altının onsu Londra’da bir ara 1.321.95 dolara kadar inerek Ocak 2011 tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Sonuçta çok değil yaklaşık bir buçuk yıl önce rekor üstüne rekor kırarak 1.921 dolara kadar yükselen altın fiyatları bugün düşüş rekorları ile anılır oldu.

SERT DÜŞÜŞE TEPKİ GELDİ

Altın fiyatlarının son iki yılın en düşük seviyesine inmesi haftanın ikinci yarısında özellikle kuyumcuların alımlarını artırdı. O kadar ki Darphane tarihi rekorlar kırdı. Bu arada küresel ekonomik verilerin hayal kırıklığı yaratması da tepki alımlarını güçlendirdi. Buna rağmen altının onsu (31.1 gram) cuma gününü ancak 1.402 dolar seviyesinden kapatabildi. Böylece altının haftalık kaybı yaklaşık yüzde 9 düzeyinde gerçekleşti. Eylül 2011 yılında ulaştığı 1.921 dolarlık rekor seviyeye göreyse kaybı yüzde 27 oldu.

Uluslararası piyasalarda altın fiyatları hızla gerilese de vatandaş ve kuyumculardan gelen yoğun talep nedeniyle bu düşüş Kapalıçarşı’ya yansımadı. Cuma günü gram altının fiyatı bir önceki hafta seviyeleri olan 84.10 liradan işlem görürken, Cumhuriyet Altınının fiyatı ise 599 liraya çıktı.

1.320 DESTEĞİ ÖNEMLİEvet, altın dramatik düşüşünü geçen hafta rekorlar kırarak sürdürdü. Şimdi herkes, “Altın ne olacak?”, “Bu sert düşüş sürer mi, yoksa tepki çıkışları yaşayacak mıyız?”, “Bu seviyelerden altın alsak kazançlı çıkar mıyız?” sorularını sorar oldu.

Biz de sizler adına uzmanlara “Altın fiyatları ne olacak?” sorusunu yönelttik. Ancak çok sayıda bilinmez nedeniyle bu konuda hiç kimsenin net bir şey söyleyemediğini gördük. Yine de tahminler ağırlıklı olarak altındaki düşüşün biraz daha süreceği yönünde. Karamsalar altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde 1.200 dolar seviyesine kadar gerileyeceği görüşünde. Daha iyimser bir kesim ise kısa vadede altının ons fiyatının 1.320 dolar destek seviyesini aşağı yönde kırmayacağını düşünüyor.

Ancak karamsarların da, iyimserlerin de ortak görüşü altının bir süre daha eski şaşalı günlerindeki seviyelere ulaşamayacağı yönünde. Yani piyasada “Altın tarihi zirvesi olan 2.000 dolarları test eder” diyen kimse kalmadı.

NEDEN DÜŞTÜ?

Son aylarda yükselmekte zorlanan altın fiyatlarındaki dramatik düşüşün ardında çok sayıda ve kısa sürede değişmesi beklenmeyen gelişmeler ve sorunlar yatıyor. Özellikle son 10-15 gündür yaşanan bu sert düşüşte Güney Kıbrıs’ın kaynak ihtiyacını karşılamak için 400 milyon euro’luk altın satışı yapabileceği söylentileri çok etkili oldu. Çünkü piyasa Güney Kıbrıs’ı ekonomik krizin pençesindeki diğer ülkeler olan İtalya, Portekiz, Ispanya’nın takip edebileceğini konuşuyor. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomiyi teşvik edecek önlemleri azaltacağı yönünde işaretler vermesi de mevcut düşüşü destekledi.

Dünyada enflasyon kaygılarının azalması, emtia yerine hisse senedine yönelimin artması da tüm emtialar ile altın fiyatlarını etkiledi. Aslında son döneme bakıldığında yalnız altın değil petrol, gümüş, bakır gibi sanayi hammaddelerinin ve buğday, mısır, soya gibi tahıl fiyatlarının da kan kaybına uğradığı görülüyor. Uzmanlar bu piyasalardaki kayıpların bir süre daha devam edeceği görüşünde.

“BOĞA PİYASASI BEKLEMEYİN!”

Ak Portföy Uluslararası Fonlar Müdürü Özgür Demiral, teknik olarak bakıldığında altında böylesine keskin bir düşüşün ardından yeni bir boğa (yükseliş) piyasası beklememek gerektiğini vurguluyor. 1.320 dolar seviyesinin olası geri çekilmelerde destek olabileceğini söyleyen Demiral, ”Eğer bu seviyeler de kırılırsa tekrar bir düşüş trendi ile karşılaşabiliriz. Ancak şu anda bunu öngörmüyoruz. 1.425 dolar seviyelerinde ise altının dirençle karşılaşabileceğini söyleyebiliriz. Yüksek oynaklık nedeniyle altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu dönemde temkinli olmaları ve acil karar vermemeleri gerekiyor. Altına bu dönem yatırım yapanlar uzun vadeli düşünmeli” diyor.

2012 yılında altının ons başına marjinal üretim maliyeti yaklaşık 1.100 dolar, ortalama maliyeti ise 670 dolar seviyesinde. Demiral’a göre bu maliyetler nedeniyle artık altın fiyatlarındaki düşüş riski önemli ölçüde azalmış durumda.

“BİN DOLARIN ALTI DENENEBİLİR”

Altın fiyatlarının 2008 yılında mali piyasalara olan güvensizliğin tırmandığı dönemde hızlı yükseliş yaşadığını hatırlatan Anadolubank Hazine Bölüm Başkanı Akın Cihan Ateş, “Aslında yükselişin arkasındaki fikir merkez bankalarının aşırı miktarda para basması sonucu parasal sisteme olan güvenin zayıflayacağı ve bunun karşılığında altının yegane güven unsuru olarak kalacağıydı. Altında 600 dolarlardan başlayan bu hareket 1.900 dolarlara kadar devam etti. Bu noktadan sonra ise ABD’de ekonominin toparlanmaya başladığına dair işaretlerin gelmesi ile birlikte altında yükseliş hareketinin durduğuna ve satışların başladığına şahit olduk. Gelinen noktada kuvvetli satış hareketinden sonra bir süre yatay hareket ile birlikte orta vadede satışın devam etmesini bekliyoruz. Altının 1.300’lü seviyelerde desteği var. Ancak burada asıl önemli konu hareketlerin çok hızlı olacağı, bu nedenle yatırımcılar mutlaka zarar kes koşulu ile hareket etmeli” diyor. Altında yeniden alım yapılması için ise satış hareketinin tamamlanması gerektiği uyarısında da bulunan Ateş’e göre, bunun için en uygun seviye ons fiyatının 1.000 dolar seviyesinin altına inmesi.

Şant MANUKYAN / İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü
1.150-1.270 dolar beklenmeli

Sadece altında değil tüm finansal varlıklarda bu büyüklükte bir hareketin ardından volatilitenin eski seviyesine dönmesi vakit alır. Bu nedenle daha düşük marjlarla da olsa önümüzdeki günlerde de volatilite (dalgalanma) devam edecek. Önümüzdeki aylarda ise altının ons fiyatının 1.270 dolara kadar geri çekildiğini görebiliriz.

Altına yeniden yatırım yapılabilecek seviyeler ise 1.150-1.270 dolar aralığında bulunuyor. Ancak burada altının seviyesinin yanı sıra yatırımcıların nakit akışlarını, vadelerini ve kullanacakları altın enstrümanını iyi analiz etmeleri gerekiyor. Çünkü 12 yıldan sonra ilk kez altın fiyatları bir önceki yıl görülen en düşük seviyenin de altına kaymış durumda.

Esin Çetinel / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir